هومئوپاتی

پروفسور ارنست تو یه راهپیمایی اعتراضی علیه به کار گیری داروهای هومئوپاتی واسه درمان حیوانات خونگی که در اوایل این هفته در وست مینستر برگزار شد، تلاش کرد پشتیبانی شاهزاده چارلز از این روش درمانی بحث برانگیز رو زیر سوال ببره.

به گزارش آلامتو به نقل از telegraph؛ شاهزاده چارلز چندین دهه س که از هومئوپاتی پشتیبانی می کنه و سخنرانیای پرشوری رو در مجمع بهداشت جهانی و انجمن پزشکی بریتانیا برگزار می کنه. با این حال، پروفسور ارنست، که قبلا شاهزاده چارلز رو به عنوان فروشنده روغن مار خطاب کرده بود، گفت درمانای هومئوپاتی “غیراخلاقی” است و اخطار داد که پشتیبانی سلطنتی از اینجور جریانی بسیار نگران کننده س.

پروفسور ارنست عقیده داره که نمیشه فقط به خاطر پشتیبانی شاهزاده ها از این روند درمانی اون رو ایمن بدونیم. اینجور روش درمانی به نفع بیماران نیس.

اون در این باره میگه: کیفیت تحقیقات انجام شده نه فقط خوب نیس بلکه شک برانگیز هم هست. این تحقیقات اسیبایی که اینجور روش درمانی می تونه روی آدما داشته باشه رو ندیده میگیره. بعضی از داروهایی که در این شرایط به فروش می رسه غیر قانونی هستن و اثر خوبی روی سلامت افراد ندارن.

خوب حالا سوال اینجاس که به چه دلیل اینجور کسب وکاری ادامه داره؟ واقعا هومئوپاتی می تونه کارساز و اثر داشته باشه؟

هومئوپاتی به عنوان روند درمانی جانشین در سال ۱۷۰۶ بوسیله یه دکتر آلمانی به نام ساموئل هانمان بنیانگذاری شد.

این دکتر به فکر بود مثل، مثل رو درمان می کنه و بر این باور بود که موادی که باعث بروز نشونه های خاصی در افراد می شه می تونه به از بین رفتن همین نشونه ها هم کمک کنه. اون وقتی که در حال ترجمه کتاب نوشته شده بوسیله شیمیدان معروف ویلیام کالن بود به اینجور ایده ای رسید. این کتاب به درد بخور بودن پوست درخت گنه گنه در درمان مالریا رو به دلیل ویژگیای خوب و تلخ اون، توضیح داده بود.

هانمن در این کتاب یادآور می شه که مواد تلخ تری از پوست درخت گنه گنه در جهان هست اما هیچ کدوم اثری روی درمان مالاریا ندارن. اون واسه اینکه بتونه فرضیه خود رو مورد بررسی بذاره مقدار خیلی از پوست درخت گنه گنه رو مورد استفاده قرار داد( این همون فرایندیه که در هومئوپاتی به عنوان تایید در نظر گرفته می شه). همین امر باعث شد تب و لرز بالایی مثل مالاریا به سراغش بیاد.

اون نتیجه گرفت چون این ماده در افراد سالم نشونه های مثل مالاریا رو بوجود میاره پس می تونه نشونه های مربوط به خود مریضی رو هم نابود کنه و در درمان اون موثر واقع شه.

از اونجایی که پوست گنه گنه می تونست هر فردی رو مریض کنه( چه فرد به مالاریا گرفتار بود و چه نبود) هانمن عزمشو جزم کرد روشی واسه تجویز دوز کم این ماده پیدا کنه تا دیگه فرد نشونه های مثل مالاریا رو نداشته باشه و تب و لرزش بدتر نشه.

در این بخش دومین قانون هومئوپاتی مطرح می شه. قانون دوم این درمان جانشین تکون سخته. این همون روشیه که داروها در هومئوپاتی تولید می شن.

معمولا در این روش درمانی، مواد در الکل یا آب مقطر رقیق می شن و بعد تکون شدیدی به اونا داده می شه و باعث میشه انرژی حیاتی دارو فعال شه. از این یافته ها هانمن نتیجه گرفت که هر چقدر ماده ای رقیق تر و ضعیف تر باشه قدرت بیشتری هم در اختیار افراد قرار میده.

اگه تاریخ رو خوب مورد بررسی بذاریم میفهمیم که پزشکان واسه بررسی این موضوع زمان زیادی رو صرف کردن. اونا واسه تایید اینجور منطقی از روشای بسیار استفاده کردن.

دیوید رابرت گریمز یکی از پزشکان دانشگاه اکسفورد در سال ۲۰۱۲ نوشت که قانون هانمن در مورد رقیق کردن مواد بر خلاف چیزیه که ما در طبیعت می بینیم و تجربه می کنیم. در طبیعت قدرت هر ماده محلولی متناسب با مواد تشکیل دهنده فعال در اون هستش. در اینجور مقادیر کم سوالاتی مطرح می شه که درمان فقط یه اثر پلاسبو یا همون دارونما رو بوجود میاره یا می تونه اثر داشته باشه. اینکه اینجور درمانی اثرات دارونما داره بوسیله تحقیقات زیادی بررسی شده.

در گزارش سال ۲۰۱۰ کمیته علمی و فناوری اعلام کرد هیچ دلایلی وجود نداره که نشون بده هومئوپاتی به عنوان یه درمان واسه هر وضعیت سلامتی موثره. این کمیته اعلام کرد اصل مثل ، مثل رو درمان می کنه از دید نظری بسیار ضعیفه و نمی تونه به عنوان یه قانون علمی در نظر گرفته شه. در همون سال، صدها نفر به فروش و انبار اجناس مربوط به هومئوپاتی اعتراض کردن. معترضان همه بطریای قرصی که بر مبنای این علم جفت و جور شده بود رو مصرف کردن اما هیچ کدوم به خاطر مشکلات این اوردوز(عوارض مصرف بیش از حد) در بیمارستان بستری نشدن.

انجمن پزشکی بریتانیا این علم رو جادوگری می نامد اما NHS عقیده داره که دلایل علمی معتبر مبنی بر اینکه هومئوپاتی در درمان بیماریا موثره وجود نداره و نمیشه اون رو واسه هر شرایطی مورد استفاده قرار داد. نکته مهمی که باید اینجا مورد توجه داشته باشیم اینه که همه دلایل موجود منفی نیستن.

بعضی از بررسیا نشون دهنده اثرات مثبت درمانای هومئوپاتی در درمان تب، اسهال و عفونت گوش در میان کودکانه. با اینکه اینجور درمانایی معمولا به عنوان درمانای بی ضرر و بی خطر شناخته می شن اما بعضی از افراد می گن که به کار گیری هومئوپاتی می تونه افراد رو از مصرف داروهایی که تاثیر اونا از نظر علمی تایید شده باز داره.

بخاطر این آدمایی که به مریضی گرفتار می شن و نشونه های جدیدی تجربه می کنن باید به دکتر متخصص مراجعه کنن و از درمانای پزشکی بهره مند شن.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *