درمان آرتریت پسوریاتیکPhysical therapy

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ Dan Fohrman، یه متخصص روماتولوژیست میگه: درمان آرتریت پسوریاتیک شدیدا علائم، چگونگی تاثیر اونا در زندگی روزمره و اینکه آسیب یا تخریب مفصلی هست یا خیر بستگی داره.

بعضی از افراد فقط وقتی که علائم بروز می کنن به دارو نیاز دارن. دکتر Fohrman میگه دیگه افراد واسه درمان درد، تورم و کاهش آسیب جراحی به داروهای قوی نیاز دارن.

اون میگه: “تاثیر این داروها در بعضی از بیماران هیچی عجیب ای نیس.” در ادامه روشای درمان گفته شده.

فیزیوتراپی

چیجوری کمک می کنه: حرکت، انعطاف پذیری و کارکرد مفاصل تحت تاثیر آرتریت پسوریاتیک قرار میگیره. یه دکتر فیزیوتراپی مریض رو به صورت منظم ورزش میده. تراپیستا هم اینکه ممکنه به آدمایی که دردی در دستای خود دارن هم کمک کنن و به اونا آموزش بدن چیجوری فعالیتای روزانه رو در محل کار و خونه با خیال راحت بکنن.

چند تا نکته مهم: استیون پگت، استاد پزشکی، روماتولوژیست و سرپرست دکتر در بیمارستان جراحی در نیویورک، پیشنهاد می کنه که همه بیماران یه دکتر فیزیکی و یه دکتر حرفه ای واسه یادگیری تمرینا و چگونگی جلوگیری از سوء به کار گیری مفاصل داشته باشن. اون میگه: “این روال، بخش مهمی از مراقبته.”

ضد التهاب غیر استروئیدی NSAIDs

اسامی: Advil، Motrin، Aleve، و چیزای دیگه ای به جز اینا

چیجوری کمک می کنه: داروهای ضد التهاب باعث کاهش درد و التهاب می شن. این داروها بیشتر اولین داروهایی هستن که بیماران مصرف می کنن و ممکنه به تنهایی (اگه علائم تقریبا ملایم باشه) یا به صورتی ترکیبی با بقیه داروها استفاده شن.

چند تا نکته مهم: مشکلات جانبی شامل خطر درد معده، یبوست و اسهاله. خونریزیای دستگاه گوارش، آسیب کلیه، و فشار خون بالا هم ممکنه مشکلات جانبی موقع استفاده دراز مدت باشن. هم اینکه ممکنه پسوریازیس رو بدتر کنن.

داروهای اصلاح کننده مریضی ضد روماتیسم (DMARDs)

چیجوری کمک می کنن: خیلی از داروهایی که آرتریت پسوریاتیک رو درمان می کنن، DMARDs هستن، اما متوترکسات (Trexall) شایع ترین اونا هستش. یکی دیگه سولفاسالازین(Azulfidine) است. اونا به صورت قرص وجود دارن و ممکنه چند هفته یا چند ماه مصرف اونا طول بکشه. این داروها می تونن آسیب مفصلی رو برطرف کنن (بر خلاف داروهایی که علائم رو درمان می کنن).

چند تا نکته مهم: این داروها بیشتر اولین درمان هستن، به خصوص اگه NSAIDا کمک نکنه و یا آرتروز بدتر شه. مشکلات جانبی شامل تهوع، درد معده و حساسیت به نوره. مصرف کنندگان متوترکسات بیشتر در هر کدوم تا سه ماه واسه مشکلات کبدی یا سلولی خون بررسی می شن.

هومیرا (adalimumab)

چیجوری کمک می کنه: آسیب مفصلی و علائم آرتروز رو کم می کنه. هومیرا و چندین داروی آرتریت پسوریاتیک واسه یه زیر کلاس DMARDا هستن که با کنترل TNF)عامل نکروز تومور) عمل میکنن. TNF پروتئینیه که در بیماران گرفتار به آرتریت پسوریاتیک زیاد شده و مستقیما آسیب مفصلی بوجود میاره.

نکته مهم: دکتر پاگت میگه: مهارکنندهای TNF که به عنوان بیولوژیک شناخته می شن، خطر عفونتای جدی رو دو برابر می کنن. دکتر Fohrman میگه: با این حال، خطر دچار شدن به عفونت هنوزم بسیار پایینه. هومیاریا هر دو هفته تزریق می شه. درد در محل تزریق و سردرد هم ممکنه مشکلات جانبی اون باشن.

Enbrel (etanercept)

چیجوری کمک می کنه: آسیب مفصلی و علائم آرتروز رو کم می کنه. مثل Humira Enbrel یه DMARDه که TNF رو هدف قرار میده و باعث کاهش التهاب می شه و آسیب مفصلی رو متوقف می کنه.

چیزی که باید بدونین: از اونجایی که Enbrel یه کنترل کننده TNFه و سیستم ایمنی رو سرکوب می کنه، خطر دچار شدن به عفونت رو زیاد می کنه، هرچند تحقیقات نشون میده که عفونت معمولا جدی نیس. دکتر پاجت میگه همه کنترل کننده های TNF مشکلات جانبی مشابهی دارن و در جلوگیری از آسیبای مفصلی و کم شدن نشونه های تاثیردارن. با این حال، Enbrel ساختار شیمیایی کمی متفاوت از Humira داره و یه یا دو بار در هفته تزریق می شه.

ریمیکاد (infliximab)

چیجوری کمک می کنه: آسیب مفصلی و علائم آرتروز رو کم می کنه. واسه گروه کنترل TNF از DMARDsه.

چیزی که باید بدونین: هر دو تا هشت هفته رمیکاد باید در بیمارستان یا کلینیک تزریق شه چون این تزریق داخل وریدیه و حدود دو ساعت زمان میبره. دکتر پیتگ میگه یه چهارم دارو، یه پروتئین حاصل از موشه، پس احتمال عکس العمل آلرژیک هست. کنترل کننده های TNF هرساله ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار هزینه داره.

سیمپونی (golimumab)

چیجوری کمک می کنه: یکی دیگه از کنترل کننده های TNF که آسیب مفصلی و علائم آرتروز رو کم می کنه، هستش. دکتر فهرمان میگه جواب بیماران به مهارکنندهای TNF خیلی فرق داره پس گزینه های زیاد باید در دسترس باشن.

چیزی که باید بدونین: Simponi، که بوسیله FDA در سال ۲۰۰۹ تایید شده، یکی از مهارکنندهای جدید TNFه و سابقۀ دیگه داروها رو نداره. اما داروهای خود تزریقی مثل دیگرونه، مگه اینکه فقط یه بار در ماه داده شه. هم اینکه خطر دچار شدن به عفونت رو زیاد می کنه و عفونتای تنفسی فوقانی شایع تره. مانند دیگه مهارکنندهای TNF، این دارو با اخطار در مورد سل و عفونتای قارچی تهاجمی همراه س.

داروهای ضد افسردگی

نام: آزاتیوپرین (Imuran، Azasan)، سیکلوسپورین (Sandimmune، Neoral)، leflunomide (Arava)

چیجوری کمک می کنه: مانند متوترکسات، این داروها سیستم ایمنی رو سرکوب می کنه. هم اینکه DMARDا هستن و سرعت تخریب مفاصل رو کاهش میدن.

چیزی که باید بدونین: اینا معمولا در موارد بسیار شدید استفاده می شه. مشکلات جانبی شامل خطر عفونت، کم خونی و مشکلات کبدیه. آزاتیوپرین و سیکلوسپورین هر یک تا سه ماه نیاز به نظارت دارن تا کبد و خون بررسی شن. دکتر فهرمان میگه اون بیشتر سیکلوسپورین رو تجویز نمی کنه، چون نیاز به فشار خون معمولی و آزمایش کلیه داره.

کورتیکواستروئیدها

نام: پیشینسون (پیشیسونون Intensol، Sterapred)؛ کورتیزون (تزریق)

چیجوری کمک می کنه: کورتیکواستروئیدا یا استروئیدا (هرچند استروئیدهای آنابولیک مورد سوء استفاده بعضی از ورزشکاران نیستن)، داروهای کنترل کننده ایمنی هستن. پیشینسون به مدت کوتاهی واسه کاهش درد و تورم به صورت خوراکی مصرف می شه. تزریق کورتیزون به مفصل می تونه به طور موقت درد و التهاب رو هم کم کنه.

چیزی که باید بدونین: تکرار تزریق می تونه بافت رو ضعیف کنه، به اعصاب آسیب برسونه و موجب بروز درد شه. با گذشت زمان استروئیدا می تونن باعث کاهش استخون، زیاد شدن وزن و تورم صورت شن.

عمل جراحی

نام: جراحی جانشین مفاصل، آرتروپلاستی

چیجوری کمک می کنه: جراحی جانشین مفصل آسیب دیده با پروتز انجام می شه و می تونه به مفاصل دردناک کمک کنه. واسه مفاصل جانشین واسه دست، که بیشتر بوسیله آرتروز روماتوئید تحت تاثیر قرار می گیرن، معمولا از لاستیک سیلیکون استفاده می شن.

چیزی که باید بدونین: جراحی واسه افراد گرفتار به تخریب یا درد مفاصل انجام می شه که دردشون بوسیله دارو برطرف نشده و زندگی روزانه رو تحت تاثیر قرار داده. مثل هر عمل جراحی، خطر مشکلات مثل عفونت هست. بهبود معمولا شامل فیزیوتراپی می شه.

چیجوری درد لگن رو درمان کنیم؟

چیجوری با آرتروز زانو مقابله کنیم؟

مجله سلامت مفصل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *