اگه کسی توان انجام این کارا رو نداشته باشه و در نتیجه با محیط خود به روش­ی ناجور و دور از انتظار برخورد کنه از نظر روانی مریض حساب می شه، چون با این خطر رو به ­رو میشه که اختلاف­های حل­ شده خود رو به صورت نوروز نشون بده و به شخص نوروتیک تبدیل شه. در هر جامعه­ای کودکان و نوجوانان درصد قابل توجه­ای از جمعیت رو تشکیل میدن که به دلیل خصوصیات جسمی و روانی و اجتماعی که دارن بسیار آسیب­پذیر می­باشن و یکی از خطوط فرعی بالا بردن سطح سلامت­ روانی در مراحل جور واجور رشد از دوره جنین تا پیری می­باشه، که این عمل از راه مقابله و مقابله با شرایط بالقوه و استرس­زا و زیان ­باری که منتهی به ­وقوع ­ناپذیر فقر و جهل و پریشونی خانوادگی و مشکلات آموزشی و اجتماعی می­باشه. تحقیقات انجام ­شده در مورد بهداشت­ روانی کودکان و نوجوانان نشون دهنده اینه که روش مشکلات روانی در بین کودکان و نوجوانان ۳ تا ۱۵ سال در کشورای پیشرفته ۵ تا۱۵ درصد می­باشه. این رقم در مورد کشورای در حال ­پیشرفت ­هم صادق می­باشه. منابع­ علمی هم اینکه نشون دهنده این واقعیت هستن که­ مسئله بهداشت­ روانی کودکان و نوجوانان تحت اثر تغییرات اجتماعی و سیاسی هم قرار می­گیرد. اگر در کشورای پیشرفته مشکلات ­روانی و بین کودکان و نوجوانان شهری  نسبت به کودکان و نوجوانان دهاتی، یا شهرهای کوچیک بیشتر شه، و این افزایش رو مربوط به مشکلات موجود در خونواده می­دانند که به وجود اومده توسط، اختلافات پدر و مادر، افسردگی و یا انحرافات والدین می­باشه و یا این ­که به دلیل شرایط اجتماعی ـ اقتصادی موجود در جامعه س. پس، بهداشت­ روانی مردم از اهمیت زیادی برخوداره و به خاطر همین امروزه جوامع جور واجور بسیج شده ­ان تا سیاست­های مربوط به بهداشت ­روانی و پیش­ بینی مریضی­های روانی رو سازمان بدن. این سیاست­ها، که می­تونن ارزش­های انسانی و اقتصادی خیلی بالایی داشته باشن، ایجاب می  کنن که قبل از هر چیزی نیازای بهداشت ­روانی شناخته شن. منظور از نیازای بهداشت روانی اینه که عوامل تضمین­ کننده­ اون، مخصوصاً در مورد کودکان رو بشناسیم، و به­ دلیل­های مشکل اون پی ­ببریم و با چگونگی درمان اونا آشنا شیم (گنجی، ۱۳۷۶، به نقل از خزل پور،۱۳۹۰).

اقتصادی

در سال ۱۹۴۸، کمیسیون مقدماتی سومین کنگره جهانی بهداشت ­روانی یه تعریف دو قسمتی ارائه می­دهد:

الف) بهداشت ­روانی حالتیه، که از نظر جسمی، روانی و عاطفی، در حدی که با بهداشت روانی بقیه برابری داشته باشه. واسه فرد مطلوب­ترین رشد رو ممکن سازه.

ب)جامعه خوب جامعه­ایه که واسه اعضای خود اینجور رشدی رو جفت و جور می­ کنه، و با این وجود، رشد خود رو تضمین می­کنه و نسبت به بقیه جوامع پر باری نشون می­دهد (پارسایی کیا،۱۳۹۰).

[۱] – Navid & Rathus