بعد از شرایط پر التهابی که بازار موبایل در این روزا طی کرده و باعث شکایات مختلفی از طرف نمایندگان رسمی این بخش و حتی اعتراض کسبه پاساژ چارسو در عصر دیروز شده، در آخر وزارت ارتباطات لیست پایانی شرکتایی که تونسته ان واسه واردات موبایل ارز دولتی بگیرن رو منتشر ساخت. منتشر کردن این لیست موضوعات جالبی رو مطرح می کنه که در ادامه باهمدیگر اونو کمی مورد جستجو قرار می دیم.

اولین مورد نام شرکت نودیس پردازه که در بالاترین جایگاه لیست دیده میشه و مبلغی بیشتر از ۲۶٫۵ میلیون یورو ارز دولتی به اون تعلق گرفته. مدیر فعلی این شرکت فردی به نام «احمد پاسدار» است که اطلاعات دقیقی از گذشته کاری اون در دسترس نیس.

این شرکت از سال ۸۷ در موردای جور واجور بخش ICT فعالیت می کنه اما نکته قابل توجه در فعالیت این شرکت اینست که تنها یه ماه از زمان ارسال مجوز واردات موبایل به اون می گذره. دادن این مجوز در بحبوحه بازار ارز و بعد دریافت بیشترین مقدار ارز (حدودا روزی ۱ میلیون یورو) شبهات زیادی رو درباره دستان پشت پرده شرکت نامبرده باقی میذاره.

نکته باحال دیگه هم بعد از نگاهی به سایت فروشگاه نودیس پرداز به دست میاد که با وجود دریافت این مبلغ هنگفت، بازم هیچ کدوم از مدلای گوشی در اون موجود نیس و همه تگ ناموجود خورده ان. درسته که طبق گفته خیلی از فعالان این صنف و ادامه لیست منتشر شده، خیلی از جنسا در گمرک مونده و هنوز همه ترخیص نشده ان؟ ولی بعید انگار همه دستگاه های وارد شده به وسیله این شرکت پشت در گمرک مونده باشن.

نام دومی که در این لیست دیده میشه هم واسه شرکت هماهنگ پردازش هوشمنده که بازم با ورود به سایت این شرکت (فروشگاه اینترنتی متعلق اون) با نبود وجودی همه مدلا مواجه میشیم.

شرکت مدیاپردازش منطقه آزاد هم که قبلا در گفتگوی خود با سایت ما عنوان کرده بودکه بازار واردات خراب شده هم در لیست منتشر شده رتبه سوم رو داره که بیشتر از ۲۰ میلیون یورو ارز دولتی به اونا داده شده. فروشگاه اینترنتی رسمی که در سایت قانونی این شرکت هم هست، بازم هیچ مدلی از موبایلا واسه خرید موجودی نداره! این شرکت با فروشگاه اینترنتی دیجی کالا مشارکت قوی داره و با اینکه تا دیروز همه موبایلای عرضه شده به وسیله مدیاپردازش در دیجی کالا قابل خرید بود ولی از امروز صبح، خیلی از مدلا از جمله آیفونای جور واجور با وجود داشتن قیمت در صفحه اصلی فروشگاه، ناموجود اعلام می شن.

نگاهی هم به اسامی انتهای لیست اگه داشته باشیم با موارد جالبی مواجه میشیم. مثلا شرکت آخر این لیست به نام شرکت مهندسی بازرگانی طنین انداز شهر پاک که تنها ۸۰۰۰ یورو ارز دولتی به اون تعلق گرفته (برابر هشت عدد دستگاه آیفون ایکس) طبق گفته سایت خودش واردکننده رسمی گوشیای Gfive هست که سهم درصد بسیار ناچیزی در بازار ایران داره و در هیچ سایت و فروشگاهی هم واسه فروش پیدا نمی شه.

شرکت تحلیل کنندگان هوشمند امید (تتاتل) هم که خود رو نماینده رسمی واردات اجناس اپل معرفی می کنه کمی بیشتر از ۱۰۰ هزار یورو ارز دولتی گرفته که با این مقدار قاعدتا تونسته در آخر ۱۰۰ الی ۲۰۰ موبایل آیفون (اگه موارد دیگه اپل رو در نظر نگیریم) وارد کنه که این مقدار واردات واسه یه شرکت کمی تا قسمتی غیرمنطقیه.

شاید اگه این لیست رو تا انتها پیش بریم با موارد مشابه زیادی مواجه میشیم و خیلی از فروشگاه های اینترنتی مثل دیجی کالا و مقداد آی تی هم بیشتر موبایلای خود رو با برچسب اتمام موجودی همراه کردن.

در هر حال شفاف سازی که وزیر ارتباطات، «محمدجواد آذری جهرمی» در ارائه این لیست انجام داده ستودنیست و شاید نشر این لیست، عاقبتای بیشتری رو به همراه داشته باشه. باید صبر کرد و دید نتیجه های منتشر کردن این لیست چیجوری میشه و این شرکتا و فعالان این بخش، چه عکس العملایی به اون دارن.