در پست قبلی با عنوان پرمالینک چیه، در مورد ساختار پرمالینک صحبت کردیم و پیشنهاد کردیم اگر این ساختار متناسب با قوانین سئو نیس، اون رو تغییر بدید. در این مطلب به دلیل این کار و آموزش چگونگی انجام اون می پردازیم.

به چه دلیل باید دست به تغییر ساختار پرمالینک وردپرس بزنیم؟
موضوعی که در ساختار پرمالینک خیلی از سایتا دیده می شه، به کار گیری تاریخ انتشار پست هاست. در سایتایی مانند سایتای خبری که پستا وابسته به تاریخ انتشار خود هستن، انجام این کار به طور کامل منطقیست. اما در خیلی از وبلاگا، محتوای اونا با تاریخ انتشار رابطه ای نداره و موضوع پستا به گونه ایست که وابستگی به بازه وقتی خاصی نخواد داشت.

به کار گیری تاریخ انتشار در ساختار پرمالینک مطالب، باعث مشکل کاهش CTR (اندازه کلیک) واسه صفحاتی که به طور کامل مربوط به عبارت مورد جستجو هستن می شه. خیلی از کاربران با مشاهده پستی که واسه دو سال پیشه، تمایل خود رو واسه کلیک روی اون از دست میدن. با در نظر گرفتن اینکه گوگل از اندازه کلیک صفحات به عنوان یکی از سیگنالای رتبه بندی استفاده می کنه، تغییر پرمالینکا طوری که جذابتر باشه ایده ای به طور کامل منطقیست.

تغییر ساختار پرمالینک در وردپرس
واسه تغییر ساختار پرمالینک در وردپرس نیاز به گذروندن دو مرحله س. در مرحله اول به Settings -> Permalinks رفته و Post name رو انتخاب کنین.

با این کار پستای جدید ازین پس با ساختار جدید درست می شن. اما در مورد پستای قدیمی که نشانی اونا تغییر پیدا کرده، باید از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کرد. با قرار دادن ریدایرکت ۳۰۱ در فایل .htaccess نشانی قدیمی به نشانی جدید ریدایرکت می شه.

بعد از اعمال ریدایرکت حتما اون رو تست کنین و از صحت کارکرد اون مطمئن شید. اگر درست کار نکرد، شاید شما مجاز به ریدایرکت در سرور آپاچی خود نیستین. اگر در هیچ شرایط سرور شما قادر به اعمال ریدایرکت نیست و شما مجاز به ویرایش .htaccess نیستین، می تونین از نسخه پرمیوم افزونه Yoast SEO استفاده کنین. این افزونه قادر به ریدایرکت خودکار صفحات در صورت تغییر ساختار پرمالینک نیس، اما می تونه به صورت خودکار ریدایرکتی واسه هر صفحه ای که ساختار پرمالینک اون رو عوض می کنین، بسازه.