چیجوری میشه سرعت سایتای وردپرسی رو بهینه تر کرده و به سئو اون کمک کرد؟ مطمئنا روشای زیادی واسه این کار وجود داشته که لیست کامل اونا رو می تونین در مطلب افزایش سرعت سایتای وردپرسی بخونین. یکی از افزونه های بسیار قوی و کاربردی در این کار پلاگین Autoptimizeه. این افزونه در زمان بسیار کمی یافته های خیلی عجیبی بوجود میاره.

کار اصلی افزونه Autoptimize، ترکیب و بهینه سازی (فشرده سازی) فایلای جاوا اسکریپت و CSS سایته. هم اینکه کدهای HTML سایت هم هم جهت با بهبود سایت، بهینه سازی می شن.

در این مطلب به آموزش چگونگی اجرا افزونه سئو Autoptimize پرداخته و در مورد بخشای جور واجور اون توضیحاتی ارائه می دیم.

اجرا و پیکربندی افزونه Autoptimize
افزونه Autoptimize دارای دو قسمت پایه و پیشرفته س. گزینه های قسمت پیشرفته رو می تونین با کلیک روی منوی پیشرفته، ببینین.

افزونه سئو autoptimize
با انتخاب گزینه های مورد نظرتون و ذخیره تغییرات، این افزونه در عرض چند ثانیه شروع به بهینه سازی سایت می کنه. در خیلی از مواقع کارکرد این افزونه خالی از مشکل بوده و درست کار می کنه. اما با این وجود پس از ذخیره تغییرات، طراحی و کارکرد سایت رو چک کنین تا همه چیز سر جای خود باشه. اگه هیچ مشکلی در ظاهر سایت وجود نداشته بود، پس این افزونه در حال درست کار کردن بوده و کار شما به اتمام رسیده.

مشکلی

بعضی مواقع مشاهده می شه که با فعالسازی گزینه های پایه افزونه Autoptimize، شکل و شمایل سایت مانند قبلی نیس و درست کار نمی کنه. شاید هم علاقه مندید که سر از بقیه گزینه های این افزونه دربیارین. اینجاس بایست روی گزینه پیشرفته کلیک کنین تا موارد بیشتری واسه انتخاب پیش روی شما قرار گیرند.

تنظیمات قسمت HTML
همونطور که مشاهده می کنین، گزینه پیشرفته خاصی واسه قسمت HTML وجود نداره. با برداشتن تیک قسمت “نگه داشتن کامنتای HTML”، تموم کامنتای اضافه از کدهای HTML سایت پاک می شن.

تنظیمات قسمت HTML افزونه autoptimize
تنظیمات قسمت Javascript
تنظیمات این قسمت نیاز به توضیحات بیشتری داره. در قسمتای خیلی از سایت جاوا اسکریپت استفاده میشن. مثلا فرض کنین که وقتی روی یه عکس کلیک می کنین، اون عکس بزرگ شده یا اینکه با رفتن به انتهای صفحه، گزینه برگشت به بالا ظاهر می شه. در همه این موارد از جاوا اسکریپت استفاده کرده می شه و واسه اون مثالای زیادی مثل این میشه زد.

تنظیمات قسمت Javascript پلاگین autoptimize

بدیش اینه تموم اسکریپتای سایت بعد از ترکیب شدن تو یه فایل، درست کار نمی کنن. تنها راه پیدا کردن این جور فایلا، تست تک تک فایلای جاوا اسکریپته. در تصویر بالا هم مشاهده می کنین که چند تا از فایلای جاوا اسکریپت از ترکیب شدن محروم گردیده ان. بعد از چندیدن تست و محروم کردن تک تک فایلا می تونین به جداسازی این فایلا بپردازید.

فایل جاوا اسکریپت ترکیب شده در انتهای فوتر سایت بارگذاری می شه. با این کار محتوای اصلی سایت با سرعت بیشتری نشون داده شده و با افزایش سرعت بارگذاری سایت رو به رو می شیم.

گزینه “بارگذاری Javascript در تگ” بهتره که انتخاب نشه. مطمئنا ترجیح ما اینست که فایلای جاوا اسکریپت در فوتر سایت بارگذاری گردند. اما بعضی از فایلای جاوا اسکریپت با این کار درست عمل نمی کنن. با پیدا کردن این جور فایلا، می تونین اونا رو در قسمت “محروم کردن اسکریپتا از Autoptimize” از ترکیب شدن در فایل اصلی محروم کنین.

تنظیمات CSS
بهینه سازی CSSا مثل قسمت جاوا اسکریپته. تموم فایلای CSS تا اونجا که ممکنه با همدیگه ترکیب می گردن.

تنظیمات CSS افزونه سئو autoptimize
هسته وردپرس، پوسته ها و پلاگینا از فایلای CSS خود استفاده میکردن. ترکیب همه اونا تو یه فایل ممکنه موجب نبود کارکرد درست بعضی از اونا شه. با پیدا کردن این جور فایلا میشه اونا رو از قسمت “محروم کردن CSSا از Autoptimize” از ترکیب در فایل مجتمع شده محروم کرد.

حواستون باشه که افزونه Autoptimize فقط به بهینه سازی فایلای جاوا اسکریپت و CSS داخل سایت پرداخته و به اونایی که از خارج سایت بارگذاری می شن کاری نداره. تا اونجا که می تونین تعداد منابع خارجی که سایت به اون وابسته رو کم کنین. پلاگینا و پوسته های زیادی بدون اینکه شما از اونا با خبر باشین، به بارگذاری این جور منابع می پردازن و سرعت سایت رو کاهش میدن.

انتخاب گزینه “ذخیره کردن script و CSS یکی سازی شده به صورت فایلای ثابت (static)” می تونه فرق فاحشی رو بسازه. با انتخاب این گزینه فایلای جاوا اسکریپت و CSS ترکیب شده به صورت استاتیک در سایت ذخیره شده و احتیاجی به ایجاد اونا در هر بار درخواست از طرف کاربر نیس. حواستون باشه که با هر تغییری که در تنظیمات این افزونه ایجاد می گنید، کش سایت رو هم تخلیه کنین.

تنظیمات CDN
در قسمت CDN می تونین در صورت داشتن CDN، تنظیمات اون رو به صورت درست اجرا کنین.

تنظیمات CDN افزونه autoptimize
فرق ایجاد شده بر اثر به کار گیری افزونه Autoptimize
در دو تصویر زیر می تونین تاثیر افزونه Autoptimize رو روی یه سایت نمونه ببینین. به کاهش خیره کننده تعداد درخواستا توجه کنین.

قبل از نصب افزونه:

قبل از نصب افزونه Autoptimize
بعد از نصب افزونه:

بعد از نصب افزونه Autoptimize
جمع بندی
با به کار گیری افزونه Autoptimize میشه سرعت بارگذاری سایت رو بالا برد، طوریکه به طور کامل واسه کاربر هم قابل لمس باشه. در نتیجه سئو وردپرس پیشرفت یافته و رتبه سایت در یافته های جستجو پیشرفت پیدا میکنه. این افزونه رو می تونین به رایگان از مخزن وردپرس در این لینک دانلود و نصب کنین.