اجناس نوکیا و هم اینکه سرویس هاش، در دوم سپتامبر سال ۲۰۱۳ به قیمت ۷.۲ میلیارد دلار به مایکروسافت فروخته شدن در حالی که چندین ماه بعد و در سال ۲۰۱۴، وقتی که این خرید و فروش پایانی گشت، مایکروسافت در آخر مبلغی برابر با ۹.۴ میلیارد دلار رو به فنلاندیا پرداخت کرد.

مدیران مالی مایکروسافت، ۵٫۵ میلیارد دلار از مبلغ فوق رو به عنوان «قصد پاک» مشخص کردن. قصد پاک در امور مالی، مشمول داراییای نامشهود، مثل ارزش نام «نوکیا»، روابط عالی میان مشتری و کارمندان، پتنتا و البته تکنولوژیای انحصاری می شه. ۴.۵ میلیارد دیگه هم که حتما صرف هزینه واسه کسب داراییای مشخص، نقدینگی و… شده بود.

حالا انگار اجناس و سرویسای نوکیا، که اهالی ردموند واسه داشتنشون رقمی حدود ۱۰ میلیارد دلار رو پرداخت کردن، نتونسته انتظارات رو برآورده سازه و اگه شرایط بر همین منوال پیش رود، میشه گفت مایکروسافت هم تصمیم بر جداسازی تجارت موبایل (دست کم به شکل فعلی) از هسته اصلی خود می کنه. در ادامه با سایت ما همراه باشین تا نگاهی داشته باشیم به پیشبینیا و تصوراتی که مدیران ارشد مایکروسافت در اون زمان، در مورد چگونگی رشد نوکیا در سالای آینده داشتن.

تازگیا خود شرکت مایکروسافت به شکل عمومی اعلام نظرهایی داشته که فروش موبایلای لومیا، اصلا بالا نبوده و زیر خط انتظارات و پیشبینیای قبلی -در زمان خرید بزرگ مایکروسافت- قرار گرفتن.

در اون زمان، اهالی ردموند پیشبینی کرده بودن که تا سال ۲۰۱۸، مایکروسافت به واسطه خرید نوکیا قادر می شه تا سهمی ۱۵ درصدی از بازار اسمارت فونا رو به دست آورده و تا اون سال هم ۱.۸ میلیارد موبایل (هوشمند و غیر هوشمند) به فروش برسونه.

شرکت مورد بحث هم اینکه فکر می کرد که می تونه به حاشیه سود عملیاتی ۵ الی ۱۰ درصد دست پیدا کنه، که با در نظر گرفتن تعداد موبایلای فروش رفته ای که ذکر شد، مبلغی برابر با ۲.۳ الی ۴.۵ میلیارد دلار رو در بر می گرفت.

مایکروسافت تازگیا در یکی از بیانیه های مالی خود در مورد کارکرد مالی سه ماهه سوم مال ۲۰۱۵ واسه سهام دارانش عنوان کرده: «در این بازار شدیدا رقابتی تلفنای همراه، احتمال داره که نتونیم به پیشبینیای قبلی خود دست پیدا کنیم.»

حال گفته های فوق رو بذارین کنار صحبتای نادلا که میگه: «نیاز داریم تا کارایی انجام داده و جلوی هزینه های اضافه رو در میان اجناس خود بگیریم.» و یا مدیر ارشد بخش مالی مایکروسافت به نام امی هود که اونم سخنان مشابهی رو در مورد سودآوری در سال مالی ۲۰۱۶ به زبون می آورد. سخنانی که هواداران ویندوز فون رو نا امید می کنه.

مایکروسافت تازگیا اعلام داشته که براساس شرایط الان بازار تلفنای همراه، در صورت کاهش و رو به نابودی رفتن جریان پول ساز و هم اینکه به آخرسر نرسیدن پیشبینیای قبلی و البته رشدی که در نظر گرفته شده بود، احتمال کنار گذاشته شدن تجارت موبایل و جدا شدن اون از هسته اصلی مایکروسافت هست.

این اقدام البته فایده هایی هم واسه شرکت ساکن ردموند داره و با برگشت دست کم بخشی از سرمایه ۱۰ میلیارد دلاری، می تونه شروعی تازه رو در راه فروش سخت افزاری تجربه کنه. از طرف دیگه سرمایه گذاران موارد و زیانایی رو ندیده می گیرن، هرچند که اینجور کارایی در دوره های مالی آینده تاثیر بدی داره اما سرمایه گذاران و سهام داران معمولا به سودآوریایی که در آینده و به واسطه لغو شدن همین تجارت بی فایده به دست میان چشم می دوزند.

مایکروسافت حالا اقرار داره که در سه ماهه سوم از سال مالی ۲۰۱۵، فروش موبایل نخواد تونست به اهداف از پیش تعیین شده رسیده و از طرفی حاشیه سود پیشبینی شده هم تحقق پیدا نمی کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *