عکاسی از رصدخانه جنوبی اروپا موفق شده یکی از بهترین سری تصاویر موجود از پرتو کم پیدا سبز رنگی که بر بالاترین نقطه ماه دیده می شه رو به ثبت برسونه.

مهر:خیلی از علاقمندان به رویدادهای آسمونی تلاش می کنن در زمان غروب خورشید، نور سبزرنگی رو که درست در آخرین لحظه های پنهون شدن خورشید در پشت خط افق می درخشه رو ببینن.

حال عکاسی در رصدخانه جنوبی اروپا این نور سبز رنگ رو از سطح ماه به ثبت رسونده. این سری از تصاویر از راه «گرهارد هودپل» مامور عکاسی در رصد خونه شیلی در صحرای آتاکاما به ثبت رسیدن.

به گفته بعضی از اخترشناسان این تصاویر یکی از بهترین نمونه هاییه که تا کنون از پرتو سبزرنگ ماه به ثبت رسیده. این پرتو کوتاه سبزرنگ به واسطه تاثیر انحنای اتمسفر زمین و شکست نور به وجود میاد، تاثیری که در لایه های پایین تر و فشرده تر اتمسفر شدت بیشتری داره.

طول موجای کوتاهتر نسبت به طول موجهای بلندتر بیشتر دچار شکست می شن و از این رو نور سبز رنگ پخش شده از خورشید یا ماه از زاویه دید یه بیننده از نقطه ای بالاتر از نقطه تابش نورهای زرد و نارنجی دیده می شه.

براساس گزارش ان بی سی، وقتی که بیننده در موقعیتی به طور کامل مناسب قرار گرفته باشه، با کمک گرفتن از تاثیر سراب مانندی که به واسطه تغییر گرما در اتمسفر به وجود میاد، می تونه پرتو سبزرنگ رو در بالاترین لبه صفحه خورشیدی یا ماه در نزدیکی افق مشاهده کنه.

منبع: seemorgh.com / mehrnews.com

جمع آوری: آلامتو