درد pain

بدن درد نشونه شایع خیلی از مریضی هاست که با استراحت و درمانهای خونگی برطرف می شه اما بعضی وقتا می تونه علامت وجود مریضی نهفته باشه.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث لاین، در مواردی که بدن درد به مدت زمان طولانی ادامه پیدا کنه و نشون دهنده وجود یه مریضی نهفته باشه باید واسه تشخیص درست به دکتر مراجعه شه.

اما چه عواملی باعث بروز بدن درد می شه؟

 1. استرس:

زمانیکه فرد استرس داره سیستم ایمنی نمی تونه عکس العمل به التهاب رو خوب کنترل کنه. در نتیجه بدن قادر نیس با عفونتا یا مریضیا مثل گذشته مقابله کنه. این شرایط بدن درد رو داره چون بدن در برابر التهاب و عفونتا آسیب پذیرتر می شه.

 1. از دست رفتن آب بدن:

آب عنصر اصلی واسه کارکرد طبیعی و سالم بدنه. بدون اون بدن نمی تونه خیلی از پروسها مثل نفس کشیدن و هضم غذا رو به درستی بکنه. زمانیکه بدن کمبود آب داره و این روند به طور درست انجام نشه فرد دچار درد جسمی می شه.

 1. کمبود خواب:

نداشتن خواب کافی بر وضعیت کلی سلامت اثر میذاره. افراد معمولا به شش تا هشت ساعت خواب شب نیاز دارن. بافتا و سلولای بدن واسه سالم موندن به خواب کافی نیاز دارن. هم اینکه مغز واسه حواس جمع بودن به خواب نیاز داره. بدون خواب بدن زمان کافی واسه زنده کردن انرژیای لازم نداره که این وضعیت موجب بروز درد در بدن می شه.

 1. سرماخوردگی یا آنفلوآنزا:

هر دو این مریضیا عفونتای ویروسی هستن که موجب التهاب می شن. این عفونتا به بدن حمله کرده و سیستم ایمنی واسه مقابله با اونا تلاش می کنه. التهاب مخصوصا در ناحیه گلو، قفسه سینه و ریه ها دردآوره. هم اینکه ممکنه دیگر نقاط بدن به دلیل مقابله با عفونت دچار درد شن.

 1. کم خونی:

کمبود گلبول قرمز و کم خونی باعث می شه بافتای بدن اندازه انرژی کافی نگیرن. در شرایط کم خونی خیلی از بخشای بدن احساس خستگی می کنن چون واسه انجام کارکرد درست خود از اکسیژن کافی بهره مند نیستن.

 1. کمبود ویتامین D:

زمانیکه اندازه کافی از در بدن وجود نداشته باشه سطح کلسیم خون کاهش پیدا می کنه. خیلی از بخشای بدن مثل کلیه ها و ماهیچه ها واسه اینکه کارکرد درست خود رو داشته باشن به کلسیم وابسته هستن. بدون وجود ویتامین D و جذب کلسیم، فرد در انداما و استخونای خود احساس درد می کنه.

 1. مونونوکلئوز:

این مریضی بسیار مسریه و یکی از شایع ترین علائم اون بدن درده. هم اینکه از دیگر نشونه های این مریضی خستگی بیشتر از اندازه، ورم لوزها، گلودرد و تبه.

 1. ذات الریه:

ذات الریه (پنومونی) مریضی عفونت ریویه که می تونه کل سیستم تنفسی رو درگیر کنه. وقتی که فرد نتونه به درستی نفس بکشه بدن واسه حفظ سلامت بافتا و گلبولای قرمز اکسیژن کافی دریافت نمی کنه و این وضعیت بدن درد رو داره.

 1. فیبرو میالژیا:

این مریضی باعث می شه کل بدن از جمله ماهیچه ها و استخونا احساس خستگی و درد داشته باشن. دلیل بروز این مریضی مشخص نیس اما حوادث استرس زا و فشارآور مثل آسیبای جسمی، عمل جراحی و عفونت می تونه شروع کننده اون باشه.

 1. سندرم خستگی طولانی:

بر اثر این مریضی بدن احساس خستگی و ضعف داره. هم اینکه این مریضی موجب کم خوابی می شه. چون بدن استراحت کافی نداره در قسمت ماهیچه ها و مفاصل احساس درد می کنه.

 1. آرتریت:

ملتهب شدن مفاصل آرتریت اسمشه که می تونه بر اثر از بین رفتن غضروف دور و بر مفاصل، عفونت در مفصل و مریضیای خود ایمنی که جداره دور و بر مفصل رو نابود می کنه بوجود آید. این آسیب هم در بروز درد و محدود کردن حرکات مفاصل نقش داره.

 1. لوپوس:

این مریضی وقتی اتفاق میفته که سیستم ایمنی به بافتای دور و بر بدن از جمله رگای خونی، انداما و مفاصل حمله می کنه. بر اثر آسیبا و التهابای به وجود اومده از طریق این مریضی خود ایمنی، بدن دچار درد می شه.

 1. مریضی لایم:

این مریضی از نیش یه جور کنه منتقل می شه. درد شایع ترین علامت اون هستش که بیشتر مفاصل و ماهیچه ها دچار احساس درد می شن. اگه این مریضی درمان نشه می تونه مشکلات مفصلی مثل آرتریت و فلج عصبی رو به دنبال داشته باشه.

 1. هیستوپلاسموزیس:

این مریضی یه جور عفونت قارچیه که درد شایع ترین نشونه اون هستش. از دیگر علائم این مریضی میشه به تب، لرز، درد قفسه سینه، سردرد و سرفه اشاره کرد.

 1. ام اس:

ام اس که مریضی خود ایمنی هستش باعث می شه بافت دور و بر سلولای عصبی موسوم به غلاف “میلین” به دلیل التهاب همیشگی از بین بره. این آسیب توانایی سیستم عصبی در انتقال درست حسا رو مشکل می کنه و در نتیجه فرد دچار احساس درد، گزگز شدن و دیگه علائم می شه.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

ایسنا علائم مریضی چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *