در افزونه Yoast SEO می توان کنسول جستجوی گوگل را به آن متصل کرد. این عمل موجب تایید شدن سایت شما در اکانت کنسول جستجوی گوگل شده و به شما اجازه می دهد تا خطاهای پایشی (crawl errors) را مشاهده کنید. مخصوصا اگر صاحب سایت بزرگی باشد، دیدن تعداد خطاها ممکن است شما را هراسان کند. در این مطلب به بیان بیشتر خطاهای پایشی پرداخته و نحوه رفع آن ها را تا حدودی توضیح می دهیم.

خطاهای پایشی چیستند؟
گوگل از طریق ربات های خود به ایندکس صفحات سایت شما می پردازد. پایش در زبان عامیانه به فرایند پردازش سایت شما از طرف ربات های گوگل و از طریق لینک های آن گفته می شود. هدف از پایش دریافت محتوای اصلی هر یک از صفحات سایت و ایندکس آن در دیتابیس گوگل است. از سوی دیگر گوگل نیز از این ایندکس ها در جهت رتبه بندی سایت ها استفاده کرده و آن ها را در نتایج گوگل به نمایش می گذارد.

در حالت کلی دو نوع خطای پایش وجود دارد:

خطاهای سایت که بر روی کل سایت تاثیر می گذارد. مانند خطاهایی که عامل آن وب سرور شما و قطعی های آن است. در این این نوع خطاها پایشگر گوگل به سایت شما نمی تواند دسترسی داشته باشد.

خطاهای پایشی که از سوی یکی از صفحات سایت ایجاد شده است. ربات گوگل سعی در پایش آن یو آر ال داشته اما به دلایلی موفق به این کار نشده است. این مورد به حالتی گفته می شود که مشکل DNS سایت را حل کرده، سرور سایت نیز مشکلی نداشته، فایل robots.txt نیز قابل خواندن بوده و تاثیری بر روی پایش آن صفحه نداشته باشد و با این وجود همچنان نیز ربات های گوگل قادر به پایش آن صفحه نباشند.

مشاهده خطاهای پایشی در Yoast SEO
در افزونه Yoast SEO میتوان خطاهای پایشی کنسول جستجوی گوگل را مشاهده کرد. تنها می بایست این کنسول را به پلاگین Yoast SEO متصل کرد. اما چگونه این کار را انجام دهیم؟

اتصال کنسول جستجوی گوگل به پلاگین Yoast SEO
برای این کار به آدرس SEO › Search Console در سایت وردپرسی خود بروید.

اتصال کنسول جستجوی گوگل به پلاگین Yoast SEO
قدم بعدی اتصال آنها به یکدیگر است. در اینجا بر روی گزینه Get Google Authorization Code کلیک کنید.

کنسول جستجوی گوگل افزونه Yoast SEO
این کار شما را به کنسول جستجوی گوگل هدایت می کند. در اینجا از شما پرسیده می شود که آیا میخواهید کنسول جستجو را به این افزونه وصل کنید یا نه. برای ادامه کار بر روی گزینه allow کلیک کنید.

کنسول جستجوی گوگل و Yoast SEO
در انتها به شما کلیدی داده می شود که می بایست آن را در افزونه وارد کنید.

وارد کردن کد در Yoast SEO
حال این کلید را کپی کرده و در افزونه Yoast SEO پیست کنید. سپس بر روی گزینه Authenticate کلیک کنید.

گزینه Authenticate در Yoast SEO
پروفایلی را که میخواهید به آن متصل شوید را انتخاب کرده و ذخیره کنید. کار تمام شده است. حال می توانید از طریق اولین تب در همان قسمت از پلاگین Authenticate ادامه دهید. دیگر تب ها را نیز چک کرده تا تمام خطاها را مشاهده کنید.

مشاهده خطاهای پایشی در Yoast SEO
در اینجا شما با اطلاعاتی رو به رو می شوید که این افزونه از کنسول جستجوی گوگل جمع آوری کرده است.

در این جدول می توانید یو آر ال های دارای خطا را مشاهده کرده و آخرین تاریخ پایش آن ها را نیز ببینید. همینطور می توانید از تاریخی که گوگل برای اولین بار خطای پایشی را دریافت کرده و کد خطای مربوطه نیز آگاه شوید. در اسکرین شات بالا تمام خطاها از نوع ۴۰۴ هستند.

بنابراین اگر کنسول جستجوی گوگل را به افزونه Yoast SEO متصل کنید، دید خوبی از خطاهای پایشی در وبسایت خود به دست می آورید. در رابطه با همین خطاهای ۴۰۴ می توانید آنها را به صفحات درست خود ریدایرکت کنید یا اگر آن صفحه دیگر وجود ندارد کد وضعیت آنها را به ۴۱۰ تغییر دهید. وقتی مشکل مربوط به خطایی را حل کردید، بر روی یو آر ال آن در این قسمت رفته و تیک mark as fixed تا بزنید تا آن برای خود در آینده یاداوری کنید.

آیا راه آسانی برای ایجاد این ریدایرکت وجود دارد؟
بله با تهیه نسخه Premium افزونه Yoast SEO می توانید به راحتی ریدایرکت ها را در آن اعمال کنید.

ساخت ریدایرکت در افزونه Yoast SEO
بر روی گزینه Create redirect کلیک کرده تا صفحه زیر را مشاهده کنید.

ریدایرکت در Yoast SEO
این افزونه به شما اجازه می دهد که ریدایرکت ها را به آسانی بسازید و سایر کدهای وضعیت را در صفحات اعمال کنید. در مثال ریدایرکت ۳۰۱ به آسانی یو آر ال قبلی را در قسمت old و یو آر ال جدید را در قسمت New قرار دهید. اگر میخواهید به کنسول جستجوی گوگل از بابت رفع این مشکل اطلاع دهید، تیک Mark as fixed را نیز بزنید و سپس بر روی گزینه Create Redirect کلیک کنید.

هم اکنون کنسول جستجو را به افزونه Yoast SEO متصل کنید
در این مطلب به بیان راه حل و ضرورت اتصال کنسول جستجوی گوگل به این افزونه پرداختیم. با استفاده آن می توانید به مانیتور خطاهای گوگل پرداخته و راه حل های آن را نیز مستقیما در آنجا بیابید. آفزونه Yoast SEO یکی از بهترین افزون ها در زمینه سئو وردپرس است.

اگر تاکنون از این قابلیت افزونه Yoast SEO استفاده کرده اید، تجربه خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

افزونه سئو Yoast SEO Premium (یواست سئو)
افزونه سئو Yoast SEO Premium (یواست سئو)
۴۵٫۰۰۰ تومان ۲۵٫۰۰۰ تومان