دلایل اشتباه برای ازدواج

ازدواج

دلیل اصلی ازدواج چیه؟ بایدی در ازدواج کردن هست که باعث شه به اشتباه تصمیم به ازدواج بگیرین؟

واسه ازدواج کردن دلایل بسیاری هست، اما واسه ازدواج نکردن دلیل آوردن بیشتر سخت و مشکله. دلایلی هست که فرد به خاطر اونا ازدواج می کنه، ولی همون دلایل می تونه ازدواج رو با مشکلات و تضادهای زیادی رویاروی کنه.

دلایل اشتباه ازدواج عبارتند از:

  1. شورش بر علیه والدین

اختلاف با والدین، می تونه یکی از دلایلی باشه که فرد جوون رو به سمت ازدواج جهت دهد. وقتی فردی در خونواده ای زندگی می کنه که والدین اون توهین کننده و تحقیر کننده هستن، بنظر می رسه که ازدواج انتخاب موجهی باشه. اونایی که در آتیش تعارضای دراز مدت والدین سوخته ان، اونایی که قربونی پدر و مادری معتاد بودن و اونایی که قربونی آزارهای جسمی ، هیجانی و جنسی در خونواده بودن، دلایل موجهی دارن تا از خونواده طوری فرار کنن و از اون دور شن. اما داشتن دلیل منطقی واسه ترک خونواده از روی اجبار دلیل موجهی واسه ازدواجه؟

در این جور موارد بهتره که افراد استقلال شخصی خود رو گسترش بدن و با خونواده خود بر بخورن، به روابط خود و خونواده خود فکر کنن و واسه مشکلات و مسایل راه حلی پیدا کنن، تا اینکه درگیر ازدواج شن و یا به فکر ازدواج باشن. با ازدواج میشه از یه شرایط فاجعه بار فرار کرد اما با چه بهایی؟ تحقیقات نشون میده که خیلی از آدما که از آزار والدین به ازدواج پناه برنده ان، ازدواج اونا هم آزار دهنده بوده.

  1. جستجوی استقلال

جوانان به اینکه روی پای خود بایستند و کاراشون رو خودشون بکنن و یا جداگونه باشن، کشش و علاقه زیادی دارن. اما استقلال کاریه که فرد، فقط به تنهایی می تونه به اون برسه. با اتکای به همسر، فرد به استقلال نمی رسه. بسیاری هستن که ازدواج می کنن تا جداگونه شن، اما جداگونه شدن چند سال وقت می بره و کاریه وابسته به خود فرد تا هرچه بیشتر، روی پای خود بایستد.

  1. درمون یه رابطه شکست خورده

این مورد، از موضوعاتیه که شناسایی اون در بقیه راحت تر از شناسایی اون در خودمونه. جواب عادی به هشدارهای بقیه معمولا اینه که ” نه! من می فهمم که شما چه می گین، اما این مورد فرق داره. ” ما تمایل داریم که رابطه جدید و آمیخته با عشق رو فقط از دید وجوه مثبت نگاه کنیم و از اینکه ممکنه این رابطه عکس العمل به یه رابطه قبلی باشه می پرهیزیم و غفلت می کنیم.

فردی که در موقعیت التیامه، ممکنه واسه پشتیبانی هیجانی نیاز به یه رابطه دیگه داشته باشه. ازدواج وقتی موفق تر هستش که دو نفر ((بخوان)) ازدواج کنن. تا اینکه ((نیاز)) به ازدواج داشته باشن. ارتباطی که براساس درمون یکی از دو نفر شکل گیرد، از همون شروع در برابر خطره، چون که عاطفه بین اون دو نه فقط به دلیل دوستی و عشق، نیس بلکه به خاطر شفا بخشی و درمون زخمها و جراحات رابطه دیگه ایه که قبلا رخ داده.

  1. فشار خونواده یا اجتماع

بعضی از خونواده ها برابر آداب، فرهنگ و عرف خود واسه ازدواج به جوانان فشار میارن. تو یه جامعه شهری و تحصیل کرده، این فشار می تونه نامحسوس و ظریف باشه. اما در جامعه ای دیگه با روشنی و مستقیما از جوون میخوان که ازدواج کنه. خانوما بیشتر در برابر این استرس هستن.

خیلی از وقتی که شهر خود رو ترک می کنن و به دانشگاه می رن، پس از یه مدت تماشاگر ازدواج هم کلاسی های دوره دبیرستان خود هستن. که حتی بچه دار هم شدن و همین می تونه بر اونا فشار روانی و استرس وارد کنه. در ازدواج نباید عجله کرد. معمولا شتاب در ازدواج به رابطه خوشحال و سالمی منجر نمی شه. آدمایی که با دلایل درست تلاش در انتخاب همسر دارن نباید تسلیم این فشارها شن.

  1. نیاز جنسی

ازدواج فقط به دلیل رفع نیاز جنسی شاید نمی تونه به ازدواج موفقی منجر شه. چون که دیگه عوامل مربوط به ازدواج، معمولا از چشم دور می مونه. در این جور ازدواج، زیباییای ظاهری همسر بیشتر مورد توجه قرار میگیره و شتاب و عجله هم عامل موثر منفی دیگه ایه.

در فرهنگ بیشتر، به اشتباه ، نبود ارضای نیاز جنسی دلیل بعضی بیماریای روانی می شه. مثلا واسه بهبود حال بیماران روانی، بعضی پیشنهاد به ازدواج می کنن که نه فقط حال مریض رو بهبود نمی بخشه، بلکه استرس و فشار روانی بیشتری رو بوجود میاره.

  1. احساس کمبود و خالی بودن

بعضی وقتا آدمایی که هدفی رو در زندگی دنبال نمی کنن، نمی دونن که از زندگی چه میخوان، احساس شکست می کنن و از زندگی خود راضی نیستن، واسه حل این مشکلات به ازدواج روی میارن، که شک نداشته باشین دلیل نادرستی واسه ازدواجه.

  1. احساس گناه

بعضی وقتا در مورد یه نفر احساس گناه می کنیم و به دلیل احساس گناه یا احساس ترحم با اون ازدواج می کنیم. احساس گناه یا احساس ترحم به هر دلیلی که ایجاد شده باشه، یه دلیل نادرست واسه ازدواج است.

ازدواج سالم چیجوریه؟

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

ازدواج بازنشر تبیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *