فتق دیسک یکی از اصلی ترین دلایل بروز کمردرد و هم اینکه گردن درده و باید به اون توجه خاص ای داشته باشین اما ممکنه فردی که دچار فتق دیسک است بعد از یه مدت بهبود یابد که دلیل اونو در این مقاله می تونین پیدا کنین:

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ شما ممکنه پاسخای متفاوتی به این سوال دریافت کنین، بسته به اینکه از کی سوال می کنین. این درسته که علائم فتق دیسک می تونن کم کم، حتی بدون دخالت پزشکی فروکش کنن، اما این بدون معناست که فتق دیسک، به خودی خود درمون پیدا کرده؟ مانند خیلی از سوالات، جواب اینجا هم ناقصه. بله، علائم شما ممکنه برطرف شن، اما این حتما به معنی اون نیس که خود فتق دیسک، بهبود پیدا کرده.

یه دیسک بیرون زده، چیجوری باعث درد می شه؟

دیسکا از راه پارگی لایه خارجی دیسک به نام «آنولوس» یا جدا شدن صفحه انتهایی از بدنه استخوانای مهره که به مرکز ژل مانند (نوکلئوس پالپوزوس) اجازه تراوش به بیرون رو میده، دچار فتق می شن. این ژل می تونه بخشایی از عصب رو فشرده یا منقبض کنه و باعث درد شه.

نوکلئوس پالپوزوس بیرون زده، شامل پروتئینای التهابیه که می تونن التهاب کافی واسه تحت تاثیر قرار دادن عصب مجاور رو ایجاد کرده و باعث چیزی شن که معمولا به درد سیاتیک یا رادیکولوپاتی معروفه.

چیجوری یه فتق دیسک به خودی خود بهتر شده می شه؟

احتمال میره که ۳ روند اصلی، علائم و درد به وجود اومده توسط یه فتق دیسک کمر رو کاهش میدن.

  1. جواب ایمنی توسط بدن

در بعضی موارد، بدن شما ممکنه بخشی از دیسک که بیرون زده رو به عنوان یه ماده بیگانه شناسایی کرده ، به اون حمله کنه و اندازه اونو کم کنه. پروتئینای التهابی هم ورداشته می شن.

  1. جذب آب

قطعه بیرون زده دیسک، شامل آبه. این آب کم کم توسط بدن جذب می شه و باعث می شه که بخش بیرون زده، کوچیک شه. وقتی که این بخش کوچیک شه، ممکنه دیگه بر عصب مجاور تاثیر نذاره.

  1. مکانیکای طبیعی دیسک

بعضی دلیل آوردن می کنن که از راه تمرینات کششی، قسمت علامت دار دیسک می تونه به سمت داخل دیسک و دور از اعصاب نخاعی، حرکت داده شه.

هر کدوم از عوامل بالا ممکنه به کاهش اندازه فتق کمک کنن ، این بدون معناست که ریشه عصب شما به احتمال کمتری تحت تاثیر قرار میگیره. در این شرایط، دیسک شما بخودی خود درمان نشده چون هنوزم دارای فتقه. با این حال علائم شما ممکنه به دلیل نبود وجود یا کاهش التهاب و یا فشار در مجاور ریشه عصب، فروکش کنن.

مدیریت فتق دیسک

اگه شما یه فتق دیسک داشته باشین، سوال کلیدی این نیس که اون از دید فنی درمون پیدا می کنه یانه؟ درعوض، مهم ترین سوال اینه که شما واسه کم شدن نشونه های زیاد و جلوگیری از مشکلات آینده، چیجوری باید بر درمان و توانبخشی تون تمرکز کنین.

اگه شما علائم برگشت کننده فتق دیسک دارین، گزینه های جراحی شناخته شده ای وجود دارن که یافته های مطلوبی در بهبود درد و مشکل کارکرد ارائه میدن. در حالی که ممکنه واسه درد شدید و ناتوانی، دخالت جراحی اولیه پیشنهاد شه اما درمان غیر جراحی، معمولا اولین راهکاریه که تجویز می شه.

حرف آخر اینه که زیادتر از اندازه نگران اون نباشین که فتق دیسک تون درمون پیدا میکنه یا نه. تحقیقات تحقیقاتی MRI، خیلیا رو شناسایی کردن که یه فتق دیسک بزرگ دارن و در عین حال به طور کامل بدون درد هستن. واسه اون افراد فتق دیسک، اصل درد نیس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *