Washing Hands

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ بعضی از کارا هستن که روزانه و سال هاست که اونا رو انجام می دیم اما این حتما بدون معنا نیس که در حال درست انجام دادن اونا هستیم.

مثلا هر روز دستانمان رو بارها می شوییم ولی شاید تا حالا به این موضوع حتی دقت هم نکرده باشیم که این کار رو به درستی انجام می دیم یا خیر.

از اونجایی که نبود شستشویی مناسب دستا باعث باقی موندن جرمایی روی اونا می شه، بهتره با اشتباهات رایجی که بیشتر افراد در شستن دستای شون انجام میدن آشنا شیم و از انجام اونا دوری کنیم. این موارد رو با هم تقدیم حضوتون می کنیم:

مدت زمان کافی به شستشوی دستا اختصاص نمی دین

در مطالعه ای که تازگیا در دانشگاه میشیگان انجام پذیرفته نشون داده که ۹۵ درصد افراد یه مدت رو که واسه شستشوی دستای شون اختصاص میدن تا میکروبا رو از بین ببرن کافی نیس.

براساس پژوهشای انجام شده در مرکز پیشگیری و کنترل بیماریا، ۲۰ ثانیه مالیدن دستا با آب و صابون لازمه. دکتر «روشینی راج» از مرکز پزشکی نیویورک در این باره میگه:

“ایشون پیشنهاد میده که چه کودکان و چه بزرگسالان زمان شستشوی دستای شون دو بار آهنگ تولد تولد، تولدت مبارک رو به طور کامل بخونن و در این مدت دستای رو با آب و صابون بشورن.”

براساس این پژوهشا، متوسط زمان شتسشوی دستا می تونه تنها ۶ ثانیه باشه. هم اینکه آمار نشون میده ۱۵ درصد مردان و ۷ درصد زنان هم بعد از رفتن به سرویس بهداشتی دستای خود رو نمی شویند.

ترکا، لابلای انگشتان و گوشه های دست رو به حال خود رها می کنین

اگه تنها کف دست رو می شویید و آبکشی می کنین واسه از بردن جرما و باکتریا کافی نیس چون که این جرما علاقه دارن در جاهایی چون ناخنا و فواصل بین انگشتان تون هم مخفی شن. پس لازمه در هر بار شستشو این مناطق رو هم خوب بشورید.

دکتر راج بر این موضع تاکید داره. این کار رو با خوب سابیدن دستا انجام بدین تا تموم کثیفیا ،چربیا و میکروبا از روی پوست زدوده شن.

دستا رو خوب خشک نمی کنین

اگه دستا رو پس از شستشو خشک نکنین تموم زحمت شستن اونا رو از بین میبرین. دکتر راج میگه که جرما علاقه زیادی به رطوبت دارن و وقتی که سرویس بهداشتی رو بدون خشک کردن دست تون ترک می کنین، در برابر دریافت جرما و باکتریای بیشتری قرار میگیرین.

در مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۲ که نتیجه اون در مجله کلینیک مایو منتشر شد نشون داده شد که خشک کردن دستا با دستمال بسیار بهتر از گرما دهنده های خشک کننده س. این نتیجه از مطالعاتی گرفته شد که از سال ۱۹۷۰ میلادی بررسی شده بودن.

اگه هم این خشک کننده های گرمایی تنها وسیله در دسترس واسه خشک کردن دستاتون هستن تلاش کنین واسه این کار زمان کافی رو اختصاص بدین تا دستا به طور کامل خشک شن.

دستان تون رو تنها بعد از رفتن به سرویس بهداشتی می شویید

در تموم زمانایی که دست تون رو به مکانی عمومی مثل دکمه آسانسور، دستگیره در، دستگاه خودپرداز و یا دسته مترو برخورد می دید در خطر دریافت شکلای جور واجور و اقسام جرما هستین.

دکتر راج عقیده داره که بیشتر افراد تنها بعد از رفتن به سرویس بهداشتی دستای شون رو می شویند اما خصوصا در فصول سرد سال باید بارها دستای تون رو در طول روز بشورید.

تنها کافی نیس که به سراغ سینک دستشویی برید بلکه باید همیشه تمیز کننده های دست رو داخل کیف یا کشوی میزتون داشته باشین.

انجمن پیشگیری و درمان میگه این محلولای تمیزکننده دست که شامل الکل هم هستن تا ۶۰ درصد از جرما رو از بین می برن.

فکر می کنین که باید حتما از آب گرم واسه این کار استفاده کنین

از دوران کودکی و از راه پیشنهادای مادرانه این تصور در میان بیشتر ما هست که باید دستای مون رو با آب داغ بشوییم.

اما دکتر راج در این باره میگه که آب ولرم و حتی سرد هم می تونه واسه از بردن بردن باکتریا به درد بخور باشه. هم اینکه واسه آدمایی که پوست خشک تری دارن بهتره که با آب بسیار گرم این کار رو انجام ندن.

در مطالعه اخیری که در دانشگاه «واندربیلت» تنسی انجام پذیرفته نشون داده شده آب سرد هم مثل آب گرم می تونه در نابود کردن جرما نقش داشته باشه اما این در صورتیه که دستا خوب به هم مالیده شده، آبکشی و خشک شن.

از اونجایی که دمای ۲۱۲ درجه فارنهایت واسه نابود کردن پاتوژنا خوبه می تونه بهترین دما واسه نابود کردن همه پاتوژنا باشه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *