مدت ها اندازه دستمزدی که بازیگران سینما دریافت می کردن به یه سوال جدی در میان طرفداران سینما تبدیل شده بود. ارقام متفاوتی در مورد دستمزد بازیگران اعلام می شد تا اینکه در آخر با مطرح شدن رقم دستمزد بعضی از بازیگران به مرور بقیه ارقام هم رسانه ای شد. معمولا در اینجور مواردی انتشار یه رقم دستمزد بالا کنجکاوی ها رو متوجه موضوع می کنه و در نتیجه این کنجکاوی هاست که بارها در رسانه های جور واجور اخبار و گزارش هایی از دستمزدهای بالا و گاه نامتعارف بعضی بازیگران سینما و تلویزیون منتشر می شه.

یه کنجکاوی از همین جنس، موجب انتشار خبری در مورد دستمزد یه مجری تلویزیون شد. احسان علیخانی که با برنامه «ماه عسل» رمضان سال ۱۳۹۴ رو هم با حواشی بسیار گذروند، در گیرودار اجرای برنامه با نشر اخباری در مورد دستمزدش روبرو شد. خبرها حکایت از اون داشت که علیخانی به عنوان مجری و جفت و جور کننده این برنامه دریافتی بسیار خیره کننده و زیادی داره.

اون که آنتن تلویزیون رو در ۳۰ شب ماه رمضان در اختیار داشت، یه شب به بهونه سوال یکی از مهمانانش صحبت رو به ماجرای دستمزد خود رساند. اون اول از حاضران در برنامه پرسید چه رقمی رو به عنوان دستمزد دریافتی اون شنیده ان و اونا عدد یه و دویست (یه میلیارد و دویست میلیون تومن) رو اعلام کردن. علیخانی رو به دوربین اینجور گفت که واسه یه سال ساخت این برنامه فقط ۴۵ میلیون تومن دریافت می کنه و اونم در شرایطی که خودش باید کت و شلوارهایش رو بخره.

اما این سخنان و خبرهای حاشیه اون موجب می شه همون پرسشی که در مورد دستمزد بازیگران مطرح شده بود به میان بیاد. اینکه اصلا دستمزد مجریان تلویزیون چیجوری تعیین می شه؟ سقف و کفی واسه اون هست؟ کسی روی این دستمزدها نظارت می کنه؟ بالاترین و کمترین اندازه دریافتی چقدره؟ مجریان خاص برنامه ها چه مبلغی می گیرند و گویندگان خبر چه رقمی؟

در ادامه به این سئوالات جواب داده می شه.

دستمزد مجری چیجوری تعیین می شه؟

یه مجری براساس سابقه کار، اندازه محبوبیت و یا ستاره بودنش می تونه روی رقم دستمزد خود تاثیر بزاره. این البته بخشی از ماجراست، بخش دیگه به نوع برنامه در حال اجرا بستگی داره. اینطوری که رقم دریافتی یه مجری واسه برنامه ۳۰ شبه، متفاوت از رقم دریافتی همون مجری از برنامه یه روزه س.

عادی اینطوریه که مجریان در برنامه های مناسبتی که در نوبت های محدود و گاه یه بار روی آنتن می رود رقم بالاتری نسبت به اجراهای مدت دار می گیرند.

پس دستمزد مجری رو علاوه بر اندازه محبوبیتش، تعداد اجراهای اون هم تعیین می کنه.

سقف و کفی هست؟

در صداوسیما محدوده مشخصی واسه دستمزد مجریان تعیین نشده، اما شرعی جا افتاده که براساس اون، مسئولان رسیدگی به قرارداده ها با برآورده ها روبرو می شن و در مورد اون تصمیم می گیرند.

نکته در اینجاس که معمولا در قرارداده ها عین همون رقمی که به مجریان پرداخت می شه، قید نمی شه، بلکه ارقام نوشته شده، یه جور تقسیم بندی به اصطلاح «محکمه ‍پسند» از بودجه مورد نظره تا در آخر جفت و جور کنندگان با بالا و پایین کردن ارقام بتونن به جایی که نیاز بیشتری به بودجه داره، پول برسانند.

واسه روشن شدن این موضوع به یکی از راه های رایج جفت و جور کنندگان نگاه می شه. وقتی یه جفت و جور کننده برآورد هزینه ها رو اعلام می کنه رقمی واسه دکور برنامه اعلام می کنه که رقم واقعی دکور نیس. پس از این بخش، یه تیکه از بودجه اضافه میاد که می تونه به مجری برنامه اختصاص پیدا کنه.

انگار جفت و جور کنندگان با روش تقسیم بندی بودجه ها در برگه برآورد، کف و سقف شرعی دستمزد مجری رو رعایت می کنن، اما انگار امکان کسر بودجه از جایی دیگه و اضافه کردن اون به دستمزد مجری رو هم جفت و جور کرده ان.

فرق خاص برنامه ها و بقیه برنامه ها

مجریان در خاص برنامه ها رقم های چشمگیرتری نسبت به برنامه هایی که در طول یه دوره مشخص اجرا می کنن، به دست می بیارن. حتی مهمانان و کارشناس های این برنامه ها هم با دستمزدهای متفاوت تری نسبت به شرایط عادی روبرو می شن.

توجیه این روش تقسیم بندی دستمزدها اینه، که جهت راضی کردن مجریان واسه پذیرش اجرای یه خاص برنامه رقابتی نزدیک در می گیرد و مجری حاضر نمی شه با دستمزد عادی برنامه های مدت دار، خاص برنامه ای رو اجرا کنه، پس راه حلی نمی موند جز بالا بردن دستمزد.

مجریان اخبار

مجریان اخبار صداوسیما جزو کارمندان این مجموعه حساب می شن و دستمزد اونا با وجود معروفیت و گاه محبوبیتشان رابطه چندانی با مجریان برنامه های دیگه صداوسیما پیدا نمی کنه. البته این مجریان در حساب و کتاب های دیگری که در سازمان صداوسیما مرسومه و عنوان «بهره وری» به اون داده می شه، رقمی بیشتر از حقوق کارمندی خود هم دریافت می کنن.

مورد متفاوت مجری – جفت و جور کنندگان

در مورد مجری جفت و جور کننده ها رسیدن به رقم خالص دریافتی اونا شدنی نیس. اینطوری که مثلا آدمایی چون عادل فردوسی پور، احسان علیخانی و محمود گبرلو که مجری و جفت و جور کننده برنامه خود هستن، فقط خودشون می دانند چقدر دریافت می کنن، چون رقم دریافتی اونا نه فقط دستمزد مجری بلکه درآمد جفت و جور کنندگی هم هست.

اطلاعات به دست اومده حکایت از اون داره که در بعضی موارد جفت و جور کننده می تونن ۱۵ تا ۲۰ درصد رقم قرارداد بین خود و صداوسیما رو به سود تبدیل کنه.

آمار و ارقام از چه قراره؟

جذاب ترین بخش ماجرا رسیدن به رقم های دقیقه، اینکه واقعا دریافتی مجریان با یه حساب سرانگشتی چقدر می شه؟ اما در این بخش چند نکته هست، اینکه با وجود قطعی بودن ارقام به دست اومده، به دلیل حساسیت های موجود امکان اعلام رقم مربوط به نام مجری وجود نداره. پس در این بخش با در نظر گرفتن ویژگی برنامه ها عدد و رقم ها اعلام می شه.

بالاترین رقم به دست اومده براساس تحقیقات از بین مجریان صداوسیما، مربوط به یه اجرای ۱۰ دقیقه ایه. یه مجری واسه اجرای ۱۰ دقیقه از یه برنامه ۲۰ میلیون تومن دریافت کرده.

رقم دیگری که فاصله ای قابل توجه با مورد اول داره به مجری دیگری برمیگرده که واسه اجرای خاص برنامه عید نوروز هشت میلیون تومن دستمزد دریافت کرده بود.

مجریان باسابقه و محبوب، معمولا ارقامی بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومن واسه هر برنامه دریافت می کنن که این رقم گفته شده در قرارداده و ممکنه با افزایش به روش های یاد شده، این رقم به یک تا یک و نیم میلیون تومن در هر شب اجرا برسه. البته این ارقام فقط به مجریانی پرداخت می شه که علاوه بر باسابقه و توانمندی، حتما انگار ستاره هم شده باشن.

وگرنه یعنی وضعیتی که مجری چهره ای مطرح و ستاره نباشه، با وجود تجربه مند بودن، رقم دستمزد بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومن در نوسانه.

البته اون هایی که در شروع راه هستن، کمترین دریافتی رو دارن، ۵۰ هزار تومن رقمیه که به مجریان تازه وارد پرداخت می شه.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

خبرآنلاین