ورژن ۱۰٫۱۴ Mojave سیستم عامل مک، ویژگی جالبی به نام Dynamic Desktop داره که با اون می شه کاری کرد که تصاویر پس زمینه براساس ساعات خاصی از روز تغییر کنن. البته از اون جایی که دست کاربران ویندوز واسه هر کاری بازه، میشه با ایجاد کمی تغییر پای این ویژگی رو به این سیستم عامل هم باز کرد. در ادامه با هم چگونگی انجام این کار رو تقدیم حضوتون می کنیم.

ساخت یه اسلایدشو با برنامه ریزی منظم

ویندوز ۱۰ به شما اجازه میده با ساخت یه اسلایدشو، به طور خودکار تصاویر پس زمینه خود رو پس از گذشت یه وقتی مشخص، تغییر بدین. پس با این اوصاف اگه با چهار تصویر، یه اسلایدشو بسازین و براش بازه وقتی ۶ ساعتی تنظیم کنین، تصویر پس زمینه سیستمتان بسته به زمان روز تغییر می کنه.

واسه ساخت این اسلایدشو می تونین حتی از تصاویر پس زمینه فعلی سیستم عامل مک هم استفاده کنین. اگه این چیزیه که می خواین، به این لینک مراجعه کنین و با دانلود تصاویر مورد نظر، آماده ساخت اسلایدشو شید.

واسه شروع اول یه پوشه تازه بسازین و تصاویری که می خواین با اونا دسکتاپ پویا بسازین رو درونش بریزین. واسه بازه های ۶ ساعتی، چهار تصویر کافیه اما اگه می خواین تغییر تصویر پس زمینه تون به شکل زیباتری انجام بشه، باید از تعداد عکسای بیشتری در اسلایدشو خود استفاده کنین و به دنبال لازمه که بازه وقتی خود رو هم به مقادیر کمتری کم کنین.

نکته ای که باید به اون دقت کنین، اینه که ویندوز فایلای درون پوشها رو به ترتیب حروف الفبایی مرتب می کنه. پس بعد از انتقال عکسا به پوشه ساخته شده، یادتون نره که نام اونا رو هم با دقت تغییر بدین. بهترین راه هم واسه انجام این کار اینه که به اول نام تصاویر انتخاب شده که هر کدوم به ساعت خاصی از روز اشاره دارن، یه عدد اضافه کنین.

مثلا، باید به اول نام تصویری که واسه غروب خورشیده، عدد ۱ رو اضافه کنین تا ویندوز اونو به عنوان اولین تصویر موجود در پوشه شناسایی کنه. بعد به سراغ عکسی برید که به شب اشاره داره و اول نام اون، عدد ۲ رو بذارین. همین روش رو واسه تصاویر طلوع خورشید و ظهر هم تکرار کنین و به اول نام اونا به ترتیب عددای ۳ و ۴ رو اضافه کنین.

نتیجه باید چیزی مثل این تصویر باشه.

حالا باید به سراغ تنظیمات تصاویر پس زمینه ویندوز برید. واسه اینکار پس از راست کلیک روی صفحه، از منو باز شده Personalize رو انتخاب کنین تا به پنجره مربوط به بخش تصاویر پس زمینه برگشت داده شید. با ورود به پنجره نامبرده، روی باکس Background کلیک کنین و از بین گزینه های موجود به سراغ Slideshow برید.

بعد در زیر بخش Choose albums for your slideshow، روی کلید Browse کلیک کنین و با به کار گیری فایل اکسپلورر ویندوز به دنبال پوشه ای برید که عکس هاتون در اون قرار داره. وقتی که ویندوز، اسلایدشو ساخته شده رو شناسایی کرد نوبت به تنظیم بازه وقتی گردش تصاویر می رسه.

روی باکس موجود در پایین بخش Change picture every کلیک کنین و اگه ۴ تصویر در اسلایدشو خود دارین، بازه گردش میان اونا رو روی ۶ ساعت بذارین. اما اگه می خواین به هر ساعت روز یه تصویر اختصاص بدین، اول ۲۴ عکس در اسلایدشو خود بذارین و بازه وقتی گردش میان اونا رو روی ۱ ساعت تنظیم کنین.

در آخر حواستون به اینم باشه که گزینه Shuffle خاموش باشه. چون که اگه Shuffle روشن باشه، دیگه تصاویر پشت زمینه اونطور که شما براشون برنامه ریختین تغییر نمی کنن و روند منظمشان بهم می ریزه.

ترتیب کارایی که باید انجام بدین.

فقط این وسط با یه مشکل تقریبا کوچیک رو به رو هستین. ویندوز از همون وقتی که شما اسلایدشو خود رو به عنوان تصویر پس زمینه جدید سیستم تنظیم می کنین، اولین تصویر موجود در پوشه رو می شناسونه و اونو روی دسکتاپ قرار میده. ویندوز حتی کار زمان بندی واسه تغییر تصاویر رو هم از همون لحظه شروع می کنه و اگه دقت نکنین ترتیب نمایش تصاویرتان به کلی بهم می ریزه.

واسه جلوگیری از بروز این مشکل، بهتره به ساعتی که می خواین اسلایدشو خود رو به عنوان تصویر پس زمینه فعال کنین، حواستون باشه. مثلا اگه زمان غروب آفتاب رو ساعت ۱۸ یا ۱۹ در نظر بگیریم، باید اسلایدشو خود رو درست در این ساعت فعال کنین. چون که اولین تصویر شما در پوشه اسلایدشو، مربوط به ساعاتیه که خورشید در حال غروبه و این اولین تصویریه که باید درست سر ساعت مشخصش قرار بگیره تا برنامه ریزی انجام شده واسه تغییر تصاویر به درستی انجام بشه.

ساخت تصاویر پس زمینه پویا با Task Scheduler

علاوه بر روش اول که مفصل در مورد اون توضیح دادیم، شما می تونین با Task Scheduler هم واسه دسکتاپ خود تصاویر پس زمینه پویا بسازین. البته به کار گیری Task Scheduler روند ای تقریبا پیچیده س و شاید کسی پیدا نمی شه که حوصله پیمودن این راه طولانی رو داشته باشه.

واسه شروع به سراغ سایت مایکروسافت برید و BgInfo رو دانلود کنین. وارد پوشه BgInfo شید و بسته به معماری سیستم عاملتان یکی از فایلای Bginfo64.exe (واسه سیستم عاملای ۶۴ بیتی) یا Bginfo.exe (واسه سیستم عاملای ۳۲ بیتی) رو اجرا کنین.

نمایی از محتویات پوشه BGInfo.

روند نصب BGInfo که تموم شد، پنجره اونو باز کنین. با ورود به BGInfo، یه راست به سراغ باکس متنی اون برید و هر چی نوشته در اون می ببینن رو پاک کنین. بعد واسه اینکه BGInfo هیچ متنی روی تصاویرتان قرار نده و فقط وظیفه تغییر تصاویر رو بردوش بگیره، در باکس متنی با فشردن کلید اسپیس دست کم یه فاصله بسازین. پس از انجام این کارا حالا به سراغ کلید Background برید و روی اون کلیک کنین.

در پنجره Background، گزینه Use These Settings رو انتخاب کنین تا شرایط واسه اجرای مابقی تنظیمات جفت و جور شه. حالا به سراغ تنظیمات Wallpaper Position برید و تنظیمات اونو یا روی Center بذارین یا روی Stretch.

بعد با کلیک روی کلید «…» موجود در کنار Wallpaper Bitmap، به سراغ پوشه ای که قبلا ساختید برید و از بین تصاویر موجود در اون یکی رو انتخاب کنین. در آخر روی File کلیک کنین و با به کار گیری Save As، تنظیمات خود رو با فرمت bgi file ذخیره کنین. یادتون نره که واسه فایل bgi ساخته شده، نامی بذارین که با تصویر موجود در اون هماهنگی داشته باشه.

این روند رو واسه مابقی عکسا هم تکرار کنین و واسه فایل bgi هر کدوم از اونا نامی مناسب بذارین. وقتی که کارتون تموم شد، باید به تعداد تصاویر موجود در پوشه، فایل bgi داشته باشین.

حالا به سراغ منو استارت ویندوز برید و در اون عبارت Task Scheduler رو جستجو کنین و وارد اون شید.

با ورود به پنجره Task Scheduler، با کلیک روی Action به سراغ Create Basic Task برید.

واسه تسک جدید خود یه نام متناسب با تصویر مورد نظرتون بذارین و با کلیک روی Next به سراغ مراحل بعدی برید.

حالا تنظیمات Trigger رو روی Daily بذارین و دوباره روی Next کلیک کنین.

در بخش بعدی، وقتی که می خواین تصویرتان روی صفحه ظاهر شه رو مشخص کنین. مثلا اگه در حال کار روی تصویر غروب هستین، زمان اجرای دستور اون رو روی ۸ یا ۹ شب بذارین. هم اینکه مقدار Recur every رو هم تغییر بدین و اونو روی ۱ بذارین. در آخر دوباره روی Next کلیک کنین تا به مرحله بعد برید.

در مرحله بعدی Start a Program رو از بین گزینه های موجود انتخاب کنین و با کلیک روی Next واسه مرحله بعد آماده شید.

حالا روی کلید Browse در سمت راست پنجره Program/script کلیک کنین و از راه اون به دنبال فایل Bginfo64.exe یا Bginfo.exe بگردین تا نشانی اونا به تسک در حال ساخت اضافه شه.

علاوه بر این، نشانی فایل bgi عکسی که دارین روی اون کار می کنین رو هم از راه فایل اکسپلورر به دست بیارین و درون باکس Add arguments بذارین. در آخر روی Next کلیک کنین تا به مرحله بعد برید.

با ورود به آخرین مرحله، تیک «Open the Properties dialog for this task when I click Finish» رو فعال کنین و با کلیک روی Finish مراحل ساخت تسک واسه یه تصویر رو به پایان برسونین.

با این کار به پنجره تسک ساخته شده برگشت داده میشین. در این پنجره به سراغ تب Conditions برید و گزینه «Start the task only if the computer is on AC power» رو غیر فعال کنین. این کار باعث می شه که تسک ایجاد شده حتی در وقتی که لپ تاپتان به برق وصل نیس هم اجرا شه.

در آخر وارد تب Settings بشوید و گزینه «Run this task as soon as possible after a scheduled start is missed» رو فعال کنین. به لطف این گزینه ، میشه مطمئن بود که ویندوز حتی در وقتی که سیستم خاموشه هم تصویر پس زمینه رو راس ساعت مقرر تغییر میده. در آخر روی OK کلیک کنین تا روند ساخت تسک واسه یه تصویر به پایان برسه.

حالا اگه به Task Scheduler Library برید، می تونین تسک ساخته شده خود رو ببینین. واسه تست تسک ساخته شده هم، فقط کافیه با راست کلیک روی اون، گزینه Run رو انتخاب کنین. با این کار اگه همه چیز سر جای خودش قرار داشته باشه، خیلی سریع تصویر پس زمینه دسکتاپتان تغییر می کنه و تصویری که تعیین کرده بودین جانشین اون می شه.

حالا تموم این روند رو واسه مابقی تصاویر هم تکرار کنین. فقط به وقتی که واسه تغییر هر کدوم از تصاویر مقرر می کنین، حواستون باشه تا روند ساخت تصاویر پس زمینه پویا به درست ترین شکل ممکن، تکمیل شه.

در سایت ما بخونین:

چیجوری صفحات اینستاگرام رو میوت کنیم؟

جعبه وسیله: اپلیکیشنایی واسه تماشای پخش زنده جام جهانی ۲۰۱۸