ovulation-pain,درد تخمک گذاری

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ روند تخمک گذاری همه ی زنان به طور کامل محسوس نیس. هرچند محسوس بودن این روند از روی اجبار عامل اخطار دهنده حساب نمی شه، اما دردهای دوران تخمک گذاری نباید ندیده گرفته شن.

تقریبا ۱۴ روز پس از شروع قاعدگی، یه تخمک بالغ کیسه ی فولیکولی خود رو شکافته و در راه لوله ی فالوپ رهسپار می شه. این روند تخمک گذاری خونده می شه و از لازم ترین بخش های باروی حساب می شه. اینجا به چیزی که باید در این مورد بدونین اشاره می کنیم.

پایه تخمک گذاری

طیق اعلان کلیک مایو، دردهای دوران تخمک گذاری، میتل اشمرز هم خونده می شه. در زبون آلمانی این واژه به معنی درد میانیه و در بیشتر مواقع دردی ناچیز و بی ضرره.

بعضی از زنان در روزای تخمک گذاری واسه لحظه ایی یا بعضی وقتا چندین ساعت، دردهایی رو در بدن خود احساس می کنن.

تخمک گذاری لازمه رشد کیسه ی فولیکولی و بعد انفجار اون واسه خلاص شدن تخمک در جهت خروش هورمون جسم زرده. پس از اینکه تخمک رها می شه، لوله ی فالوپ منقبض می شه تا تخمک رو اسپرم های منتظر لقاح برسانند. درزمان روند انفجار کیسه ی فولیکولی، خون و دیگه مایعات هم وارد چاله ی شکم می شن و ناهنجاری هایی رو بوجود می بیارن.

این ناهنجاری ها از دردی ناچیز تا دردهای شدید و یهویی در نوسانه و بیشتر با لک یا ترشحات همراه می شه. اگر پس از روزای تخمک گذاری دردی شدید رو تجربه کردین به دکتر خود مراجعه کنین.

دلایل دیگری هم هست که بدست اومده به تحمل دردهایی در دوران قاعدگی می شه. همیشه به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که چه زمان و در کدوم ناحیه از بدنتون احساس ناراحتی می کنین، این درد چقدر ادامه داره و علائم مربوط به اون چیه. پزشکتون رو در جریان بذارین چون اون می تونه آزمایشات مختلفی رو واسه تشخیص و درمان انجام بده.

شکل های جور واجور کیست

کیست تخمدان می تونه علائم مختلفی مثل انقباض عضلانی تا تهوع و تورم داشته باشه. اما بعضی از کیست ها هیچ گونه نشونه هایی ندارن.

کیست شبه پوستی، کیست بافت خوش خیم و کیست غشاء داخلی رحم از دیگر شکل های جور واجور غیر شایع کیست هستن که می تونن عامل درد شن.

از دیگر مشکلات در رابطه به تخمدان، سندرم تخمدان پلی کیستیکه تشکیل شده از کیست های بسیار کوچیک در تخمدانه. اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک بدون درمان رها شه، ممکنه موجب ناباروری شه.

پزشکان با انجام سی تی اسکن، ام آر ای یا امواج فراصوتی قادر به تشخیص وجود کیست و شکل های جور واجور اون هستن. بعضی از کیست ها بدون مداخلات درمانی و خود به خود درمان می شن. اما اگر رشد کنن یا غیرعادی باشن، مشکلاتی رو بوجود می بیارن و باید جراحی و از بدن خارج شن.

اندومتریوز یا چسبندگی

اندومتریوز آسیب یی دردناک به وجود اومده بوسیله رشد نابه جای بافت های داخل رحم موسوم به اندومتر در نقطه ایی خارج از چاله ی رحم هستن. اگر بافت های نابه جا جایی واسه تکون خوردن نداشته باشن، اون نقطه بسیار حساس می شه. این حساسیت منتهی به بروز بافت های زخمی یا چسبندگی می شه که بیشتر در طول قاعدگی بسیار دردناک می شن.

هم اینکه، چسبندگی داخل رحم که با عنوان سندرم آشرمن هم خونده می شه، ممکنه به دلیل جراحی هایی که قدیم به دلیل سقط جنین یا سزارین داشته اید، گسترش یابد. طبق یافته های بیمارستان ولسلی در بعضی موارد چسبندگی داخل رحم بدون هیچ گونه دلیل مشخصی بروز می کنه.

از اونجایی که این آسیب درزمان روش های عادی امواج فراصوتی قابل تشخیص نیس، شاید پزشکتون روش های آندوسکوپی داخل رحمی یا لاپاروسکوپی رو پیشنهاد می کنه.

عفونت یا مریضی های مقاربتی

دردهای شما با بوهای ناخوشایند و غیرمعمول در ناحیه ی واژن همراه س؟ دردهایتان با تب همراه س؟ سوزش ادرار دارین؟

این علائم شاید به وجود اومده بوسیله عفونت های باکتریایی یا مریضی های مقاربیست که لازمه درمان فوری هستن. اگر عفونت و مریضی های مقاربتی بدون درمان رها شن، منتهی به ناباروری می شن. حتی در بعضی موارد کشنده هم هستن.

بعضی از عفونت ها به وجود اومده بوسیله فرایندهای درمانی یا وضع حمل حاصل می شن. بعضی وقتا عفونت های ادراری موجب دردهایی در ناحیه ی لگن می شن. روش انتقال مریضی های مقاربتی مثل کلامیدیا، سوزاک و غدد ویروسی خوش خیم انسانی از روابط جنسی مواظبت نشده.

اگر احتمال می بدید در خطر دچار شدن به هر کدوم از این موارد هستین به دکتر خود مراجعه کنین.

بارداری خارج از رحم

یکی از عوامل درد در ناحیه ی لگن می تونه بارداری خارج از رحم باشه. این وقتی رخ می دهد که جنین در لوله رحم یا جایگاهی خارج از رحم سکنی گزیند.

کلینیک کلیولند اعلام کرد که بارداری خارج از رحم بالقوه خطرناک و تهدیدی واسه زندگی مادره و بیشتر در هفته هشتم بارداری مشخص می شه.

تصور می کنین که باردارین؟ فورا به دکتر مراجعه کنین. اگر بارداری خارج از رحم داشته باشین، فورا باید تحت درمان دارویی یا جراحی قرار بگیرین تا از انفجار لوله ی رحمی پیشگیری شه.

روشای بدون درد

اگر پس از مراجعه به دکتر هر گونه آسیب ی ناخوشایند در بافت ها غیرمحتمل شناخته شد، شاید فقط دردهای عادی تخمک گذاری رو تجربه می کنین. باید به هر گونه تغییر در علائم بدنی خود توجه کنن. چون واسه درمون دردهای مربوط به تخمک گذاری روش های زیادی هست.

مسکن هایی که نیاز به تجویز دکتر ندارن، مصرف کنین.

از پزشکتون بخواین تا داروهای ضدبارداری براتون تجویز کنه که تخمک گذاری انجام نشه.

از کیسه ی آب گرم استفاده کنین یا حموم آب گرم بگیرین.

چه وقتی باید به دکتر مراجعه کنین؟

انجمن مامایی و مریضی های زنان و زایمون امریکا پیشنهاد می کنه که واسه پیشگیری از دچار شدن به سرطان دهانه ی رحم هر سه سال یه بار تست پاپ اسمیر انجام بدین. سالی یه بار هم واسه معاینه باید به متخصص زنان و زایمون مراجعه کنین و نگرانی های خود رو با اون در میان بذارین.

اگر مدت هاست مورد معاینه نیستش اید یا دردی در ناحیه ی پهلو و لگن خود احساس می کنین و یا علائم نگران کننده ی دیگری رو تجربه می کنین، همین امروز به دکتر مراجعه کنین.

به دردهای ناحیه ی لگن اهمیت بدید

دردهای ناحیه ی لگن در خیلی از زنان از علائم تخمک گذاری است. مشکلات دیگری هم موجب بروز این دردها می شه، که بعضی از اونا اگر بدون درمان رها شن، مشکلات حادی رو بوجود می بیارن. همیشه به بدن خود و هرگونه تغییری در اون اهمیت بدید.

مواد غذایی خطرناک در دوران بارداری

خواص شیر مادر واسه نوزاد

آی بانو بارداری زنان چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *