نرم افزارهای مرورگر، پنجره ای به طرف شبکه جهانی اینترنت هستن. این که چه مرورگری رو واسه وبگردی انتخاب کنین، بستگی به نیازتون داره. اما هر موردی رو که انتخاب کنین، یه سری ترفند مشترک در میان همه اونا هست که باید واسه تجربه ای بهتر در وبگردی از وجودشون باخبر بوده و از اونا استفاده کنین.

در این مطلب شش ترفند کاربردی در مرورگرهای دسکتاپ رو به شما آموزش می دیم؛ ترفندهایی که میان خیلی از مرورگرهای پراستفاده موجود (کروم، سافاری، اپرا، فایرفاکس و اج) مشترک هستن و می تونن شما رو از نصب افزونه های زیاد واسه انجام خیلی از کارا بی نیاز گردونن.

واسه آشنایی با این شش ترفند، از شما دعوت می کنیم که در ادامه با سایت ما همراه باشین.

۱- میان برهای عادی کیبورد

universal-browser-tips-keyboard-shortcuts

چه در مرورگر و چه در هر نرم افزار دیگه، یادگیری میان برهای کیبورد می تونه بهره وری شما در کار با رایانه رو زیاد کنه. در مرورگرها هم میان برهایی وجود دارن که با به کار گیری اونا می تونین کاراتون رو راحت تر و سریع تر از همیشه پیش ببرین که در ادامه به چند مورد از مشهورترین و عمومی ترین اونا می پردازیم.

دست راست شما هنگام مرور اینترنت به ماوس یا ترک پد مشغوله، اما می تونین با دست چپ و آزادتان این میان برها رو روی صفحه کلید اجرا کنین:

 • Esc: جلوگیری از بارگذاری یه صفحه
 • Ctrl+Tab: رفتن به تب بعدی
 • Ctrl+Shift+Tab: رفتن به تب قبلی
 • Ctrl+1, 2, 3…9: رفتن به تب اول، دوم، سوم تا تب نهم
 • Ctrl+T: باز کردن یه تب جدید
 • Ctrl+Shift+T: بازگشایی آخرین تب بسته شده
 • Ctrl+L: پرش به نوار نشانی
 • Space: اسکرول به سمت پایین تو یه صفحه
 • Shift+Space: اسکرول به سمت بالا تو یه صفحه
 • Ctrl+D: بوکمارک کردن یه صفحه

به غیر از موارد بالا، میان برهای استاندارد مشترک دیگری هم در بین مرورگرهای دسکتاپ وجود دارن که در این لینک می تونین فهرست کاملی از اونا رو ببینین. اما به غیر از کیبورد، بد نیس که چند میان بر کاربردی قابل دسترسی با ماوس رو هم یاد بگیرین:

 • Middle Click (کلیک وسط) روی هر تب واسه بستن اون
 • Middle Click یا Ctrl+Left Click روی هر لینک واسه باز شدن اون تو یه تب جدید
 • Ctrl+Scroll Up واسه زوم روی صفحه
 • Ctrl+Scroll Down واسه کاهش زوم روی صفحه

۲- تنظیمات و دستورات تبا

universal-browser-tips-close-tabs-to-the-right

مدیریت تبا هنگام کار با مرورگر اهمیت بسیار زیادی داره. وقتی که تعداد خیلی از اونا رو در مرورگر باز می کنین، کار به جایی می رسه که حتی نمی تونین عناوین شون رو بخونین و همین موضوع شاید دلیل شه که به خاطر باز کردن جا، چند تبی که بیشتر از بقیه لازمشان داشتین رو هم به اشتباه ببندین.

واسه جلوگیری از این موضوع، راه حل ساده ای به شما پیشنهاد می کنیم. اگه روی هر تب باز راست کلیک کنین، تنظیمات بسیار به درد بخور بودن رو واسه هر یک مشاهده می کنین که در صورت استفاده می تونن کمک بزرگی براتون حساب شن. در ادامه به سه مورد از مهم ترین این تنظیمات می پردازیم:

Pin Tab: با پین کردن هر تب، تماشاگر تبدیل شدن اون به یه Favicon  و قرار گرفتن اش در پشت همه تبای باز شده هستین. هر بار که مرورگر رو باز می کنین، تبای پین شده به صورت خودکار واسه شما بارگذاری می شن. این ویژگی البته بسته به مرورگری که ازش استفاده می کنین می تونه رفتار متفاوتی از خود بروز بده.

Close Tabs to the Right: با شروع پین کردن تبا، اونو قابلیتی بسیار به درد بخور و موثر پیدا می کنین. پیشنهاد می کنیم از اون واسه وبسایتایی که بیشتر از بقیه به اون سر می زنید (مانند ایمیل و صفحه توئیتر) استفاده کنین. اگه تعداد زیادی تب باز داشته و می خواین که از شرشان خلاص شید، روی آخرین تب پین شده اشاره کرده و روی گزینه Close all tabs to the right کلیک کنین تا همه تبای باز سمت راست اون از مرورگر شما پنهون شن.

Close Other Tabs: تقریبا مشابه Close all tabs to the right، این گزینه می تونه کلیه تبای باز به غیر از موردی که به وسیله شما انتخاب شده رو به طور یه جا ببنده.

 ۳- ساخت نوار بوکمارک از Faviconا

نوار وسیله بوکمارک، جواهر پنهونی در تموم مرورگرهاست. در حالی که همه مرورگرها واسه داشتن یه صفحه New Tab کاربردی تلاش می کنن، این نوار وسیله بوکمارک هاست که کاربردی ترین قسمت مرورگر حساب می شه. در تصویر پایین می تونین مثالی از کاربرد بسیار خوب این نوار رو در نرم افزارهای مرورگر ببینین:

universal-browser-tips-bookmarks-toolbar-favicons

هممون به بعضی از وبسایتا بیشتر از بقیه سر می زنیم، وبسایتایی که خیلی راحت میشه اونا رو از راه لوگو یا Favicon شون شناسایی کرد. پس با ساخت یه نوار وسیله از این Faviconا می تونین با بیشترین سرعت ممکن به اونا در مرورگر خود دسترسی داشته باشین.

مثلا، اگه خواهان اضافه کردن سایت سایت ما به نوار وسیله بوکمارک خود هستین، کافیه نشانی اینترنتی www.digiato.com رو باز کرده و بعد واسه اضافه شدن اون به فهرست بوکمارکا، از بین بر Ctrl+D استفاده کنین. بعد در پنجره پاپ آپی که باز می شه باید گزینه ذخیره سازی در Bookmarks Toolbar رو انتخاب کنین.

وقتی که سایت مورد توجه به تولبار شما اومد، رویش راست کلیک کرده و گزینه Edit رو انتخاب کنین. حالا اسم بوکمارک رو پاک کنین و بذارین که فیلد اون خالی بمونه؛ در این حالت نشانی اینترنتی بوکمارک دچار تغییر نمیشه. به همین سادگی حالا می تونین Favicon سایت سایت ما رو در نوار وسیله بوکمارک هاتون داشته باشین.

۴- به کار گیری Bookmarklet به جای افزونها

universal-browser-tips-bookmarklet-extension

افزونها می تونن کارکرد مرورگرهای مدرن رو بهتر کرده و قابلیتای مختلفی رو به اونا اضافه کنن. اما این موضوع نباید بدون معنا باشه که واسه هر کاری در مرورگر افزونه مخصوص به اونو نصب کنین.

روش هدف دار بهتر اون هستش که عوضش افزونها، از Bookmarkletا بهره ببرین. Bookmarkletا نسبت به افزونها از منابع کمتری استفاده می کنن، پس اگه احساس می کنین که مرورگرتان به خاطر تعدد افزونها کنه شده، بد نیس که از اونا استفاده کنین.

Bookmarkletا با افزونها فرق ساده ای دارن. اونا همیشه در مرورگر شما ثابت هستن و تا وقتی که روشون کلیک نشده، کاری انجام نمی دن. این در حالیه که یه افزونه همیشه در حال کار کردنه، پس RAM بیشتری مصرف کرده و همیشه CPU رو درگیر خود می کنه.

واسه ساخت یه Bookmarklet در مرورگر کروم، راه زیر رو دنبال کنین:

 • وارد بخش Bookmarks و بعد Bookmark Manager شید
 • در صفحه باز شده، روی یکی از پوشها راست کلیک کنین
 • از انتهای پنجره کوچیکی که باز شده گزینه Add Page رو انتخاب کنین
 • با این کار، در صفحه اصلی بوکمارک دو فیلد خالی ظاهر می شه. در فیلد سمت چپ عنوان سایت و در سمت راست نشانی اینترنتی اش رو وارد کنین
 • Bookmarklet شما آماده س. می تونین آیکنش رو در تولبار مرورگر ببینین

۵- فعالسازی گزینه Click-to-Play واسه تموم پلاگینا

universal-browser-tips-click-to-play-plug-ins

با این ترفند عجیب می تونین امنیت مرورگرتان رو محکم تر کنین، سرعت بارگذاری صفحات رو در اون زیاد کنین، مصرف دیتا و باتری رو کاهش داده و به اجرای اون در رایانه سرعت بیشتری ببخشین. تموم کاری که لازمه انجام بدین فعالسازی گزینه click-to-play در بخش تنظیمات واسه تموم پلاگین هاست.

همونطور که میدونید، یه پلاگین می تونه در فرمای Flash یا Silverlight در مرورگرتان ظاهر شه. اونا یکی از منابع مهم خورنده دیتا در صفحات اینترنتی هستن و مضاف بر این، دیده شده که می تونن امنیت رایانه ها رو هم به خطر بندازن.

در خیلی از وبسایتا، پلاگینا به طور خودکار شروع به بارگذاری می کنن. با انتخاب گزینه click-to-play در تنظیمات مرورگر واسه اونا می تونین کاری کنین که فقط اگه روشون کلیک کنین، بارگذاری و نمایش اونا شروع شه. در صورت انجام این کار، از این به بعد تصمیم گیرنده پخش یا نبود پخش پلاگینا شمایید، نه سایتی که در حال بازدید از اون هستین.

۶- ذخیره صفحات اینترنتی واسه مطالعه آفلاین

universal-browser-tools-save-page-as-file-menu

واسه ذخیره صفحات اینترنتی جهت مطالعه آفلاین، سرویسایی مثل Pocket می تونن به کمک شما بیان. اما اگه قصد به کار گیری هیچ افزونه یا سرویس اضافی واسه این کار ندارین، کافیه این کار رو به وسیله خود مرورگر انجام بدین.

واسه ذخیره سازی هر صفحه اینترنتی، کافیه وقتی که در اون هستین از بالای مرورگر گزینه File و بعد Save Page As رو انتخاب کنین. بعد در حالی که فرمت فایل در حالت Web Page, Complete قرار داره روی گزینه Save کلیک کنین. یادتون باشه که قبل از ذخیره کامل صفحه، به اون اسمی بدین که بعدا خیلی راحت قادر به تشخیص اون از بین بقیه لینکا باشین.

پس از ذخیره صفحه، یه فایل HTML با نام منتخب تون در محل ذخیره سازی مشاهده می کنین. حالا با کلیک روی اون می تونین حتی بدون اتصال به اینترنت، اونو از راه مرورگر دلخواه تون باز کرده و به مطالعه اون بپردازید.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین در پوشه ای که فایل اصلی ذخیره شده، یه پوشه فرعی با همون نام هم حضور داره. به اون دست نزنین، چون که کلیه تصاویر و اطلاعات واسه نمایش صفحه اینترنتی در حالت آفلاین در اون گذاشته شده.

شما چه ترفندهای دیگری واسه افزایش بهره وری کار با مرورگرها می شناسین؟ اگه میان بر خاصی بلدین، یا ترفندی واسه افزایش سرعت و ایمنی مروگرهای اینترنتی سراغ دارین، اونو از ما و دیگه کاربران سایت ما افسوس نکنین.