همه­ی کارشناسان فکر می کنند که سلامت ­روان در تغییر شخصیت واحد نقش ریشه ای داره. تصور تغییر موزون آدم بدون وجود سلامت­ روان غیر ممکنه. بی ­شک عوامل زیادی بر سلامت ­روان اثر می­گذارن که فهرست­ کردن همه­­ی اونا سخته، چون که وجود فرق­های فردی ممکنه به تنوع در عوامل مؤثر بر سلامت­ روان بی­انجامد، با این ­حال یافته­ های حاصل از تحقیق­ها در مورد ­های زیست­ شناسی و علوم ­اجتماعی علم ما رو درباره­ی عواملی که ممکنه سلامت­ روان رو تحت اثر بذارن وسعت بخشیده­ان (خزل پور،۱۳۹۰).

بعضی از الگوهای مهمی که دلیل مشکل ­روانی رو از زوایای جورواجور مورد بررسی قرار می­دهد عبارتند از:

 

الگوی پزشکی

بر نقش شرایط اندام ­و از زوایای جورواجور که می ­تونه عمل مغز رو تحت اثر قرارداده و به مشکل روانی برسه، تأکید ورزیده س.

الگو روان تحلیل­گری

در مرحله­ی اول بر موقعیت­های تنش­ زایی که به ­وسیله­ی اضطراب، شامل تهدید واسه افراده متمرکز می­شه. اگر فرد به ­طور مؤثر با موقعیت اضطرابی سازش حاصل کنه، اضطراب حذف می­شه و اگر اضطراب و تنش ادامه یابد فرد ً به ­ساختار­های دفاعی جورواجور، که سلامت­ روان ایشون رو تحت اثر قرار می­ بدن متوسل می­شه، این الگو به تجارب ابتدایی کودک در خونواده که به وسیله­ی هدایت نادرست والدین سرکوب شده اهمیت بسیار می­دهد.

اضطراب

الگوی رفتاری ­نگری

یادگیری ­خراب رو عامل ­اساسی مشکل ­روانی می ­دونه، سلامت ­روان ­به ­طور گسترده­ای به وسیله شکست در یادگیری رفتارای سازش یافته­ی لازم یا شکست در تسلط پیدا کردن بر موقعیت­های اجتماعی به ­طور موفقیت ­آمیز تحت اثر قرار می­گیرد. نگفته پیداست که رفتارای سازش نایافته مانند بقیه مهارت­ها، از محیط آموخته می­شه.

الگوهای هستی­نگرـ انسانی­نگر

بر توقف با دستکاری تغییر فرد به ­عنوان عامل اساسی که بر سلامت ­روان اثر می­گذارد تأکید می­ورزد. این الگوها بر تقویت انگیزه و شکل­ گیری «خود» در فرد تأکید می­ کنن اونقدر ­چه فرد فرصت­های رشد فردی و خودشکوفایی رو رد کنه اضطراب ناامیدی و شکست رو تجربه می کنه. در آخر به سازگاری می رسه، این الگو نشون دهنده این نکته س که انحراف از طبیعت انسانی که از پایهً رو به توحید یافتگی و سازندگی داره، به ­وسیله­ی شرایط ناخوشایند محیطی موجب سازش نایافتگی می­شه (آریا،۱۳۸۸).

سلامت روان در مکاتب جور واجور

در این بخش به­ اختصار به تشریح سلامت ­روان براساس مکاتب ­جور واجور روان­شناسی و روانشناسان برجسته هر دیدگاه در مورد سلامت ­روان و ویژگی­های افراد بهره مند از سلامت روانی بالا می­پردازیم.

سلامت روانی

راه و روش زیست­گرایی

این مکتب، که روانپزشکی از اون نشأت می­گیرد، در مطالعه رفتار آدم بر بافت­ها و اعضای بدن اهمیت زیادی قائله. واقعا این دیدگاه به ­مریضی روانی بیشتر از سلامت­ روانی توجه داره، چون که مریضی روانی رو گروه بقیه مریضی­ها قرار می­دهد. دیدگاه روانپزشکی در تبیین مریضی روانی از الگوهای علوم­ پزشکی بهره می­گیرد و به ­پدیده ­ها و مشکل­های فیزیولوژی اهمیت می­دهد. این دیدگاه در مورد آدم معتقد به اصل تعادل حیاتی می­باشه و بر این پایه سلامت روانی، نظام متعادلیه که خوب کار کنه. اگه این تعادل بر هم بخور فرد به مریضی روانی دچار می­شه(نعمت زاده،۱۳۹۲).