در جستجوی حیات: کشف سیاره هایی با قدمت زمین در منظومه ای دیگر

یه ستاره شناس مطرح وجود سیارهای خاکی کوچیک در دور و بر ستاره ای که دست کم ۱۱٫۲ میلیارد سال عمر داره رو تأیید کرد و اعلام داشت که زندگی هوشمند شاید آغازی بزرگ تر از این داشته باشه.

در مقاله ای که تازگیا در نشریه Astrophysical به چاپ رسیده تیمی از ستاره شناسا به سرپرستی دانشگاه بیرمنگهام انگلستان جزئیات مربوط به مشاهدات خود از ستاره KOI-3158 رو منتشر کردن.

در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین.

این سیاره در واقع یه جور ستاره زرد رنگ مایل به نارنجیه که در فاصله ۱۱۷ سال نوری در صورت فلکی لیرا قرار گرفته. این تیم که داده های دریافتی از تلسکوپ فضایی کپلر واسه ناسا رو مورد موشکافی قرار داده اعلام کرده که این ستاره کم-فلز دارای ۵ سیاره خاکیه که سرمنشأشان به زمان تشکیل راه شیری برمیگرده.

اما نتیجه های کشف سیارهای خاکی آنهم با این قدمت می تونه عجیب باشه. به بیان دیگه، اگه زندگی روی سیارهایی اونم با قدمتی بیشتر از عمر کهکشون ما وجود داشته باشه، از زمان ایجاد نبوغ و هوش بشری دست کم ۱۰ میلیارد سال زمان گذشته.

اگه بخوایم مقایسه ای انجام بدیم، خورشید تنها ۴٫۵۶ میلیارد سال قدمت داره و از زندگی میکروبی روی زمین هم براساس برآورده های انجام شده بین ۳ الی ۴ میلیارد سال میگذره.

تیاگو کامپانده یکی از ستاره شناسا دانشگاه بیرمنگهام و مولف ارشد این مقاله در این رابطه گفت: «این کشف می تونه تأییدی باشه بر این نکته که سیارهای هم اندازه زمین مدتا قبل از تشکیل گذشته کهکشون راه شیری به وجود اومده ان.

در واقع، ابعاد و ظاهر کلی این سیاره شباهت زیادی به منظومه خورشیدی خودمون داره. سه سیاره متوسطی که دورتادور ستاره می چرخن به اندازه مریخ هستن، خارجی ترین سیاره کمی کوچیک تر از زهره س و داخلی ترینشون هم با عطارد برابری می کنه.

تلسکوپ کپلر با به کار گیری نورسنجی خورشیدی به دنبال شیبای دوره ای می شه که در نتیجه حرکت سیارها از مقابل ستاره مربوط به خودشون به وجود میاد.

ناسا تونست با به کار گیری این تلسکوپ بفهمه که این سیاره خاکی جدید در کمتر از  ۱۰ روز به دور ستاره مادر خود می چرخن و این اندازه کمتر از یه پنجم فاصله عطارد با خورشیده.

اما به هر حال این سیارها بیشتر از اندازه داغ هستن و امکان زندگی روی اون وجود نداره.

با این همه، حتی در این صورت هم یافته های این تیم از ستاره شناسا می تونه دیدگاه اونا در مورد تشکیل سیارهای خاکی در داخل راه شیری رو عوض کنه.

تلسکوپ کپلر در طول یه بازه وقتی ۴ ساله داده هایی رو گرفت که امکان مشخص کردن سن زمین با بالاترین دقت رو به محققان داد.

جالبه بدونین که خود ستاره KOI-3158 در قیاس با خورشید در حدود ۲۵ درصد کوچیک تر بوده و ۷۰۰ درجه خنک تر از اون هستش.

چون بنظر میاد که این ستاره و سیارهای دور و بر اون در همون بازه وقتی بوجود اومده باشن که زمین به وجود اومده، فرض این ستاره شناسا اون هستش که سن این ستاره شاخص معتبری واسه تخمین زدن سن سیارهای دور و بر اون باشه.

ترکیب فلزات یافت شده روی این ستاره در حدود یه سوم فلزات موجود روی خورشیده و به خاطر همین Campante اخطار میده که سیارهای دور و بر اون از دید توانایی سکونت گزینه ای مناسبی حساب نمی شن.

اونم اینکه گفت که مشخص نیس سیارهای دور و بر این ستاره دارای میدون مغناطیسی قدرتمندی هستن که بتونه از اونا در برابر ذرات دارای بار و پرتوهای کیهانی حفاظت کنه یا خیر چراکه وگرنه جو بالای اونا از بین میره.

سیارهای گازی عموما در دور و بر ستاره های پر از فلز شکل می گیرن و به خاطر همین می تونن با درجات مختلفی از فلز تشکیل شن.

این مسأله میتونه بدون معنا باشه که سیارهای هم اندازه با زمین وقتی که اثری از فلز نبود در اول عمر کهکشونا بوجود اومده ان.

این کشف هم اینکه نشون میده که اگه روی هر کدوم از این سیارها زندگی وجود داشته باشه، احتمال اینکه این سیارات سخت تر و حتی از دید تکنولوژیکی پیشرفته تر از زمین باشن هم بیشتره.

با این همه، اونطور که کامپانته میگه بازم و شایدً یه دهه زمان نیازه تا شاید منظومه ای که قابل سکونت بوده و بتونه سرچشمه زندگی باشه به شکل دقیق کشف شه.

اونم اینکه در ادامه صحبتای خود اعلام کرد که به خاطر پیدا کردن سیارهایی با اندازه زمین اونم در منطقه ای قابل سکونت ستاره شناسا باید بازم منتظر شروع مأموریت پلاتو بمونن که طبق برنامه ریزیای انجام گرفته در سال ۲۰۲۴ میلادی کلید می خوره.

اما این کشف چه تأثیری در پیدا کردن سیارهای خاکی در راه شیری داره؟

به گفته کامپانته، کشف منظومه ای مانند KOI-3135 احتمال وجود جهانای دیگری مانند زمین رو زیاد می کنه. ایشون در ادامه گفت که این مسأله شک نداشته باشین می تونه بیان کننده اون باشه که هیچ مانع فیزیکی بنیادینی بر سر راه تشکیل سیارهای مشابه به زمین در اوایل دوران تشکیل کهکشون وجود نداشته.

هنوز مشخص نیس که آدم هوشمند و مجهز به فناوری می تونه به سیاره ای قابل سکونت دست پیدا کنه یا خیر اما این کشف نشون میده که میشه به این مسأله امیدوار بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *