یه آفت بد موقع می تونه کل روز شما رو دچار اختلال کرده و شما رو عصبی کنه اما دلیل اصلی اون چیه و چیجوری درمان میشه؟

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ آفت دهن زخم های کوچیکی در داخل دهانه. این زخم ها می تونه در هر سنی ایجاد شه و در بین زنان و مردان رخ می دهد اما در بین زنان و آدمایی که بین ۱۰ الی ۴۰ سالگی هستن بیشتر شایعه. این زخم ها بسیار دردناک ان اما خوش خیم ان و مسری نیستن.

شکل های جور واجور آفت دهن:

آفت دهن سه نوعه: مینور، ماژور و هرپتی فرم. آفت دهانی مینور شایع ترین نوع آفت دهانیه که در میان افراد دیده می شه و حدود ۱۲ میلی متر قطر داره و بیضی شکله. درد حاصل از این نوع آفت دهن در عرض چند روز از بین می رود و زخم هم بدون اینکه بمونه پنهون می شه. این نوع آفت دهن احتیاجی به درمان نداره.

آفت دهن ماژور قطری بزرگتر از ۱۲ میلی متر داره و لبه های اون نامنظمه. این زخم ها می تونه بیشتر از ۶ هفته طول بکشه و ممکنه زخم در دهن بمونه.

آفت دهانی از نوع هرپتی فرم معمولا در افراد بزرگسال ایجاد می شه. این نوع آفت از خوشه های ۱۰ الی ۱۰۰ تایی از زخم تشکیل شده. زخم بزرگتر از ۳ میلی متر نخواد بود و لبه های نامنظمی داره. این زخم ها در عرض یه یا دو هفته درمان می شن.

به همراه شکل های جور واجور آفت های دهانی که به اون اشاره کردیم امکان بروز تب، تورم غدد لنفاوی یا بروز نشونه های دیگه س.آفت دهن با زخم سرد اشتباه گرفته می شه اما این دو شرایط به طور کامل با هم متفاوت ان.

آفت دهن معمولا در داخل دهن تشکیل می شه. این در حالیه که زخم سرد کلا روی لب ها، چانه یا ناحیه سوراخ بینی تشکیل می شه. یادتون باشه که زخم های سرد مسری هستن و بوسیله ویروسی به نام هرپس سیمپلکس ایجاد می شن.

دلایل اصلی ایجاد آفت دهن:

یه دلیل واحد واسه آفت دهن وجود نداره. عوامل بسیاری در ایجاد این شرایط دخالت داره. آسیب کوچیک به داخل دهن، گاز گرفتن یهویی زبون، خوردن غذاهای تند یا اسیدی یا مسواک زدن تند و سخت دندون ها می تونه باعث بروز این زخم ها در دهن شه. هم اینکه بروز زخم در بعضی از موارد با استرس هم ربط داره. این شرایط بیشتر در طول دوره های پر استرس زندگی دیده می شه. هم اینکه در طول دوره های قاعدگی هم ممکنه آفت دهن ایجاد شه. خمیر دندون و دهانشویه های شامل سدیم لوریل سولفات هم یکی از دلایل احتمالی واسه آفت دهانیه. باکتری هلیکوباکترپیلوری ( که موجب زخم معده می شه)، دچار شدن به مریضی سلیاک و التهاب در روده می تونه دلیل دیگری واسه بروز این آفت ها باشه.

درمان و داروها:

بیشتر آفت های ده های در عرض چند روز و به صورت خود به خود درمان می شن اما داروهایی هم هست که دارای مواد تشکیل دهنده ای مثل کاربامید پراکساید، منتول، اکالیپتوس و بنزوکائین هستن و می تونن به آرامش درد کمک کنن. دهانشویه های شامل دگزامتازون ممکنه واسه آفت های دهانی زیاد تجویز شه. داروهای موضعی شامل بنزوکائین، amlexanox(آملکسانوکس)و fluocinonide هم تجویز می شه. Debacterol هم داروی موضعی دیگه ایه که باعث بهتر شدن زخم می شه و از طول دوره درمان می کاهد. واسه درمان آفت دهن داروهای خونگی هم هست. به کار گیری آب نمک می تونه به کاهش درد کمک کنه. به کار گیری آب و هیدروژن پراکسید روی زخم می تونه به درد بخور باشه. به کار گیری مایع بندریل و شیر منیزی می تونه به درد بخور باشه. این دو ماده رو به مقادیر مساوی ترکیب کنین و در دهن خود بگردانید و بعد بیرون بریزین. از اونجایی که بیشتر کارشناسان می گن که آفت دهن با رژیم غذایی ربط داره که در اون اسید فولیک، روی، ویتامین B12 و آهن کمتر از حد معموله، می تونید از مکمل های تغذیه ای هم استفاده کنین.

پیشگیری:

پیشگیری کامل از آفت دهن ممکن نیس اما می توان با خوردن غذاهای سالم، کمتر کردن غذاهای سرخ شده، اسیدی و تند از بروز اون کاست. هم اینکه رعایت بهداشت دهن و دندون و دوری از حرف زدن با دهن پر می تونه به درد بخور باشه.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

علائم مریضی مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *