سئو قالب سایت یا Website Theme SEO چیه؟

کلا سئو سایت شامل سه بخش کلی می شه:
سئو فنی یا تکنیکال : مربوط می شه به معماری سایت و چگونگی برنامه نویسی اون
• سئو محتوایی : چگونگی ورود محتوا در سایت و مسائل مربوط به این موضوع
• سئو خارجی : مانند اعتبار سایت، شبکه های اجتماعی، لینکای خارجی، قدمت سایت، سرعت لود شدن سایت و…

وقتی که صحبت از سئو قالب سایت می کنیم منظور بخشی از سئو تکنیکاله که در اون به طراحی قالب می پردازه. بعضی از نکاتی که در طراحی قالب سایت باید در نظر گرفته شه به صورت زیر هستن:

سئو قالب سایت یا Website Theme SEO
قالب رو اگه بخوایم کلا توضیح بدیم میشه گفت چارچوبی واسه انجام یه کار هستش که صد البته باید به صورت خاصی برنامه ریزی شه .
جالبه که بدونین حتی فونتای سایت شما هم در سئوی وب سایتتون خیلی موثره.
گوگل از فونتای خاص و مناسبی پشتیبانی می کنه که از حق هم نگذریم زیبایی خاصی رو به سایت طراحی شده شما خواهند بخشید و این حتی در مورد زبون فارسی هم صدق می کنه.
همین طور از دیگر عوامل هم به کار گیری فوتر مناسب و لینکای مناسب هم از دیگر ویژگیای قالب مناسبه.
استفاده بهینه از HTML5 ، استانداردای قالب نویسی برند معتبر W3 هم می تونه بر قوی تر شدن سایت شما اضافه کنین و این قدرت رو هم چند برابر کنه.
همین طور تصاویر استفاده شده به شکل شما هم می تونه با فرمتای مختلفی باشه اما همیشه در نظر داشته باشین هر چی فشرده تر و با فرمت موافق تر باشه و از فلش در تم شما کمتر استفاده شده باشه بسیار بهتر هستش , چون این عامل می تونه باعث فرار کاربران از سایت شما باشه چون خیلی از مرورگرا و دستگاه ها به صورت پیش فرض فلش رو پشتیبانی نمی کنن.

UX و UI مناسب
یکی دیگه از راه های موفقیت به کار گیری روان شناسیای رنگ هستش که بدیش اینه معمولا در کشور ما رعایت نمی شه و مورد توجه قرار نمی گیره و می تونین جهت بررسی رنگ سایت خود از سایت checkmycolours استفاده کنین.

طراحی قالب بدون خطا
طراحی قالب سایت باید طبق فرمت xhtml انجام شه و خطای کدنویسی از نظر مکان باز و بسته شدن tagا و هم اینکه چگونگی به کار گیری دستورات html نداشته باشه. این موضوع از نظر گوگل خیلی با اهمیته و اگر قالب شد مشکلات ساختاری داشته باشه حتی اگه این مشکلات در مرورگرهای اینترنتی خود رو نشون ندن در بالا اومدن سایت شما در گوگل تاثیر منفی می ذاره.
یکی از راه های ساده واسه تشخیص بخشای خطای قالب به کار گیری مرورگر فایرفاکس و گزینه view page sourceه، فایرفاکس بخشایی از صفحات سایت شما رو که مشکل کدنویسی دارن با رنگ قرمز مشخص می کنه.
کدنویسی قالب بدون به کار گیری جدول
نبود به کار گیری تگ table در سایت یکی از اصولیه که هر طراحی سایت باید رعایت کنه. علاوه بر مشکلاتی که این کار از نظر طراحی در سایت بوجود میاره، روی چگالی اطلاعات سایت هم اثر منفی میذاره و باعث حجیم تر شدن کد صفحه می شه. همین موضوع باعث می شه که صفحات سایت شما امتیاز کمتری در چگالی اطلاعات نسبت به بقیه سایتا بدست بیارن.
استفاده بهینه از css و جاوا اسکریپت
هر چقدر قالب سایت شما سبکتر باشه واسه سئو سایت بهتره. به کار گیری دستورات css در داخل صفحه و به صورت Inline یکی از معمولترین و بزرگترین مشکلاتیه که طراحان قالب واسه سئو سایت ایجاد میکنن. البته گوگل اعلام کرده که این مشکلات رو تا حدودی در نظر نمی گیره و اونا رو برطرف میکنه اما در هر صورت بهتره از اینجور کدهایی در داخل سایت استفاده نشه، مخصوصا که روی سرعت لود شدن صفحه هم تاثیر منفی می ذارن.
استفاده نادرست از جاوا اسکریپت هم می تونه صدمه شدیدی به سایت شما وارد کنه، مثلا گذاشتن لینکهای سایت در منوهای آبشاری جاوا اسکریپت باعث میشه که گوگل و بقیه موتورهای جستجو نتونن صفحات سایت شما رو ایندکس و شناسایی کنن.
به کار گیری دستورات css و جاوا اسکریپت در فایل خارجی علاوه بر اینکه سرعت لود صفحات سایت رو زیاد می کنه از نظر سئو هم خوبه.
ایجاد معماری مناسب سایت به شکل
یکی از بزرگترین اشتباهات طراحان سایت اینه که قالب سایت رو طوری طراحی میکنن که صفحات جور واجور اون واسه گوگل قابل دسترس نباشه. ایجاد یه معماری مناسب از جهت لینکهای داخل سایت و هم اینکه طراحی صفحات طوریکه لینکهای داخلی مناسب بین اونا ایجاد شه اهمیت بسیار زیادی در طراحی قالب سایت از نظر سئو و بهینه سازی سایت داره.
به کار گیری تگای مهم در بهینه سازی سایت
بعضی از مشخصات سئو داخلی سایت به کار گیری تگای پر اهمیت در سئو در داخل محتوای سایت و قالب اون هستش. مثلا H1 مشخص کننده عنوان صفحه س و هر صفحه تنها باید یه عنوان داشته باشه بنابر این یه تگ H1 در هر صفحه باید باشه. به کار گیری تگای H2 و… هم می تونه واسه عناوین سطح دوم به بعد به درد بخور باشه.
اگر از تصاویر در صفحه استفاده می شه حتما باید ویژگی alt رو در اونا قرار داد یا اینکه از تصاویر به صورت استایل استفاده شه. طراحی قالب سایت با فرمت Html5 می تونه یه مزیت واسه بهینه سازی سایت باشه.
طراحی قالب اختصاصی یا آماده؟
کلا اگه از یه اسکریپت آماده مثل جوملا یا وردپرس استفاده می کنین، سئو قالب اهمیت زیادی زیادی پیدا می کنه چون موتور سایت شما به خودی خود مشکلاتی مانند کندی و.. رو در صورت نبود استفاده درست از اون با خود به همراه داره.
کلا قالب آماده یا اختصاصی از نظر سئو خیلی فرقی ندارن، بلکه بهینه بودن قالب و سبک بودن اون اهمیت بیشتری داره. البته همونطور که گفتم از نظر تکنیکال موتور سایت شما از این جهت اهمیت داره که به چه صورتی اجرا شده.