اگه در سئو تازه کار بوده و در حال ترسیم چگونگی بهینه سازی سایت وردپرسی خود هستین، ایجاد یه برنامه و چشم انداز کلی واسه سئو براتون خیلی سخت میشه.

سئو

شاید تا الان مقالات زیادی درباره سئو داخلی، سئو خارجی و مبانی سئو خونده و پس از اجرا اونا یافته های مثبتی رو مشاهده نکردین، شاید هم برعکس با یافته های معکوسی مواجه شدین.

نگران نباشین، چون که شما تنها نیستین. سئو می تونه بسیار پیچیده بوده و همیشه مواردی وجود دارن که یا زیادتر از اندازه به اونا اهمیت داده شده یا این که دست کم گرفته می شن. با اینکه ما نمی تونیم این مسئله رو به شکل کاملی براتون حل کنیم، اما تلاش کردیم که شما رو در این مطلب با عادی ترین مشکلات سئو وردپرس آگاه کرده تا بتونین با به کار گیری راهکارهای یاد شده، تغییرات مثبتی رو در سایت ایجاد کنین.

مشکلات

نکته مهم اینجا اینست که پیچیدگیای سایت خود رو درک کرده و متناسب با ایده آلای خود دست به کارایی در این مورد بزنین. در ادامه لیستی از عادی ترین این چالشای سئو در وردپرس رو براتون آماده کردیم. این شامل مواردیست که طبق تجربه ما، بیشتر افراد در اون دچار مشکل می شن.

۱٫ پیدا کردن و انتخاب پوسته مناسب
چیجوری و با چه معیارهایی دست به انتخاب پوسته واسه سایت وردپرسی خود زده این؟ احتمال تنها ملاک شما زیبایی و جذاب بودن اون واسه کاربران بوده.

دیگه اشتباه عادی در این مورد آنست که افراد تنها روی پوسته های محبوب و منتخب فروشگاه ها تمرکز کرده و یکی از اونا رو انتخاب می کنن. در واقع اونا تصور می کنن که با این کار میانبری واسه رسیدن به موفقیت ایجاد کردن. شک نداشته باشین این نوع تصور اشتباهه. بیشتر پوسته های پیچیده دارای کدهای ضعیفی هستن و این کدا سرعت بارگذاری سایت رو کاهش میدن. سرعت بارگذاری سایت در وردپرس هر چند عامل کوچیکی در سئو هستش، اما یکی از فاکتورهای قوی در سئو و رتبه بندی سایت هاست.

پس پوسته ای رو واسه سایت خود انتخاب کنین که مناسب با طبیعت سایت شماس. پوسته های مینیمال می تونن مثل پوسته های پیچیده بسیار موثر باشن. هم اینکه چک کنین که تم منتخب شما هر از چند گاهآپدیت می شه. مطمئنا شما نمی خواین که تم سایت هیچ وقتآپدیت نگردد، چون که این مسئله ضربه مهلکی به سایت در آینده میزنه.

۲٫ انتخاب افزونها
افزونه های سئو وردپرس می تونن واسه بهینه سازی سایت شما فوق العاده باشن، اما بیشتر افراد در نصب این افزونها زیادی روی می کنن و با اضافه کردن تعداد زیادی افزونه در سایت و سنگین کردن اون، سرعت سایت رو کاهش میدن. واسه پیشرفت تجربه کاربری و افزایش رتبه سایت ضروریست که تنها افزونه های مناسب واسه سایت رو در اون نصب کنین.

با افزایش تعداد پلاگینا در سایت، میران مصرف منابع سرور هم زیاد می شه. با در نظر گرفتن این مسئله، خیلی از سرورهای مدیریت شده وردپرسی به کاربران اجازه نمی دن که منابع زیادی رو مصرف کنن.

۳٫ مشکل نقشه سایت
چون وردپرس در حالت اولیه خود امکاناتی واسه ساخت و کنترل نقشه سایت نداره، احتمال مجبور میشین که یه افزونه سئو در وردپرس نصب کرده و از ویژگی ساخت نقشه سایت اون بهره بگیرین. هم اینکه می تونین با نصب افزونه های جور واجور تری، نقشه های سایت متنوعی هم در سایت بسازین.

اما مشکل از همین جا شروع می شه. خیلی از ادما فراموش میکنن که نقشه سایت رو در کنسول جستجوی گوگل نصب کنن. به خاطر همین موتورهای جستجو قادر به شناسایی نقشه سایت نیستن و در نتیجه صفحات سایت شما خوب ایندکس نمی شه. نتیجه این می شه که بر خلاف نصب افزونه های بسیار واسه ساخت نقشه سایت، سایت شما خوب در یافته های جستجو نشون داده نمی شه.

۴٫ زیاده روی در لینک سازی داخلی
لینک سازی یکی از مهمترین تاکتیکای سئو هستش و رتبه سایت رو تا حد بسیار زیادی می تونه زیاد کنه. خیلی از تما دارای تنظیمات اولیه ای واسه کمک به شما در این کار هستن، اما این گزینه می تونه از دو جهت موجب ایجاد مشکل در سایت شه:

لینک سازی افراطی: زیاده روی در هیچ کاری پسندیده نیس و لینک سازی هم مستثنی نیست. اضافه کردن لینکای بسیار در سایت می تونه موجب پرت شدن حواس کاربران شده و اونا رو از سایت فراری میده.
لینک سازی بی هدف: رابطه محتواهایی که به واسطه لینک هاشون تو یه صفحه به کاربران نمایش میده با موضوعی محتوای حال حاضر، اهمیت زیادی داره. بنابریان در انتخاب بقیه محتوا دقت زیادی کرده تا کاربران از سایت زده نشن و زمان بیشتری رو در سایت سپری کنن. این موضوع مطمئنا موجب افزایش رتبه سایتتون می شه.
۵٫ اشتباه در به کار گیری اسکیما
مارک آپای اسکیما کدهایی هستن که به گوگل و بقیه موتورهای جستجو کمک می کنن تا محتوای صفحات سایت رو بهتر بفهمن. با به کار گیری مارک آپای اسکیما میشه مثلا نشانی و تلفن خود رو درج کرده تا گوگل با به کار گیری الگوریتمای خود بتونه اندازه رابطه سایت شما با کلمات کلیدی متناسب با مکانی که جستجو می گردن رو درک کنه. پس گوگل می تونه بفهمه که شما کی هستین و چه خدماتی به کاربران ارائه می دید.

این مسئله به صورت واضحی موجب افزایش رتبه سایت و هر چی بیشتر دیده شدن اون می شه. اما در صورت اشتباه در اجرا، این ویژگی بر علیه شما می شه، چون که گوگل رو در تشخیص هویت شما و خدماتتون گیج می کنه.

بهترین راه واسه خارج شدن از این مشکل، درک عمیق اسکیما و چگونگی کار اون هستش. منایع آنلاین زیادی واسه این کار وجود دارن. واسه تازه کارا پیشنهاد میکنیم که مطلب داده های منظم رو بخونن.

۶٫ درک متن جانشین تصاویر
بیشتر افراد تنها روی بهینه سازی محتوای متنی متمرکز شده و از محتوای چشمی مانند تصاویر غافل می شن. این یه اشتباه بزرگه. همیشه وقتی رو اختصاص بدید تا از نام و توضیحات درست واسه تصاویر مطمئن شین. این مسئله موجب افزایش زیادی در کارایی، کارکرد و رتبه سایت می شه.

پس اگه تا الان این مسئله رو ندیده گرفتین، وقتی صرف کرده و نام تصاویر و همینطور توضیحات اون رو دوباره بهینه سازی کنین. یکی از راه های میانبر واسه انجام این کار به کار گیری افزونه وردپرسی SEO Friendly Imagesه.

۷٫ پرمالینکای اشتباه
با اینکه اطلاعات بسیار زیادی درباره پرمالینک در اینترنت هست، اما در بیشتر موراد مشاهده می شه که به پرمالینکا دقت نمی شه. به واسطه اشتباه در اجرا پرمالینکا، سایت شما آسیب جدی می خوره.

اینجا یه نکته بسیار ساده رو براتون بازگو می کنیم. یه پرمالینک ایده ال دارای دو قسمت مهمه: نام پست و نام دسته بندی اون. این پرمالینک چیزی مثل مدل زیره:

“/%category%/%postname%/“

این ساختار به کاربران و موتورهای جستجو اجازه میده تا محتوای هر کدوم از صفحات رو بهتر بفهمن.

۸٫ ندیده گرفتن تگای H1
با رشد سایت و افزایش تعداد صفحات اون، به طور کامل معقوله که محتوای تکرای بیشتری در سایت ایجاد شه. حتی اگه این مشکل در اول تاثیر منفی زیادی روی سایت نذاره، اما در دراز مدت با اون مواجه میشین.

با رشد محبوبیت و محتوای سایت، ممکنه که شما احساس کنین که چاره ای ندارین چندین صفحه با تگ H1 برابر داشته باشین. اما این مسئله موجب بروز اخطار از سمت موتورهای جستجو شده و تاثیر منفی روی سایت میذاره. پس تا اونجا که در توان دارین، در تولید محتوای سایت دقیق بوده و خلاقیت به خرج بدید.

خلاقیت

هم اینکه به کار گیری تکنیکای کهنه و بی اعتبار شده سئو مانند زیاده روی در به کار گیری کلمات کلیدی در محتوا و متا تگای صفحه رو از یاد ببرین. این فوت وفن شاید در گذشته جوابگو بود، اما موتورهای جستجو، امروزه بسیار هوشمندتر شده و قادر به شناسایی این تکنیکا هستن.

۹٫ به کار گیری محتوای تکراری
اصلا بزرگ نمایی نکرده ایم اگه بگیم که به کار گیری محتوای تکراری گناهه! مشکل از اینجا شروع می شه که ممکنه حتی شما از وجود اون هم بی خبر باشین.

عادی ترین مشکل در این بخش تولید بسیار زیاد دسته بندی و برچسبای مشابهه. گوگل محتواهایی که در تعداد بسیار زیادی برچسب گذاری می شن رو شناسایی کرده و ممکنه اونا رو به عنوان محتوای تکراری مشاهده کنه. به عنوان یه قانون کلی در نظر داشته باشین که یه پست نبایست در بیشتر از یه یا دو دسته بندی قرار داشته باشه. هم اینکه تولید برچسبا هم باید محدود به مهمترین موضوعات مطرح شده در محتوای پست مورد نظر باشه.

اگه هیچ دلیلی واسه به کار گیری برچسب مشاهده نمی کنین، اون رو واسه پستا به کار نبرین. خیلی از پستا حتی به برچسب نیاز ندارن. واسه مطالعه در این مورد پیشنهاد می کنیم که مطلب تاثیر برچسبا در سئو رو بخونین.

با این حال مدیریت این مسئله آسونه. وردپرس دارای افزونه های کاربری مانند All in One SEO Pack و Yoast SEOه که می تونن از بروز اینجور مشکلاتی جلوگیری کنن. این پلاگینا دارای توانایی اضافه کردن تگ نوفالو به دسته ها و برچسبا هستن و با این کار به موتورهای جستجو کمک می کنن تا به طور مناسبی به دسته بندی محتوای سایت بپردازند.
نوفالو

۱۰٫ فراموش کردن درج لینکای داخلی و پستای در رابطه
لینک دادن به مطلب مشابه و در رابطه در هر صفحه می تونه موجب افزایش زمان حضور کاربران در سایت شده و هم اینکه سیگنال مثبتی واسه موتورهای جستجو در رتبه بندی حساب می شه. با این حال، اضافه کردن لینکای نا در رابطه یا محتوای ضعیف، نتیجه عکس به همراه داره.

اگه می خواید که دچار لینکای داخلی بسیار در سایت نگردید، می تونین از راه درج پستای در رابطه در انتهای صفحه استفاده کنین. از یه پلاگین مناسب واسه این کار استفاده کرده تا بتونیم پستایی با موضوعاتی مشابه رو واسه کاربران به نمایش بذاریم.

جمع بندی
حال پیشنهاد می کنیم که موارد لیست شده در این مطلب رو دوباره خونده و اونا در سایت خود چک کنین. با این کار از وجود یا نبود وجود این مشکلات عادی در سایت اطمینان حاصل می کنین.

یکی دیگه از فاکتورهای موثر روی تجربه کاری، کیفیت هاست سایته. یه هاست ضعیف موجب کاهش سرعت بارگذاری سایتا شده و روی کاربران تاثیر منفی میذاره. حواستون باشه که از یه هاست باکیفیت واسه این کار بهره بگیرین.

هدف شما باید ارائه محتوای با کیفیت و در رابطه به کاربران به روش هایی درست و بالاترین سرعت ممکن باشه. این تنها راه درست واسه حفظ کاربران و کسب رضایت اوناس.