lip

خشک شدن و ترک زدن لبا میتونه کل برنامه آرایشی شما رو دچار مشکل کنه پس باید راهی واسه پیشگیری و یا درمان اون پیدا کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ بسیار طبیعیه که در طول فصلای سردتر سال مثل زمستون، لبا خشک تر شده و ترک بخورند. این اتفاق در میان بعضیا در مقایسه با بقیه بیشتر اتفاق میفته و اونا ناگزیر هستن که دائم لبای شون رو چرب نگه دارن.

«ریدر دایجست» در این رابطه با دو متخصص پوست بسیار مجرب صحبت کرده و از اونا نظرشون رو در مورد دلایل این جویا شده.

اگه شمام در میان آدمایی قرار دارین که وضعیت مشابهی رو تجربه می کنین شاید بهتر باشه که به دلایل این پی ببرین. با دونستن دلیل یه آسیب بهتر می تونی در صدد پیدا کردن راه حل برآیید. این موارد رو با هم تقدیم حضوتون می کنیم:

بدون ایجاد ایمنی واسه لبا در برابر آفتاب قرار می گیرین

لبا در کل اعضایی بسیار حساس هستن و شاید دلیل اصلی این نازک بودن پوست اون باشه.

دکتر «جیل وایبل» صاحب اصلی مرکز پوست و لیزر میامی در این باره میگه: ” به دلیل نازک بودن پوست لب، در مقابل نور آفتاب بسیار حساسه و حتی امکان داره در این ناحیه از بدن سرطان هم ظاهر شه.”

ایشون پیشنهاد می کنه که هر وقتی بیرون از منزل هستین روی لبای خود از مرطوب کننده ای که دارای خاصیت ضدآفتاب باشه استفاده کنین. برخورد مستقیم با نور آفتاب می تونه باعث بروز سرطان زودرس شه. اگه لبا رو با ضدآفتاب مرطوب نگه داشتین و بازم لبای تون خشک بود به دکتر متخصص مراجعه کنین.

واسه اطلاعات بیشتر واسه مناسب ترین کرما می تونین به دکتر متخصص مراجعه کنین.

آلرژی درمان نشده ای دارین

دکتر وایبل میگه اگه مراقبت لازم از لبا رو به عمل میارید اما بازم خشک هستن ممکنه به یکی از اجناس زیبایی که استفاده می کنین حساسیت داشته باشین.

حساسیت می تونه یکی از دلایل اصلی داشتن لبای خشک باشه. ایشون در مورد شکلای جور واجور آلرژیا میگه حتی ممکنه به خمیر دندون، دهن شویه و یا رژلبی که استفاده می کنین حساسیت داشته باشین.

وایبل عقیده داره واسه اطمینان حاصل کردن از حساسیت حاصل از اجناس آرایشی خوبه که مثلا یکی از اونا رو به مدت دو هفته کنار بذارین و نتیجه رو توجه کنین. دکتر متخصص هم می تونه در این کار به شما کمک کنه.

به طور طولانی گرفتار به خشکی لبا هستین

بعضی وقتا یه توضیح ساده می تونه بهترین توضیح باشه. در بعضی از موارد که همیشه و با تموم رعایتا و چرب کردن لبای تون همیشه خشک هستن، باید بدونین که گرفتار به خشکی طولانی لب هستین.

دکتر وایبل میگه این نشونه ها بیشتر در میان مریضایی که گذشته ای از خشکی پوست دارن بیشتر دیده می شه. مثلا در میان افراد گرفتار به پسوریازیس و اگزما خشکی لبا هم گسترش بیشتری داره.

به گفته دکتر وایبل درمان می تونه پمادهای چون Aquaphor باشه که باید روزی دوبار استفاده شه. بهتره از چرب کننده های لب که دارای هیدروکورتیزون هستن استفاده نشه چون که خود باعث خشک تر شدن لبا می شه.

بدن تون کم آب یا به اصطلاح «دیهایدریت» شده

اگه لبای تون خشکه شاید چند لیوان آب بتونه کمک خوبی به شما باشه.

دکتر «تیپورا شاینهوس» از بهترین کارشناسان پوست و استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در این باره میگه که کم آبی می تونه یکی از اصلی ترین دلایل خشکی لبا به حساب آید.

ایشون میگه پوست لبا در مقایسه با پوست صورت ۳ تا ۱۰ برابر بیشتر خشک می شه.

با دهن نفس می کشید

دکتر شاینهوس میگه آدمایی که به جای نفس کشیدن با بینی با دهن نفس میکشن، به دلیل تبخیر بیشتری که در دهن شکل میگیره، باعث خشک تر شدن لبا می شه.

آدمایی که با دهن نفس میکشن، در برابر آلرژیای طولانی و گرفتگیای بینی قرار دارن و همین دلایل دلیل تنفس اونا از ناحیه دهن می شه. هم اینکه این باعث خر و پف کردن در خواب می شه.

اگه از خواب بیدار شدید و احساس خشکی در ناحیه لبا کردین، قبل از خواب اونا رو با وازلین، آکوافُر و یا ویتامین ای چرب کنین. هم اینکه می تونین در طول شب از دستگاه بخور هم استفاده کنین.

لبای تون رو می مکید

ممکنه با مکیدن لبا چند لحظه ای اونا رو مرطوب کنین اما در دراز مدت و با انجام این کار به خشکی لبای تون کمک کردین. دکتر شاینهوس میگه، با تبخیر بزاق، لبا بیشتر خشک می شه.

ایشون ادامه میده: “بهتره در مورد عادت اشتباه مکیدن لبا تجدید نظر کنین چون که با این کار، دایره های خشکی رو روی لبا به وجود میارید و باعث ایجاد ترک و خشکی بیشتر در اونا میشین. ممکنه این کار رو به طور ناخودآگاه انجام بدین اما باید بتونین در صدد ترک اون برآیید.”

محیطی که در اون زندگی می کنین هوای خشکی داره

همونجوریکه کمبود رطوبت در بدن تون ایجاد مشکلاتی می کنه نبود وجود رطوبت کافی در هوا هم می تونه در خشک شدن پوشت نقش داشته باشه. درسته که نمی تونین تغییری در وضعیت آب و هوا به وجود بیارین اما با راهکارهایی می تونن به بهتر شدن وضعیت مبادرت کنین.

واسه این کار می تونین از چرب ترین کرمای لب استفاده کنین اما اگه با این کار هم نتیجه ای مطلوبی دریافت نکردید از یه متخصص پوست کمک بگیرین.

ترفندهای زیبایی صورت

درمان خشکی و ترک لب

ما زیبایی صورت زیبایی لب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *