«دیگه مثل قبلی انرژی کافی ندارم. چهل ساله که در این حرفه مشغولم.» این جمله ایه که خانوم کونگ در مورد شغل پردرآمدش می گوید، اما دستور پخت غذای اون ها چقدر می ارزه؟

به گزارش فرادید به نقل از بی بی سی ورد، خانوم بتی کونگ به همراه شوهرش «ها وای کای» هر روز صبح کارشون همینه. اون ها سپیده دم از خواب بیدار شده و بعد از بیرون گوشت جفت و جور می کنن تا کار آشپزی خود رو شروع کنن. آقای کای از پدرش دستور پختی رو یاد گرفته که خیلی می ارزه. اون در آشپزخانه مشغول درست کردن گوشت خوک و اردک شده و همسرش هم جلوی غذاخوری رو مرتب می کنه.از حدود ساعت ۱۱ صبح، مشتریان به غذاخوری ساده اون ها سرازیر شده و این روش تا پس از غروب آفتاب هم ادامه داره. آقای کای کار خورد رو از یه غرفه خیلی کوچیک در محله چینی های سنگاپور شروع کرد، اما کم کم تونست شغل خود رو گسترش بده. اون به همراه همسرش تونستن مغازه ای کوچیک به نام «گوشت رُست شده کای لی» رو راه بندازن.

این دو از دهه 70 میلادی کار خود رو شروع کردن

این دو از دهه ۷۰ میلادی کار خود رو شروع کردن

اون ها در سال ۲۰۱۲ در حالی که به سن ۷۰ سالگی رسیده بودن عزمشونو جزم کردن که خود رو بازنشسته کنن. اما دو سال بعد اتفاقی بسیار مهم واسه اون ها اتفاق افتاد. یه شرکت خوشه ای سنگاپوری به نام «آزتک» به اون ها واسه دستور پخت جادویی شون سه میلیون دلار پرداخت کرد.

موفقیت چیجوری بدست اومد؟

«مایکل مون» موسس شرکت آزتک گوشت رست شده کای لی رو امتحان کرد و می دونست اگه اون خوشش بیاد پس افراد دیگری هم از اون غذا خوششون میاد. جرمی پسر مایکله و می گوید: «ما معمولا قرارهای تجاری مون رو سر ناهار برنامه ریزی می کنیم. یکی از مدیران ارشدمان هم به ما گفت که این مغازه [کای لی] به فروش گذاشته شده. شرکت آزتک در آخر تونست غذاخوری کای لی رو بخره.

غذاخوری کای لی در وقتی کوتاه و تحت مدیریت جدید تونست به سرعت دو شعبه دیگه هم گشایش کنه

علاوه بر دستور پخت غذا، ارزش ملک اون مغازه نیس مهم بود. از شروع صحبت های شرکت آزتک با کای لی، قیمت ملک در اون منطقه شدیدا سیر صعودی داشت. پس شرمت مجبور شد نسبت به پیشنهاد ابتدایی خود ۳۷۰ هزار دلار اضافه تر پرداخت کنه. شرکت آزتک در اصل در بخش الکترونیک و لامپ های ال ای دی فعالیت می کنه و پس از ورود به بخش غذا مدعی شده که برنامه های خیلی خوبی در این مورد داره.

الان دو شعبه واسه غذاخوری کای لی هست. شرکت آزتک الان روی یه آشپزخانه مرکزی سرمایه گذاری کرده تا تموم غذاها در اونجا درست شده و بعد از اونجا به شعبه ها ارسال شه. طبق توافق فروش، آقای کای و همسرش باید یه مدت رو موقتا در شرکت آزتک بمونن و آشپز ها و کارکنان جدید رو تربیت کنن.

گوشت رست شده واسه دو نفر در سنگاپور حدودا ۲۰ دلار تموم می شه

سنگاپوری ها و عشق به غذا

سنگاپوری ها عاشق غذاهایشان هستن. اون ها بعضی وقتا چند ساعت بحث می کنن تا بفهمن بهترین جایی که می تونن واسه غذا خوردن برن کجاس. بیشتر خونواده دست کم هفته ای یه بار در بیرون از خونه غذا می خورند.

خونواده های سنگاپوری بیشتر بیرون از منزل غذا می خورند

پس از واگذاری غذاخوری کای لی به شرکت آزتک، امیدها به صنعت غذای سنگاپور برگشته. تو یه مرکز فروش غذای ارزون در شرق سنگاپور به نام «بِدوک،» یه غرفه کوچیک به نام «آنکل چیکن رایس» هست که بوسیله نیوِن لِئونگ اداره می شه.

دستور پخت ممتاز «مرغ برنجی» اون هم از پدرش به اون رسیده. پدر لئون در سال ۱۹۷۱ کار خود رو شروع کرد. دستور پخت غذای آقای لئونگ هم با قیمت تقریبی ۳۲ هزار دلار در بازار به فروش گذاشته شده. اون معتقد شده که آموزش های کافی هم رو به خریدار ارائه می کنه.

نیون لئونگ

نیون لئونگ

آقای لئونگ واقعا امیدواره که بتونه شخصی با ذوق رو پیدا کنه که به دستور پخت اون اهمیت بده. اون می گوید: «به نظرم اگه کسی پتانسیل مرغ برنجی منو ببینه شک نداشته باشین از اون خوشش میاد. در این صورت میراث بابام هم ادامه داره. ما فرزندی نداریم تا این میراث رو واسه اون باقی گذاریم، پس اگه خریداری پیدا شه بسیار خوب می شه.»

پول درآوردن از اینجور میراثی کاری حالا آسون تر شده. نسل جوون سنگاپور عموما تمایلی ندارن تا ساعت ها پای اجاق گاز بایستند و غذا درست کنن. حتی معدود آدمایی پیدا می شن که حاضر هستن از این راه پول دربیارن.

آقای لئونگ دستور پخت غذایش رو از پدرش به ارث برده

آقای لئونگ دستور پخت غذایش رو از پدرش به ارث برده

آقای لئونگ امیدواره که هر چی زودتر دستور پختش به فروش برسه، چون که به قول خودش یکی از بهترین سرآشپزهای سنگاپوره. اما تا اون روز اون درست مانند پدرش هفت روز هفته غذا خواهد پخت و به مشتریان خواهد فروخت. آقایا وای کای و همسرش بتی کونگ هم منتظر روز بازنشستگی خود هستن. البته باید قبل از هر چیز تموم ریزه کاری های دستور پخت سه میلیون دلاریِ خود رو به شرکت آزتک یاد بدن.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

فرادید