حدود دو ماه قبل از نمایشگاه خودروی نیویورک، کارشناسان جایزه خودروی سال جهان (WCOTY) کاندیداهای برتر رو در شش دسته جور واجور مشخص کردن. این دسته ها عبارتند از خودروی سال، خودروی لوکس، خودروی پرفورمنس، خودروی سبز، خودروی بهتر از نظر طراحی و خودروی شهری جهان.

واسه انتخاب این کاندیداها از ۸۲ ژورنالیست فعال در بخش خودرو نظرسنجی به عمل اومده، در این نظرسنجی فاکتورهایی مثل آمار فروش یا مشخصات فنی موثر نبوده و عوضش خودروها براساس مواردی مثل طراحی، راحتی و آسایش کابین، کاربرد و دلیلی به نام جذابیت کلی آزمایش می شن.

واسه سال ۲۰۱۸ آلفارومئو جیولیا، ب ام و X3، کیا استینگر، لندرور دیسکاوری، مزدا CX-5، نیسان لیف، رنجرور ولار، تویوتا کمری، ولوو XC60 و فولکس واگن T-Roc فینالیستای عنوان خودروی جهان هستن.

این اتومبیلا از بین تعداد بسیار زیادی انتخاب شده و به آخرین مرحله رسیدن. داچیا داستر، اوپل اینسیگنیا و میتسوبیشی اکلیپس کراس بعضی از مدلایی هستن که می تونستن در بین گزینه های پایانی جای بگیرن.

در سال گذشته، جگوار F-Pace تونست عنوان خودروی سال رو از دید ژورنالیستای WCOTY از اون خود کنه. این کراس اوور نوظهور انگلیسی واسه کسب عنوان اول رقابت تنگاتنگی رو با آئودی Q5 و فولکس واگن تیگوان داشت.

در حالی که در سال ۲۰۱۷ آلمانیا دارای ۴ نماینده در بین ۱۰ فینالیست بودن، امسال فقط فولکس واگن T-Roc موفق به جلب نظر مثبت داوران شده. در بیانیه رسمی رقابت امسال اومده:

جوایز خودروی سال جهان چیزی بیشتر از یه جایزه معمولیه. برنده این رقابت باید بتونه با عالی بودن و نوآوری، بهترین خصوصیات حال و آینده رو در مقیاسی جهانی با هم ترکیب کنه.

در جداول زیر می تونین لیست فینالیستا در دسته جور واجور رو ببینین.

کاندیداهای خودروی لوکس سال ۲۰۱۸

آئودی A8
ب ام و سری ۶ گرن توریسمو
لکسوس LS
پورشه کاین
پورشه پانامرا

 

کاندیداهای خودروی پرفورمنس سال ۲۰۱۸

آلفارومئو جیولیا Quadrifoglio
آئودی RS3 سدان
ب ام و M5
هوندا سیویک Type R
لکسوس LC500

 

کاندیداهای خودروی شهری سال ۲۰۱۸

فورد فیستا
هیوندای کونا
نیسان میکرا
سوزوکی سوئیفت
فولکس واگن پولو

 

کاندیداهای خودروی سبز سال ۲۰۱۸

ب ام و ۵۳۰e iPerformance
شورولت کروز دیزلی
کرایسلر پاسیفیکا
نیسان لیف

 

کاندیداهای خودروی بهتر از نظر طراحی در سال ۲۰۱۸

سیتروئن C3 Aircross
لکسوس LC 500
رنو آلپاین A110
ولوو XC60