سیگار برگ

پدیده در بین نوجوانان و جوانان یکی از مشکلات بزرگ در خیلی از جوامع امروزه. خیلی از کارشناسان سیگار کشیدن رو شروع راهی می دونن که در آخر باعث اعتیاد جوانان به مواد مخدر می شه. در این مطلب می خوایم تا شما رو با تعدادی از دلایل جوانان واسه گرایش به سیگار آشنا کنیم.

دوستان ناباب

این واژه واسه خیلی از ما آشنا هستش. و واقعا باید اعتراف کرد که این یه حقیقته و دوستان افراد نوجوون در تشکیل شخصیت و رفتار و اونا بسیار مهم هستن. نکته مهم در این جا اینه که وقتی که فرد نوجوون تو یه گروه همسال قرار میگیره تلاش در تقلید از رفتار بقیه می کنه و اگر یک یا چند فرد سیگاری در این گروه حضور داشته باشن احتمال آلوده شدن فرد بالا هستش.

والدین سیگاری

در جهان غرب ضرب المثلی هست که میگه: والدین سیگاری هیچوقت نمی تونن فرزندان خود رو از سیگار کشیدن منع کنن. این یکی دیگه از مسائل مهم در مورد سیگاری شدن نوجوانانه. براساس حجم خیلی از تحقیقاتی که صورت گرفته مشخص شده که حجم خیلی از سیگاریای دنیا فرزندان افراد سیگاری هستن. کودکان قبل از هر شخص دیگه با والدین خود آشنا می شن و از اونا الگوبرداری می کنن. اگر پدر و مادری سیگاری باشن نمی تونن بچه هاشون رو از دخانیات دور کنن.

تجربه یه حس خوب

بدیش اینه خیلی از نوجوانان و جوانان از مضرات واقعی سیگار آگاه نیستن و از چند دوست ناباب می شن که سیگار می تونه به اونا احساس خوبی بده. یه نخ سیگار بکش و دردهایت رو فراموش کن. این جور جملات خیلی از جوانان رو که به خاطر شرایط خاص دوران بلوغ تحت فشار هستن جذب می کنه و اونا رو به طرف سیگار جلب می کنه.

اعتیاد بیاری سیگار

شاید واسه بعضیا این تصور که سیگار اعتیاد آور باشه خنده آور بیاد. اما ماده نیکوتین موجود در سیگار بسیار اعتیاد آور بوده و اگر پس از یه مدت مصرف منظم دسترسی شخص به سیگار قطع شه مشکلاتی بروز می کنه. بر خلاف مواد مخدر ، اعتیاد به سیگار بیشتر دارای علائم روانیه. شخص سیگاری که به سیگار دسترسی نداره انگار بی قرار بوده و احساس می کنه چیزی رو کم داره.

فرهنگ عمومی جامعه

نوع فرهنگ حاکم بر یه خونواده ، شهر و جامعه در این مسئله خیلی با اهمیته. واسه نمونه در جامعی که ورزش کردن و جنب و جوش داشتن به عنوان یه ارزش کلی مطرح باشه شما تماشاگر تعداد کمتری از افراد سیگاری هستین. اما اگر در خونواده و یا محل زندگی شخص فرهنگ غالب بر به کار گیری مواد دخانی باشه مطمئناء احتمال سیگاری شدن افراد بسیار بالاتره.

الگوگیری از شخصیتای مشهور

تاثیر رسانه های جمعی بر تربیت و رفتار افراد جور واجور در جامعه غیر قابل انکاره. امروزه خیلی از ستاره های دنیا هنر و موسیقی و یا حتی تعدادی از ورزشکاران رو هم دخانیات مصرف می کنن. این مسئله می تونه در جذب خیلی از نوجوانان و جوانان به سمت سیگار اثر داشته باشه.

هفت راه واسه ترک سیگار

مضرات سیگار کشیدن

بازنشر باشگاه خبرنگاران