مهناز افشار
عکس مهناز افشار

در اولین جشنواره فجری که بعد از سینمایی شدنش برگزار شد، «زرشک زرین» رو از اون خود کرد و در آخرین جشنواره فجری که در اون شرکت کرد، «سیمرغ بلورین» رو به خونه برد. مهناز افشار که با «شور عشق» اسمش بر سر زبون ها افتاد، حالا دیگه نقش ثابت فیلم های بیشتر پسند نیس؛ بلکه با کارنامه ای که در سال های گذشته واسه خودش تدارک دیده، هم می تونه سرمشق بازیگران جوون تر باشه و هم الگویی واسه ما که به بهونه های دیگری، از اون درس بگیریم

از ضعیف تر ها پشتیبانی می کنه

اسفند ۱۳۸۶، مهناز افشار در پشتیبانی از کودکان کار، بخشی از دستمزد یکی از فیلم های خود رو به آموزش این کودکان هدیه کرد. مهناز افشار از کلاس های درس بچه هایی که به دلیل حضورش خوشحال و هیجان زده بودن دیدن کرد، ساعتی رو پشت نیمکت های اونا نشست و شاخه ای گل و کارت تبریکی به مناسبت سال نو به کودکان هدیه داد. هرچند خیلی ها فکر می کنن حضور هنرمندان در این شرایط تنها تلاشی واسه کسب معروفیت بیشتره اما مهناز افشار می گوید: «از نظر من این تنها قدم اوله. کودکان باهوش و استعدادی که در این انجمن دیدم نیاز به پشتیبانی بیشتر و دائمی دارن تا بتونن با وجود اینکه بدیش اینه مجبور به انجام کار و کسب درآمد هستن اما دست کم از پیشرفت تحصیلی هم بازنمانند و آینده بهتری واسه خود بسازن.»

همیشه به دنبال پیشرفته

حضور مهناز افشار در فیلم «خوشبختی آباد» نگاه خیلی از منتقدانش رو نسبت به اون عوض کرد. هرچند واسه بازیگری که «آواز قو» رو در کارنامه اش داشته، فیلم هایی مثل «دعوت» و «خوشبختی آباد» می تونستن معروفیت بیشتر و کمی غرور رو به همراه بیارن اما مهناز افشار به دنبال موفقیت های بیشتره. فیلمی مثل «خوشبختی آباد» رو بالاترین درجه کار حرفه ای اش نمی دونه:«بازم از جایگاه خودم راضی نیستم که نه شعاره و نه ادا و اصول، بی شک همیشه راه بازه و هیچ وقت پیشرفت متوقف نمی شه. دیگه زمان درجا زدن نیس. حالا دیگه می خواهم کارنامه خوبی داشته باشم. به خاطر همین خیلی پرکار نیستم اما عقیده دارم که مخاطبم رو باید بازم حفظ کنم.»

دور خودش دیوار نمی کشد

بعضی ها می می گن دور بودن بازیگران از آدم های کوچه و خیابون به دلیل غروره و بعضی ها هم می می گن اونا هم مثل بقیه حق زندگی دارن و ممکنه بعضی وقتا از این توجهات همیشگی و آزاد نبودن خسته شن اما حاضر نشدن بازیگران در جمع های عمومی و جوابگو نبودنشان به سوال های طرفدارانشان، از موضوعاتیه که خیلی از هنرمندان ما با اون درگیر شده ان. با اینحال، مهناز افشار در هر مکانی که حاضر شه، لبخندش رو فراموش نمی کنه، با طرفدارانش عکس یادگاری می اندازد و هر سوالی که خبرنگاران کوچیک و بزرگ داشته باشن رو جواب می دهد.

سختی های کارش رو می پذیرد

نمره های مهناز افشار در کارنامه بازیگری اش مثل هم نیستن. اون که در چند فیلم آخرش، مورد توجه گروهی تازه از سینمارو ها قرار گرفت، موفقیتش رو مدیون کنار اومدن با شرایط می دونه و می گوید هیچ وقت کارش رو به دلیل سختی های احتمالی اش کنار نمی گذارد. اون در این مورد توضیح می دهد: «در فیلم «دعوت» از ۷صبح تا ۳صبح باید پلانی رو می گرفتیم که من باید در زیر آب می بودم. زمستون هم بود وقتی آخر کار حدود ساعت ۳صبح از استخر بیرون آمدم آقای حاتمی کیا می گفت خیلی خوشحالم از اینکه برخلاف چیزی که می می گن اصلا بازیگر عروسکی نیستی، یعنی بازیگری نیستی که راحت طلب باشی و نخای زجر بکشی.

آرزوهاش رو به خاطر بقیه کنار نمی گذارد

این بازیگر موفق این جوری بیان می کنه:«بازیگری رو وقتی شروع کردم که خونواده ام مخالف با کارم بودن. از فضای خونواده ای آمدم که می گفتن تو باید دکتر یا مهندس شی. خونواده من مذهبی/ روشنفکر هستن که بازیگری رو واسه من مناسب نمی دیدن.» مهناز افشار با وجود اینجور شرایطی به دنیای بازیگری اومد و در این بخش هم موندگار شد. اون که سختی راضی کردن بقیه رو به جون خرید و به جای دکتر و مهندس شدن بازیگری رو انتخاب کرد، می گوید: «عقیده دارم شما می تونید هر شغلی رو که موردعلاقه تونه انتخاب کنین. می تونید یه فروشنده باشین و در عین حال از کارتون لذت ببرین. من اگه به هر دفتری می روم که برام احترام قائل می شن، با خودم زمزمه می کنم؛ خدا رحمتت کنه که منو این جوری تربیت کردی یا مادرم، متشکرم از شما که معیارهایی رو واسه زندگی به من آموختید و یه چارچوب واسه من ساختید. به خاطر همین تغییر راه دادم تا سرم رو هم مقابل مردم و هم منتقدان بی هدف بالا نگه دارم.»

نقاط ضعفش رو می پذیرد

اولین بازی های مهناز افشار، انتقادهای خیلی از اهالی سینما رو به دنبال داشت. هرچند حضورش در سینمای بیشتر پسند و فیلم های پرفروش گیشه، تونست اسمش رو خیلی زود برسر زبون ها بندازه اما در مقابل باعث شد تا سال ها از اون به عنوان بازیگر فیلم های پرفروش یاد شه اما مهناز افشار از هیچ کدوم از تجربه هایی که در دنیای بازیگری داشته پشیمون نیس و می گوید؛ تونسته از همه تجربه هاش درسی تازه بگیره. اون که از قبول کردن بازی های ضعیفش هم طفره نمی رود، توضیح می دهد: «من از ۱۸ سالگی وارد سینما شده ام و عقیده دارم فیلم های خوب و بدم واسه من تجربه و پله ای بود تا امروز به اینجا برسم؛ در واقع همه کارام در اینکه به اینجا برسم، نقش داشته ان. ممکنه فیلم هایی در کارنامه من باشه که من از نتیجه اش اطلاع نداشتم و خوب درنیامده باشه اونم به هزار دلیل. الان که فکر می کنم، می بینم هر انتخابی که کرده ام اون لحظه دلیلی واسه خودش داشته و دوست داشته ام. تموم فیلم هایی که در کارنامه ام هست به دلیل وقت و انرژی که براشون گذاشتم واسه من قابل احترام هستن، چه بسا که ممکنه بعضی هاشون هم نتیجه خوبی نداشته باشن.»

روراست و انعطاف پذیره

مهناز افشار تنها یه بازیگر مشهور نیس. پیشرفت رو به رشد اون در دنیای بازیگری هم فقط به دلیل ظاهر یا حتی مهارتش در این بخش نیس. دوستان و همکارانش اون رو به انعطاف پذیری و مهربانی می شناسن و خودش هم در این مورد میگه: «دوستان و خونواده ام به من می می گن خیلی روراست هستم. درسته که من هم مثل همه آدم ها بدی هایی دارم، ولی یاد گرفته ام که اگه ضرری می رسانم به خودم برسانم و نه به بقیه.»

مهناز افشار