لبای قشنگتر

لبا به عنوان عضو پرخون بدن دارای پوستی نازک و حساس هستن که تماس و روبرو شدن همیشگی با نور خورشید، گرما وسرما، لوازم آرایشی و عوامل مضر محیطی و حتی بیماریای تب دار داخلی اون رو مستعد خشکی و ترک خوردگی می کنه پس وقتی رطوبت در لباتون کم بشه، خشکی و در ادامه ترک و شکاف همراه با درد و خونریزی در اونو می شه.

شاید به خاطر همین باشه که اولین آثار تب و اسهال در کودکان در لبای خشک و چروکیده اونا پزشکان و والدین رو به این نکته هدایت می کنه، آب و مایعات نیاز اول کودک بیماره.

علل مهم خشکی لب

ـ یکی از دلایل مهم خشکی لب، نور خورشید و شرایط آب و هوایی سرد یا گرم مخصوصا در مناطق خشک که با وزش بادهای خشک و غبارآلود همراه س، هستش. به خاطر همین کشاورزان و دامداران بیشتر از همه در برابر خشکی و حتی تومورهای بدخیم لب هستن.

ـ خیس کردن لب با زبون که بر خلاف انتظار، آنزیمای دهن موجب تبخیر چربی لب و خشکی بیشتر اون می شن.

ـ از دست دادن آب بدن به دلیل تب طولانی، گرمازدگی، اسهال یا بقیه بیماریای زیاد که بهترین درمان، مصرف مایعات و آبمیوه فراوانه.

ـ کمبود بعضی از ویتامینا و املاح مانند ویتامینای آ، ب، ث و املاحی مانند آهن، بنابر این تغذیه سالم و پر از ویتامینا مانع از خشکی لب هستش.

ـ حساسیت به بعضی مواد بهداشتی مانند خمیر دندون و مسواک یا صابونا و شویندهای غیر استاندارد و مهم تر از همه اجناس آرایشی مانند رژ و خط لب و در مواردی اعمال زیبایی در لب مانند پروتزگذاری، تزریق ژل و تاتو لبا.

ـ مصرف بعضی داروها مانند ترتینوئین، ویتامین آ به مقادیر زیاد (آکوتان) یا ویتامینای محلول در چربی، داروهای شیمی درمانی، دپنی سیلامین، ایزونیازید و فنوتیازین.

ـ بعضی از غذاهای ترش شامل مواد اسیدی مانند سرکه و هم اینکه تنقلات، آجیل، آدامس و خوردنیایی که شامل اسانس و مواد افزودنی باشه.

ـ سرماخوردگی و انسداد راه تنفسی بینی و در نتیجه نفس کشیدن از دهن. به خاطر همین ورزشکاران به هنگام تنفس شدید با دهن باز، بیشتر دچار خشکی لب می شن.

– سیگار کشیدن که کمترین آسیب اون خشکی لب و دهانه.

درمان خشکی لب

واسه درمان خشکی لبا به این پیشنهاد ها عمل کنین:

ـ خیس کردن لبا با زبون اکیدا ممنوع

ـ در صورت وجود بیماریای قارچی، باکتریال یا بیماریای داخلی به درمان اون دست به کار شین.

ـ روزانه لبا رو با آب نمک رقیق شده و سرد کمپرس کنین، اینطوری که یه قاشق مرباخوری نمک رو در نیم لیتر آب حل کرده، هوله ای رو در اون خیسانده و چند دقیقه روی لبا بذارین. این کار رو به مدت یه هفته هنگام رفتن به تختخواب انجام بدین. بدون این دست اون دست کردن بعد از کمپرس آب نمک لایه ای کلفت نرم کننده لب مثل وازلین یا اوسرین روی لب بمالید تا رطوبت در لب حفظ و جذب شه.

ـ اگه یه هفته کمپرس آب نمک و وازلین موثر نبود، می تونین پماد هیدروکورتیزون یه درصد رو هم به اون اضافه کنین. پماد رو زیر نرم کننده بزنین. این کار رو دو هفته ادامه بدید.

ـ هنگام خروج از منزل به کار گیری ضد آفتاب مخصوص لب با پمادهای نرم کننده رو یادتون نره و نکته آخر اون که از طریق ماسک، لب و بینی خود رو در محیطای آلوده بپوشونین.

ترفندهای زیبایی صورت

آموزش آرایش لب کره ای

بازنشر درمان خشک شدن لب زیبایی لب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *