dandruff

شوره از اون دسته مشکلاتیه که میتونه تموم برنامه ریزیاتون رو خراب کنه پس باید به فکر یه درمان واسه اون باشین.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ پوست سر خارش دار و پوسته های سفید شوره روی شانهاتون می تونن شرم آور و ناراحت کننده باشن. اینجا می گیم که چیجوری با اون مقابله کنین

. ممکنه ندونین اما بدن شما با قارچ (مخمر) پوشیده شده. بله، قارچ! قارچ به عنوان بخشی از میکروبیوم ما باکتریها و قارچهای طبیعی که بشکل همزیستی با ما زندگی می کنن روی پوست همه افراد زندگی می کنه. این قارچ در بعضی افراد، NBDه. در بقیه، سیستم ایمنی اونا عصبانی شده و تلاش می کنه با اون مقابله کنه که به التهاب منجر می شه.

یعنی: یه پوست سر خارش دار و پوسته های سفید.

بعضی افراد در تموم طول سال از شوره سر رنج می برن، در حالیکه بقیه فقط در طول ماه های گرم تر، به اون دچار می شن. در آب و هوای گرم و مرطوب، ما بیشتر عرق می کنیم و چربی روی پوستمون به دام میفته.

چربی بیشتر به معنی یه محیط مناسب واسه رشد قارچهاست و سطوح قارچ تقریبا بالاتر ممکنه به شوره سر بیشتر منجر شه.

اما در آخر چیجوری از شر اون خلاص میشین؟ واسه داشتن یه پوست سر بدون شوره این نکات رو امتحان کنین. مواد تشکیل دهنده اصلی رو پیدا کنین.

با وجود درمانهای بدون نسخه بسیاری که واسه شوره سر وجود دارن، سخته که بدونین کدوم رو باید انتخاب کنین. اینجا مواد تشکیل دهنده ای که باید به دنبالشون باشین رو به صورت جدا شده از هم میگیم:

زینک پریتیون، سولفید سلنیوم و کتوکونازول

این مواد تشکیل دهنده در واقع سطوح مخمر روی پوست رو کاهش میدن. درست مانند بستن گاز منتهی به اجاق گازتون کشتن مخمرها منبع التهاب در پوست رو نابود می کنه.

اونا در کالاهایی مانند شامپوهای هد ان شولدرز، سلسان بلو و نیزورال وجود دارن. شما هم اینکه می تونین درمانهای ضد قارچ نسخه ای از کارشناسان پوستتون دریافت کنین.

سالیسیلیک اسید

در حالیکه بیشتر بخاطر کاربردش در درمان جوش معروفه اما به لایه برداری از سلولهای مرده پوست و نابود کردن چربی اضافه هم کمک می کنه. اگه دارای فلسای کلفت روی پوست سرتون هستین، سالیسیلیک اسید در نازک کردن اونا بسیار موثره.

این ماده در کالاهایی مانند شامپوی T/Sal هست.

تار (قطران)

که دهه هاست واسه درمان بیماریهایی مانند پسوریازیس بکار میره، دارای خواص ضدالتهابی بوده و در درمان فرمای شدیدتر شوره سر، خوبه. معمولا در کنار بقیه درمانها استفاده میشن و در کالاهایی مانند شامپوی T/Gel هست.

استروئیدهای موضعی

استروئیدهای موضعی مستقیما التهاب پوست رو فرو می نشانند و می تونن واسه بهبود خارش پوست، بسیار به درد بخور باشن. اونا معمولا در کنار درمانهای ضدقارچ واسه شوره سر بکار می رن و باید بطور مستقیم روی بیشتر نقاط خارش دار استفاده شن.

نمونه های اون عبارتند از Scalpicin که بدون نسخه در دسترسه. شکل های جور واجور نسخه ای قوی تر اون با تجویز متخصص پوست در دسترس قرار می گیرن.

از شامپوی ضدشوره تون بدرستی استفاده کنین. در حالیکه شامپوهای ضدشوره موهاتون رو خواهند شست اما یادتون باشه که شوره یه مشکل پوست سر است نه یه مشکل مو این می تونه کمی گیج کننده باشه، چون به اونا شامپو می گن اما در واقع باید به این اجناس به عنوان درمانهای پوست سر نگاه شه.

پس با به کار گیری نوک انگشتان تون، مطمئن شید که این اجناس رو روی پوست سرتون ماساژ می دید و اجازه می دید کمی روی سرتون بمونن تا بتونن کارشون رو بکنن. زدن اون به سرتون و بعد بدون این دست اون دست کردن آبکشی کردن، زمان کافی واسه تماس به اونا نمیده، پس من معمولا به بیماران می گم که بعد از زدن شامپوی ضدشوره، حروف الفبا رو نام ببرن (کمی صبر کنن) و بعد موهاشون رو آبکشی کنن.

استروئیدها رو راحت بذارین. یعنی وقتی که از یه محلول استروئید موضعی استفاده می کنین، باید به پوستتون مالیده شه و روی اون بمونه. از اون بیشتر از دو هفته متوالی استفاده نکنین.

اگه پس از گذروندن اون زمان، بهبودی مشاهده نشد، یا اگه مشکل پوست سر شما واقعا شدیده حتماً واسه یه آزمایش به متخصص پوست مراجعه کنین.

حقایق رو قبول کنین در آخر اینکه ما دچار شوره سر میشیم یا نه، بوسیله ژنامون و ترکیب بدن مون مشخص می شه.

ما نمی تونیم ژنتیکی که به مشکلات قارچی منجر می شه رو تغییر بدیم پس اگه شوره سر، یه مشکل تکرار شونده واسه شماس، وحشت نکنین. واسه کمک به تحتِ کنترل نگه داشتن اونا فقط کافیه نکات بالا رو دنبال کنین.

چیجوری شوره سر رو از بین ببریم؟ روش درمان شوره سر

خواص عسل واسه تقویت موی سر

زیبایی مو سلامت مو مجله تناسب اندام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *