کاهش درآمدهای ارزی کشور به دنبال تحریم های اعمال شده باعث شد تا مدیران اقتصادی کشور به فکر تغییر الگوی تجاری و هم اینکه تغییر سبد ارزی بیفته و از واحد پول دیگری به جز ارز واسه تجارت با بقیه کشورها استفاده کنن.

dollarبه گزارش ایسنا، یه چند وقت پیش بود که محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی، تعیین واحد پول دیگری به عنوان وسیله مبادله و ذخیره ارزش واسه مقابله با تهدیدات اقتصادی غرب و محفوظ بودن از نوسانات غیرقابل پیش بینی و ناخواسته دلار و یورو رو از چیزای مهم دونست و گفت که به این منظور به کار گیری ارزهای محلی یکی از کارهاییه که می توان انجام داد.

 

درخواست واردات کالا به دلار نزدیک به صفر

در همین زمینه بود که صمد کریمی، سخنگوی مرکز مبادلات ارزی هم اعلام کرد: بررسی کارکرد مرکز مبادلات از اول راه اندازی نشون دهنده اون هستش که درخواست واسه واردات کالا به دلار مربوط به گروه های کالایی سه تا هشت نزدیک به صفر بوده.

ایشون با بیان این که این به وجود اومده بوسیله الگوی تجاری کشور و سبد ارزی مرکز مبادلات از یه سو و عوامل غیراقتصادی به وجود اومده بوسیله تحریم های یه جانبه ی آمریکا و اروپا بوده، گفت:دلار آمریکا بیشتر واسه تامین مصارف خدماتی مثل ارز مسافرتی، دانشجویی و درمانی اونم بیشتر به صورت اسکناس کاربرد داشته و بیشتر مبنای محاسبات ارزی ترازنامه ای در کشوره.

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی هم اینکه با تاکید بر اینکه دلار به عنوان ارز جهان روا سهمی در معاملات ارزی مرکز مبادلات نداره گفت:این با در نظر گرفتن اینکه ۹۲ درصد کل صادرات قطعی کالای غیرنفتی به قاره آسیا و حدود ۷۰ درصد از واردات قطعی از قاره آسیا صورت می گیرد سازگاری و یکی بودن لازم رو داره ضمن این که صادرات کلی نفت و گاز به قاره آسیا صورت می گیرد.

در واقع پس از تحریمای اعمال شده، آمریکا و اتحادیه اروپا محدودیت هایی رو واسه مبادلات و تجارت با دلار واسه ایران و شرکای تجاری اش وضع کردن این دو امر دلیل شد که هم در سبد ارزی و ذخائر ارزی کشور و هم در تجارت کشور تجدید نظر صورت بگیره.

 

منتفع شدن کشور از تغییر ترکیب سبد ارزی

در این باره سید شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی هم روز گذشته گفت :بعد از اعمال تحریم ها در ترکیب ذخائر سبد ارزی که در اختیار بانک مرکزی بود خوب و با سرعت مناسب تجدید نظر شد و در کل کشور از این نظر منتفع شد. به طور مثال وقتی که بانک مرکزی ترکیب ارزی رو به نفع یورو عوض کرد، به دلیل افزایش ارزش یورو ارزش دارایی کشور بالا رفت و هم اینکه وقتی که بنا شد بخشی از ذخائر به صورت فلزات گرانبها نگهداری شه، بازم اندازه دارایی های خارجی کشور زیاد شد و در نتیجه می توان گفت از این نظر عدو دلیل خیر شد.

ایشون هم اینکه با توضیح دادن این موضوع که این کار به زمان نیاز داره، گفت: بعضی تجار عادت کردن در کشور های خاص مستقر شن و از راه اون کشور ها با بخش های خاص مانند اتحادیه اروپا تجارت کنن.

درخواست واسه ثبت سفارش با الگوی ارزی تطبیق پیدا کنه

سخنگوی اقتصادی دولت ادامه داد: اما اگه سال ۹۰ رو با سال ۸۹ و هم اینجور سال جاری رو با سال گذشته مقایسه کنیم، می بینیم که ترکیب شرکای تجاری ما تغییر پیدا کرد و سهم کشور هایی چون چین و ترکیه در مقایسه با کشور های اروپایی مانند آلمان، انگلستان و حتی فرانسه افزایش می یابد و در واقع این تغییر به معنی اون هستش که نیاز به ارز واسط چون دلار و یورو کاهش پیدا می کنه.

ایشون اعلام کرد: تصمیمی که در کارگروه اقتصادی دولت در پیش گرفته شد و هماهنگی جدیدی که بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی واسه ثبت سفارش صورت می گیرد مبنی بر اینه که الگوی تجاری و یا یعنی درخواست واسه ثبت سفارش با الگوی ارزی تطبیق پیدا کنه که نشون دهنده ی اون هستش که جمهوری اسلامی ایران عزم خود رو جزم تا ارز های واسط رو مانند دلار و یورو رو در تجارت با کشور ها کنار بزاره.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطر نشون کرد: آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا تمایل دارن ارزش پولشون رو کم کنن و از طرف دیگه کاهش ارزش این اسعار و بحران هایی رو که در اتحادیه اروپا هست دلیل شده که شرکای تجاری ما از تغییر سبد ارزی استقبال کنن تا حاکمیت اسعار محدود در مبادلات تجاری و مالی کم بشه.

مبادلات دلاری تغییر پیدا می کنه

اما در این باره رییس کل بانک مرکزی امروز اعلام کرده که قراره مبادلات دلاری تغییر پیدا کنه ولی برنامه ای واسه حذف دلار از مرکز مبادلات نداریم و هم اونقدر مرکز مبادلات تقویت می شه، ولی با در نظر گرفتن این موضوع که با کشور های اروپایی و آمریکا مبادلات نداریم، این عرضه ها باید تبدیل شه و واسه همینه که این تغییر رو انجام می بدیم.

 

: اجرای این باید نتیجه ی عکس در بازار آزاد داشته باشه و قیمت دلار رو کم کنه، چون با کم شدن درخواست باید قیمت اون افت کنه و منظور از این خبر اجرای این تغییرات بوده پس اندازه عرضه ی ارز در مرکز مبادلات کاهش نخواد یافت.

ایسنا قیمت دلار