مشاهده بزرگترین و درخشانترین ماه در ۲۴آبان سال جاری

مدیر انجمن نجوم اهواز گفت: ۲۴ آبان ماه ( ۱۴ نوامبر ۲۰۱۶) ماه کامل به نزدیکترین فاصله از زمین در طی ۱۸ سال آینده خواهد رسید.

خسرو جعفری زاده اظهار داشت: روز ۲۴ آبانماه ۱۳۹۵ ماه کامل در ساعت ۱۷ و ۱۴ دقیقه از افق شرقی طلوع می کند که اندازه ظاهری آن همیشه بیشتر است.

وی افزود: در این تاریخ به علت اینکه فاصله ماه تا زمین به کمترین فاصله در طی ۱۸ سال آینده خواهد رسید، می توان ماه را کمی بزرگتر از همیشه در آسمان مشاهده کرد.

به گفته مدیر انجمن نجوم اهواز، البته شایعاتی که این مورد با عنوان مشاهده بزرگترین ماه قرن یا طلوع ماه به اندازه نصف آسمان می شنویم که کاملاً اشتباه است؛ ولی افراد با تجربه با عکاسی و رصد دقیق می توانند شاهد بزرگتر دیده شدن ماه باشند.

جعفری زاده با بیان اینکه ماه در این روز در حضیض مداری یا همان نزدیکترین فاصله در مدار خودش به زمین است، خاطر نشان کرد: ماه در این زمان به شکل عادی خودش طلوع می کند، اما اندازه ظاهری ماه ۱۴ درصد بزرگتر از حالت همیشگی است.

gis98

به گفته وی، همچنین نور ماه در این زمان ۳۰ درصد بیشتر است که تاثیر آن بیشتر در مناطق خیلی تاریک است و افرادی که در گذشته بر روی ماه کامل رصد دقیق داشته اند متوجه خواهند شد.

این کارشناس نجوم اظهار داشت: در این تاریخ، ماه به فاصله  ۳۵۶۵۰۹ کیلومتری زمین می رسد که این مقدار به نسبت زمانهای دیگر کمتر است.

اندازه فاصله ماه با زمین در تاریخ های مشخص

۲۰۱۱ ۳۵۶,۵۷۵ km March ۱۹
۲۰۱۲ ۳۵۶,۹۵۵ km May ۶
۲۰۱۳ ۳۵۶,۹۹۱ km June ۲۳
۲۰۱۴ ۳۵۶,۸۹۶ km August ۱۰
۲۰۱۵ ۳۵۶,۸۷۷ km September ۲۸
۲۰۱۶ ۳۵۶,۵۰۹ km November ۱۴

جعفری زاده افزود: بر اساس محاسبات انجام شده نزدیکترین فاصله ماه با زمین در سال ۲۰۳۴ میلادی ( شنبه چهارم آذرماه ۱۴۱۳) روی می دهد که در این سال ماه به فاصله ۳۵۶۴۴۶ km از زمین می رسد.

وی تاکید کرد: تمامی شایعاتی در این مورد که ماه بزرگترین است و به اندازه ای نا متعارف از افق طلوع می کند بی پایه اساس بوده و بهتر است با دیدن طلوع این ماه زیبا از افق شرقی، از دیدن آن لذت برد.

مهر

پاسخ دهید