به طور قطع تغییزات عمده در مقررات تجاری موجب رونق بازار کسب و کار در ایران خواهد شد بویژه که ایران دارای ظرفیتهای عمده در حوزه تجارت جهانی انواع کالاها و خدمات است و تنها نیازمند یک برنامه ریزی و سیاستگذاری کلان می باشد.

1-3 اهداف و فرضیه های پژوهش:
سوالاتی که در این پژوهش سعی شده به آنها پاسخ داده شود این است که اولا آیا ایران قادر به عضویت در سازمان تجارت جهانی است یانه؟و عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی چه تاثیری بر اسناد تجاری دارد؟برای پاسخ دادن به سوالات فوق فرضیه های ذیل به ترتیب مطرح می گردد.
-در صورتیکه ایران ظرفیتهای ویژه را در خود ایجاد کند قطعاُ قادر به عضویت در سازمان تجارت جهانی خواهد شد.
-ایران قطعا باید مقررات تجاری خود را راجع به اسناد تجاری با مقررات آن ستاد هماهنگ کند. 1-4 تعریف متغییر های پژهش واصطلاحات:
-سازمان تجارت جهانی:نهادی برای تسهیل هرچه بیشتر تجارت کالا و خدمات در عرصه جهانی است.
-اسناد تجاری:اسنادی هستند که جهت تسهیل بازرگانی وخرید و فروش بکار می روند که از جمله آن می توان به چک و سفته و برات اشاره کرد.
-عضویت دائم: می‌توانند از همه حقوق مندرج در اساسنامۀ جهانی تجارت بهره‌مند شوند و ملزم به اجرای قطعنامه‌های صادره از طرف سازمان جهانی تجارت هستند.
-عضویت ناظر: این کشور‌ها با پرداخت سالانه 1500 فرانک سوئیس، از مدارک و اسناد سازمان استفاده و در جلسات آن شرکت می‌کنند ولی تعهدی در اجرای قطعنامه‌های آن ندارند. کشور‌های ناظر مانند اعضا، باید گزارش سیاست تجاری خارجی و تحولات آن را به این سازمان تسلیم کنند و هر سال مبلغی به عنوان کمک داوطلبانه به آن بپردازند.
-اعضای دو فاکتور: اعضای تحت‌الحمایه هستند. یعنی کشور‌های استقلال یافته‌ای که موافقت‌نامه از قبل شامل حال آنها (هنگامی که مستعمره یکی از کشور‌های عضو سازمان بوده‌اند) شده است و حال می‌توانند با حمایت و اعلامیه صادر شده از سوی کشور استعمارگر سابق و البته ارائه درخواست به صورت عضو اصلی سازمان درآیند.
-کنفرنس وزیران: کنفرانس وزیران بالاترین رکن سازمان تجارت جهانی بوده که نمایندگان همه اعضاء را در بر می گیرد و اختیارات اعضای آن محقق ساختن کارکردهای سازمان ، اتخاذ اقدامات لازم در این راستا و تصمیم گیری در زمینه توافقنامه های تجارت چند جانبه در صورت درخواست هر یک از اعضاست . کنفرانس وزیران حداقل یکبار در هر دو سال تشکیل جلسه می دهد. فصل دوم
مروری بر تحقیقات انجام شده بخش اول:از گات تا سازمان تجارت جهانی
2-1- تاریخچه گات
دانلود پایان نامه اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید. رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند


یکی از اهداف منشور آتلانتیک که در سال 1941 بین روزولت و چرچیل به توافق رسید ایجاد یک سیستم تجارت بین‌المللی بود که بر اساس عدم تبعیض و مبادله آزاد کالاها و خدمات پایه‌گذاری می‌گردید. مذاکرات مربوط به سیستم تجارت بین‌المللی که در طول جنگ جهانی دوم بین انگلستان و کانادا و آمریکا آغاز شد بعد از جنگ نیز ادامه پیدا کرد. شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (اکوسوک) در تاریخ 18 فوریه 1946 کنفرانسی را برای بررسی و تحقیق در مورد مسائل اقتصادی بین‌المللی تشکیل داد و سال بعد دو دسته مذاکرات در دو کنفرانس جداگانه هم‌زمان در ژنو آغاز گردید که در یکی از آن‌ها طرح «سازمان بین‌المللی» تجارت تهیه و تنظیم شده و در کنفرانس دوم نیز مذاکراتی در زمینه مزایا و معافیت‌های گمرکی انجام شد. چون مذاکرات مربوط به مسائل گمرکی با نتیجه مثبت خاتمه پیدا کرد مقرر شد تا زمان تاسیس سازمان بین‌المللی تجارت موافقت‌نامه‌ای چند جانبه به طور موقت بین کشورهای جهان در زمینه مسائل گمرکی منعقد شود و به دنبال این رخداد نمایندگان کشورهای ذی‌ربط موافقت‌نامه عمومی تعرفه و تجارت گات را به امضاء رساندند که از سال بعد لازم الاجرا گردید. در سی‌ام اکتبر سال 1947 میلادی موافقت‌ نامه‌ عمومی تعرفه و تجارت به امضای نمایندگان 23 کشور رسید که سپس این تعداد تا حدود 125 کشور افزوده شد. 2-2- هدف از تاسیس گات
موافقت‌نامه عمومی تعرفه و تجارت در راستای تحقق بخشیدن در زمینه‌های مناسب در عرصه تجارت جهانی و به منظور سازگارتر نمودن خط‌مشی‌های استراتژی‌ها و سیاست‌های تجاری کشورها شکل گرفت تا در افقی بلند مدت با ایجاد جو تفاهم و درک متقابل و چند جانبه میان کشورها شرایط امن و با ثباتی را برای ایجاد تجارت آزاد پدید آورد تا هر یک از کشورها بر اساس توانمندی‌های اقتصادی و تجاری خود در این بازار وسیع جهانی شرکت کند و از منافع تجارت آن بهره‌مند گردد.
هدف اصلی موافقت‌نامه تعرفه و تجارت، کم کردن نقش دولت‌ها در امور اقتصادی به منظور ایجاد نظام اقتصادی بین‌المللی آزاد و بر اساس امکان رقابت بنگاه‌های اقتصادی در سطح بین‌المللی بود که این هدف از طریق اصول زیر تحقق می‌یافت:
الف) اصل دولت کامله الوداد.
ب) اصل تسری رفتار داخلی.
ج) کاهش تدریجی عوارض گمرکی.
ممنوعیت برقراری محدویت‌های مقداری.
هـ) تنظیم قواعد و مقررات صادراتی(مسائلی، 1381) 2-3- تفاوت سازمان تجارت جهانی با گات
تفاوت عمده گات با سازمان تجارت جهانی تنها به یک نکته باز می‌گردد و آن این است که در گات آزادسازی تجارت خارجی فقط شامل بخش صنعت می‌شود اما سازمان تجارت جهانی علاوه بر بخش صنعت، بخش‌های کشاورزی و خدمات را نیز مد نظر دارد. در نتیجه عضویت در سازمان تجارت جهانی به معنی کنار گذاشتن تز خودکفایی و پذیرش ادغام اقتصادی در اقتصاد جهانی است.
2-4-ظهور سازمان جهانی تجارت
در قالب موافقت‌نامه عمومی تعرفه و تجارت از زمان پیدایش آن در سال 1947 میلادی در هاوانا تا دوره هشتم آن در اروگوئه انجام شد و خود به تنهایی هفت سال طول کشید و به دوره‌های گات مشهور است، مذاکرات متعددی میان کشورهای عضو، پیرامون استراتژی‌ها و سیاست‌های تجاری برگزار شد. سرانجام بر اساس توافق‌های گات در دور اروگوئه که سند نهایی آن در مراکش در سال 1996 میلادی به تصویب رسید گات ملغی و سازمان تجارت جهانی با قوانین زیر جانشین آن گردید.
الف) تجارت خدمات بین کشورهای عضو.
ب) حمایت از مالکیت معنوی.
ج) برخورد قانونی با کشورهایی که از دامینگ وسوبسید (یارانه) جهت تقویت تولیدات خرد در بازارهای جهان استفاده می‌کنند.
د) تنظیم تجارت تولیدات کشاورزی و نساجی تحت قوانین جدید. سازمان تجارت جهان تنها سازمان بین المللی است که در ارتباط با مقررات تجارت جهانی فعالیت می کند . هدف اصلی سازمان تجارت جهانی تضمین روند ملایم ، آزاد و مطابق برنامه در زمینه تجارت جهانی است . بنابراین مصرف کننده و تولید کننده می دانند که :
1- از حق انتخاب زیادی در زمینه کالای ساخته شده ، قطعات ، مواد خام و خدماتی که مورد استفاده آنهاست ، برخوردارند .
2- بازارهای خارجی بر روی آنها باز خواهد بود .
3- می توانند از عرضه خدمات امن بهره ببرند .
نتیجه آن ، پدید آمدن یک جهان با اقتصادبسیار موفق ، مسئول وتوام با صلح و آرامش است .
بر این اساس ، سازمان تجارت جهانی به مکانی تبدیل شده است که کشورهای جهان اعم از کشورهای پیشرفته ، درحال پیشرفت و جهان سوم ، تجارت آزاد خود را بر اساس ضوابط و قواعد و معیارهای جهانی تنظیم و در مقام رفع نیازهای دیگران و خود موجبات شکوفایی اقتصاد کشور را فراهم می سازند .کشور ایران پس از سالها مطالعه ، بررسی و ارزیابی آثار مثبت و منفی الحاق کشور به این سازمان ، نهایتا” چنین تصمیم گرفت تا تقاضای عضویت خود را مطرح نماید که پس از 22 بار در خرداد ماه 1384 به عنوان عضو ناظر پذیرفته شد.پس از جنگ جهانی اول برای پیشگیری از چنین حوادثی رهبران جهان در صدد تأسیس نهاد‌های مدیریت جهانی برآمدند. در این مسیر در عرصۀ سیاسی جامعۀ ملل تشکیل شد اما به دلیل مشکلات اقتصادی و به‌ویژه بحران بزرگ اوایل دهۀ 1930 این تلاش‌ها در عرصۀ اقتصادی و تجاری به جایی نرسید و به دوران پس از جنگ جهانی دوم موکول شد. در دوران پس از جنگ جهانی دوم به موازات تأسیس سازمان ملل متحد برای مدیریت مناسبات سیاسی و تأسیس صندوق بین المللی پول و بانک جهانی برای مدیریت مناسبات مالی و پولی جهان تلاش‌هایی برای تأسیس یک سازمان بین المللی برای مدیریت مناسبات تجاری جهان انجام شد که سرانجام پس از فراز و نشیب های فراوان در 1947 موافقت‌نامۀ عمومی تعرفه و تجارت (گات) تأسیس شد.گات برای نیل به اهداف خود که همانا آزادسازی تجاری بود چندین دور مذاکرات برگزار کرد. گات برای از بین بردن موانع تجاری، گفت‌وگو‌هایی را تحت عنوان مذاکرات ژنو (1947)، مذاکرات آنسی (1949)، مذاکرات تورکی (51-1950)، مذاکرات ژنو(1956)، مذاکرات دیلن(ژنو 62-1961)، مذاکرات دور کندی (ژنو 67- 1964)، مذاکرات دور توکیو (79-1973) و مذاکرات (دور اروگوئه 94-1986)، برگزار کرد. در هشتمین مذاکرات دور اروگوئه در 1992 اعضای این نهاد با امضای موافقت‌نامه‌ای در شهر مراکش کشور مغرب با تشکیل سازمان جهانی تجاری موافقت کردند و این سازمان از 1995 کار خود را آغاز کرد.در واقع، دور اروگوئه بسط کامل مقررات گات بود که در آن کشور‌های عضو ملزم به ایفای تعهدات خود شدند و سازمان جهانی تجارت برخلاف گات، قدرت اجرایی یافت. در این دور، مقررات آزادسازی از تجارت کالا فراتر رفت و سایر جنبه‌های تجارت بین الملل را نیز دربر گرفت. در این دور، موافقت‌نامۀ عمومی تجارت خدمات(3) (گاتس)، حقوق مالکیت معنوی(4) (تریپس) مرتبط با تجارت، تفاهم‌نامه نظام حل اختلاف(5) و تفاهم‌نامه مکانیسم بررسی خط‌‌ مشی تجاری(6) نیز به سایر مقررات گات اضافه شد.ایجاد سازمان جهانی تجارت در آخرین سال‌‌های قرن بیستم توأم با پیشرفت‌های چشمگیر صنعت اطلاعات و مخابرات تحول عظیمی در ارتباطات تجاری به‌ وجود آورد. فناوری تجارت الکترونیکی، همراه با نگرش بین‌المللی دایر بر از بین رفتن مرز‌های اقصادی، به‌خصوص پس از فروپاشی نظام‌های بسته منطقه‌ای و ایجاد جغرافیای باز، جهان‌گرایی اقتصاد را موجب و باعث پدید آمدن دهکدۀ جهانی گردید. 2-2-بخش دوم:آشنایی با سازمان تجارت جهانی
2-2-1جهانی شدن
جهانی شدن واژه رایج دهه ۱۹۹۰ است. جهانی شدن به عنوان روندی از دگرگونی، از مرزهای سیاست و اقتصاد فراتر می‌رود و علم، فرهنگ و سبک زندگی را دربرمی‌گیرد. از این جهت جهانی شدن پدیده‌ای چندبعدی است که قابل تسری ب ه اشکال گوناگون عمل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، حقوقی، فرهنگی، نظامی، فناوری و همچنین عرصه‌های عمل اجتماعی همچون زیست محیطی است. بین دانشمندان اتفاق‌نظری در مورد تعریف جهانی شدن موجود نیست؛ گاهی آن را به عنوان یک مفهوم صرفا سیاسی تعریف می‌کنند، در حالی که دیگران این مفهوم را در چارچوب تحولات اقتصادی، سیاسی و زیست محیطی تبیین کرد‌ه‌اند. برخی از دانشمندان به آثار مثبت جهانی شدن پرداخته‌اند. در حالی که برخی دیگر تنها بر آثار نامطلوب آن بر توزیع درآمدها، نابرابری اجتماعی، زنان و تهیدستان توجه کرده‌اند. این یکجانبه‌گرایی موجب شده که در تبیین جهانی شدن نظرات مختلفی ارائه شود که بسیار متفاوت با یکدیگرند و در خیلی از موارد، کاملا در تضاد با یکدیگر قرار دارند.در این ارتباط سه مفهوم مورد توجه قرار می گیرند؛ جهانی شدن، جهانی‌سازی، جهانی شدن، فرایندی است که براساس ضرورت‌های دنیای فعلی، در حال طی شدن است که در آن مجموعه تحولات و تغییرات در مقیاس‌های جهانی تعریف می‌شود و در چارچوب مرزها محصور نیست و دارای روال و روند رو به رشد است. جهانی‌سازی، برخلاف جهانی شدن که یک پروسه است، بیشتر شبیه به یک پروژه است. مقوله جهانی‌سازی ناظر بر یک اداره و یک قدرت در ورای فرایند جهانی شدن است، که آن را براساس میل و گرایش‌ها و اولویت‌های خود هدایت و رهبری می‌کند ، در شرایط جدید جهانی شدن موجود جدیدی خلق می‌شود که ماهیت آن با آنچه قبلا بود، فرق می‌کند و مقیاس منطقه‌ای ندارد و جهانی است. بسته به میزان حضور و نفوذ هر حوزه، این موجود جدید به آن سمت گرایش پیدا می‌کند. برای مثال یورو نمادی است از درهم‌آمیزی اقتصاد کشورهای اروپایی، در حال حاضر سازمان‌های بین‌المللی اقتصادی و به ویژه سه سازمان جهانی و مهم بانک جهانی ،صندوق بین المللی پول و سازمان تجارت جهانی نقش مهم و قابل توجهی را در پیشبرد و فرایند جهانی شدن اقتصاد برعهده گرفته‌اند. این سه سازمان با توصیه‌هایی که بسیار الزام‌آور هستند، اقتصادهای ملی را به سمت اقتصاد جهانی و حضور در آن هدایت می‌نمایند. به طوری که نظم نوین آتی اقتصاد جهانی در چارچوب اهداف و ماموریت‌های موافقتنامه عمومی تعرفه و تجارت گات و سازمان تجارت جهانی قابل تبیین خواهد بود.
2-2- 2ویژگی‌های سازمان‌های بین‌المللی
1. پذیرش عام در سطح بین‌الملل
2. عضویت اکثر کشورها در این سازمان
3. قدرت نفوذ و تاثیرگذاری بر کشور
4. تاثیرپذیری از سیاست‌ها و اهداف کشورهای قدرتمند
5. قدرت ایجاد و مدیریت بحران‌های سیاسی/ اقتصادی بین‌المللی
6. همسویی با نظام اقتصاد سرمایه‌داری
7. اشراف و دسترسی به دنیای اطلاعات و مدیریتی بالا دستی نسبت به اقتصاد ملی و جهانی
8. تمرکز محیطی و اداری سازمان‌های بین‌المللی در حیطه کشورهای قدرتمند
9. ظرفیت‌های علمی و کارشناسی بالا در جهت اقناع‌سازی کشورها
۲ـ2-3 -مختصات و ویژگی‌های تحولات اقتصادی بین‌الملل
1. برخورداری از ابعاد و مختصات جهانی
2. تاثیرپذیری مستقیم و غیرمستقیم کشورها از تحولات
3. چندوجهی بودن تحولات
4. تاثیرگذاری و تاثیرپذیری تحولات و ابعاد آنها در یکدیگر
5. پیوند ارگانیک درونی اقتصادی/ سیاسی کشورها با تحولات اقتصادی بین‌الملل
6. نقش مکمل نهادها و سازمان‌های اقتصادی بین‌الملل در تحولات
7. مشارکت در تحولات براساس سلسله مراتب قدرت اقتصادی در نظام بین‌المللی
8. درهم‌آمیزی نظام‌های اقتصادی/ سیاسی ملی و شکل‌گیری نظام نوین با ویژگی خاص
9. استمرار و افزایش روزافزون سرعت تحولات
10. شکل‌گیری و گسترش تحولات اقتصادی/ سیاسی بین‌الملل در فضای مجازی در کنار دنیای حقیقی
11. سرایت سریع و گسترش آثار و پیامدهای تحولات به کشورها
12. نقش و تاثیرگذاری حداقلی کشورهای در حال توسعه
13. نظام‌مندی و قاعده‌بندی تحولات اقتصادی بین‌الملل و تعامل با آن
2-2-4-جایگاه حقوقی سازمان تجارت جهانی
بی تردید پس از کشورها سازمان های بین المللی مهمتریت تابعان حقوق بین الملل هستند که در توسعه و تحول حقوق بینالملل نقش اساسی دارند.
یک سازمان بین المللی را می]]>