سفر به کردستان اونقدر جذابیت های منحصر به فرد داره که انتخاب نکردن کردستان به عنوان مقصد گردشگری رو سخت میکنه.

به گزارش آلامتو به نقل از میهن پست ؛ تابستون، تنها فرصتی واسه سفر به شمال کشور نیس؛ این رو وقتی می تونید فهمیده باشین که سفری به غرب ایران داشته باشین. از بین خطه تاریخ ساز غرب کشور، این هفته مریوان رو به شما پیشنهاد می کنیم. موقعیت کوهستانی این منطقه، آب و هوای مطبوع اون رو رقم زده.

واسه دسترسی به مریوان که در استان کردستان واقع شده، باید ۱۲۵ کیلومتر از سنندج به طرف غرب حرکت کنین. این شهر که ۱۰۰کیلومتر با سلیمانیه عراق مرز مشترک داره، به دریاچه زیبای زریوار معروفه؛ دریاچه ای که تاثیر زیادی بر مرطوب و معتدل شدن هوای منطقه داره. وجود زریوار در میان کوهستان های پوشیده از جنگل های انبوه و زیبای بلوط و گونه های جور واجور درختان جنگلی، چشم اندازی بی بدیل رو موجب شده.

دریاچه زریوار یا تالاب آب شیرین زریبار (کردی: زرێبار) در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان، در استان کردستان ایران و از مکان های دیدنی و گردشگری این استانه. آب تالاب شیرینه و از تعدادی چشمهٔ کف جوش و بارش تأمین می شه. در بیشتر زمستون ها سطح دریاچه به طور کاملً یخ می بندد.

این تالاب در طول جغرافیایی ′۸°۴۶ و عرض جغرافیایی ′۳۲°۳۵ و ارتفاع ۱۲۸۵ متری از سطح دریا واقع گردیده است. طول دریاچه زریوار حدود ۵ کیلومتر و عرض اون حدود ۱٫۶ کیلومتره. وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول جور واجور متغیر و بیشترین حد عمق اون ۵/۵ متره.

وجود دریاچه زریوار و نفوذ توده های مرطوب زمستونی و بهاری در مریوان ، تاثیر زیادی در مرطوب و معتدل شدن هوای این ناحیه داره ، رطوبت هوا و بارشای مناسب در این منطقه موجب ایجاد پوشش گیاهی زیبایی در این ناحیه شده .

وجود دریاچه زریوار در میان جنگلای انبوه و زیبای بلوط و گونه ها جور واجور درختان جنگلی ، سرزمین با شکوه رو در غرب ایران بوجود آورده و اون رو به مهم ترین جاذبه گردشگری غرب کشور تبدیل کرده.

تالاب زریبار یکی از منحصر به فردترین دریاچه های آب شیرین در جهان بشمار می رود و کلیه شرایط کامل یه تالاب بین المللی رو داراس و حتی مواردی از رفتار و کارکرد بعضی از موجودات مشاهده می شه که تا الان مطالعه و یا اعلام نشده است که نیاز به بررسی بیشتر رو می طلبد.

حجم تقریبی آب تالاب حدود ۳۰ میلیون متر مکعب برآورد شده است. محیط تالاب حدود ۲۲، ۵کیلومتر و اندازه متوسط بارندگی ۷۸۶ میلیمتر در ساله. رطوبت نسبی برابر ۴/۵۸ درصد و متوسط تبخیر سالیانه برابر ۱۹۰۰ میلیمتر گزارش شده است.

نکته قابل توجه دیگه در مورد زریوار اینه که هیچ رودخانه ای به این دریاچه وارد نمی شه و آب دریاچه از ذوب شدن برفای کوه های دور و بر و تعدادی چشمه خودجوش در کف دریاچه تامین می شه .

در زمستون به دلیل برودت هوا و هم اینکه شیرینی آب دریاچه یه لایه یخ ، سطح دریاچه رو به طور عجیبی می پوشونه ، ولی نزدیک به ۶۰ نقطه در این دریاچه یخ نمی زنه و اونم محل قرار گرفتن همین چشمه خودجوش دریاچه س و این گونه س که میشه در زمستون به وجود این چشمه که عامل تامین کننده آب زریوار هستن فهمید .

دریاچه زریوار مریوان کردستان

از اونجا که تنوع اقلیمی همراه با بقیه شرایط مناسب از جاذبه های مهم در صنعت جهانگردی و گردشگری هستش ، زریوار تموم شرایط واسه جذب گردشگران داخلی و خارجی به این منطقه رو داراس که با معرفی بیشتر زریوار به گردشگری ، در این مورد هم این دریاچه تماشاگر رونق بیشتری هستش .

زریوار علاوه بر زیبایی و شناخته شدن به نام یه منطقه تفریحی نقش بسیار مهمی هم در کشاورزی منطقه اجرا می کنه . هم اینکه صید ماهی به واسطه وجود شکل های جور واجور ماهی ها خوراکی از جمله مشکی ماهی خالدار ، مشکی ماهی معمولی ، کپور معمولی ، و مار ماهی در این دریاچه رونق زیادی داره و یکی از تفریحات پر طرفدار در این منطقه هستش .

دریاچه زریوار مریوان کردستان

تنوع اقلیمی و شرایط مناسب دریاچه واسه زندگی پرندگان بومی و مهاجر در فصلای جور واجور ، محیطی مناسب رو واسه زیست این پرندگان به وجود آورده ، که از جمله این پرندگان میشه به فلامینگو ، پلیکان ، اردک سبز و پرستوی دریایی اشاره کرد .

دیدنی ترین دریاچه های ایران

جاهای دیدنی و گردشگری ایلام

تور ایران میهن پست