شمام تا حالا اون دست روزهایی رو تجربه کردین که از خواب بیدار میشین و آرزو می کنین ای کاش می تونستید در تختخواب خود باقی بمونین و سر کار نرید؟ لازم نیس خجالت بکشین. این احساس حتی واسه بهترین و موثر ترین آدمای روی زمین هم اتفاق میفته. خیلیا می تونن انگیزه لازم واسه خارج شدن از این حالت رو در درون خود به وجود بیارن. اما خیلیای دیگه هم واسه این کار به یه منبع انگیزه بخش خارجی احتیاج دارن. یکی از بهترین کسائی که می تونه این انگیزه رو در شما به وجود بیاره مدیر و رهبر شما در محل کاره.

اگه به اندازه کافی خوش شانس باشین، همین حالا در محل کار خود مدیری دارین که می تونه این انگیزه رو در شما به وجود بیاره. اما اگه خودتون مدیر و رهبر گروهی از افراد هستین، ۵ مورد زیر رو از نظر بگذرونین تا ببینین چیجوری می تونین واسه اعضای تیم خود الهام بخش باشین و به اونا انگیزه بدین.

۱- چشم انداز خود رو با تک تک افراد تیم در میان بذارین

انوش کاستانیان در هافینگتن پست می نویسه: «اگه همه از چشم انداز جمعی محیط کار خود، که به شکوفایی و موفقیت تک تک اعضای تیم منجر می شه آگاهی داشته باشن، انگیزه و اشتیاق به اجزای جدانشدنی تموم فعالیت هاتون بدل می شه».

اما دقیقاً چیجوری میشه به شکلی موثر این چشم انداز مشترک رو با اعضای تیم شریک شد؟

کلی دکر و بن دکر در مجله کار و کاسبی هاروارد پیشنهاد می کنن دو چیز رو در نظر داشته باشین. یکی اینکه باید پیام خود رو به فراخور مخاطبتان آماده سازی کنین. مثلا، مسئول فناوری اطلاعات تیم شما نسبت به تیم بازاریابی تون نیازای متفاوتی داره. رهبران مسئول ترجمه یه چشم انداز واحد به پیامای مختلفی هستن که تیمای منحصر به فردشان باید دریافت کنن و به اون عکس العمل نشون بدن.

دومین نکته اینه که واسه تاثیرگذاری باید دلیل آوردن منطقی رو با جاذبه ای احساسی درآمیخت. حرف شما این جوری خریدار پیدا می کنه و نظر تیم شما از «مجبورم» به «می خوام» تغییر می کنه.

۲- فرصتایی واسه پیشرفت فردی در اختیارشون بذارین

پیتر ایکانمی باور داره «اعضای تیم شما اگه فرصت یادگیری در اختیارشون قرار گیرد، هم واسه سازمانشون و هم واسه خودشون مهم تر هستن». البته پیشرفت شخصی فقط به محیط کار محدود نمی شه. بلکه عادات و ویژگیایی رو هم در بر میگیره که تیم شما می تونن در زندگی شخصی شون به کار بگیرن.

اگه نمی دونین پیشرفت فردی اعضای تیم خود رو از کجا باید شروع کنین شاید بد نباشه نگاهی به این موارد بندازین:

 • واسه به روز نگه داشتن تیم خود و تقویت مهارت هاشون هر سال دست کم یه برنامه آموزشی در مورد تکنیکای جدید صنعت خود داشته باشین. مطمئن شین به آموزش بودجه کافی اختصاص می دید.
 • از برنامه های مربی گری و راهنمایی بهره بگیرین.
 • به برنامه های چرخشی یا آموزشای چند مهارتی فکر کنین
 • اعضای تیم خود رو به در نظر گرفتن اهداف آموزشی تشویق کنین
 • روی مهارتای قابل انتقال تمرکز کنین
 • یه برنامه اشتراک گذاری یا تعویض کتاب راه بندازین
 • تیم خود رو در دوره های آموزشی، کارگاه و وبینارای مربوطه ثبت نام کنین
 • فعالیت داوطلبانه داشته باشین

۳- آستینای خود رو بالا بزنین

فکر می کنین انگیزه بخش ترین رهبران دنیای کار و کاسبی تموم روز رو در دفاترشان پشت میز قایم می شن؟ شک نداشته باشینً اینطور نیس. اونا خودشون رو در برابر دید قرار میدن، آستین هاشون رو بالا میزنن، و در انجام کارا به تیم خود ملحق می شن. این کار نه فقط به تیم تون نشون میده شمام عضوی به درد بخور از همون تیم هستین، بلکه شما رو متواضع نگه می داره و اجازه میده از نزدیک با مسئولیتای هر تیم آشنا شید. این، هم چیزای تازه ای به شما می آموزد و هم احترام بیشتری از طرف اعضا براتون به ارمغان می آورد.

۴- تشکر و حق شناسی خود رو نشون بدین

کی از تعریف و تعریف خوشش نمیاد؟ هممون مورد تعریف واقع شدن رو دوست داریم. وقتی رهبران، تشکر و حق شناسی خود رو به اعضای تیم شون نشون بدن میشه مطمئن بود اعضای تیم در حد و اندازه هایی فرا تر از چیزی که از اونا انتظار میره ظاهر می شن. تشکر لفظی می تونه کار ساده ای در این جهت باشه، اما چند کار دیگه هم هست که می تونین واسه نشون دادن تشکر خود از اونا بهره بگیرین:

 • نوشته ای شامل تشکر با دستخط خودتون براشون بنویسین
 • بعضی وقتا با اعضای تیم خود رابطه بگیرین. مثلاً واسه مناسبتای جور واجور به اونا شادباش بگید یا حتی لینک یه مقاله به درد بخور رو براشون بفرستید
 • هم در محیط کار و هم خارج از محیط کار واسه رابطه با اعضای تیم خود وقت بذارین
 • در تشکرای خود به مورد خاصی که واسه اون تشکر می کنین اشاره کنین

۵- الگوی اعضای تیم خود باشین

برایان تریسی در این مورد میگه: «شاید بهترین کاری که می تونین در مقام یه رهبر شایسته انجام بدین اینه که الگویی بی اشکال واسه اعضای تیم خود باشین. در عمل اونا رو رهبری کنین. با اعضای تیم تون هم قدم شید. همیشه طوری رفتار کنین که گویی دارن شما رو نگاه می کنن؛ حتی وقتی واقعاً کسی شما رو نمی بینه. یه رهبر خوب از اون جهت یه الگوی تموم و کمال حساب می شه که میشه صد درصد به اون اعتماد کرد. بقیه روی حرفشون حساب می کنن و این رو می دونن که اون به حرفی که می زنه عمل می کنه. یه الگوی مورد اعتماد با احتیاط قول میده، و همیشه پای قول هاش وای میسته».