گوگل آلرت یکی از مفیدترین و نامعلوم ترین سرویس های گوگله. با این سرویس می تونین واسه یه یا چندین کلمه کلیدی یه آلرت بذارین و هر وقت موضوعی با این محتوا در وب منتشر شد، گوگل اونو به ایمیل شما میل کنه. شک نداشته باشین هیچ محدودیتی هم در مورد تعداد آلرتا وجود نداره.

اگه کمی ساده تر بخوام بگم باید گفت فرض کنین شما عبارتی رو در گوگل سرچ می کنین. اما می خواهید هر چیز جدیدی که در مورد اون عبارت به اینترنت اضافه می شه رو هم بدونین. مثلا اسم خودتون رو جستجو می کنین و تمایل دارین هروقت نام خودتون در هر نقطه ای از وب برده شده از اون باخبر شید.اینجاس که گوگل آلرت به درد شما می خوره !

مثلا وقتی کلمه خاص مثلا دنیای فناوری یا اخبار IT رو وارد می کنین مشاهده می کنین که چند سایت بیشتر در لیست نشون داده نمی شه ولی در کل امکان و وسیله کاربردیه که می تونه واسه کاربران به درد بخور بوده و تا حد قابل ملاحضه ای از زمانیکه  قراره در سایت جور واجور بدنبال مطلب خاص بگردین ، صرفه جویی کنه .
این وسیله یه جور نمایشگر کردن وب سایتها با در نظر گرفتن مطالب و کلمات کلیدی که شما انتخاب کردین و ارسال مطلب مورد توجه به حساب کاربریتانه که اگه واسه نمایشگر کردن رقبای خود استفاده کنین در سئو به درد بخوره. طبق توضیحات خود سایت گوگل  ۵ عامل مورد جستجو می تونه قرار بگیرین که از قرار زیره :

  • دنبال کردن اطلاعات مربوط به اخبار و حوادث خاص دنباله دار
  • پیگیری وضعیت تیم ورزشی مورد علاقه تون
  • ورزش

  • پیگیری وضعیت صنعت یا خدماتی خاص
  • دنبال کردن اخبار مربوط به افراد معروف و افراد خبرساز
  • پیگیری وضعیت رویدادی خاص در رشته مورد نظرتون

آموزش به کار گیری گوگل آلرت:

۱-      وارد حساب کاربری جیمیل شید .بعد از وارد شدن به حساب کاربری می تونین مستقیم از آدرسhttp://www.google.com/alerts وارد لینک مربوطه شید.

۲-       در باکس جستجو، عبارت مورد نظر رو وارد کنین(همونطور که در جستجوهای معمولی انجام می دید). از عملگرهای جستجوی گوگل مثل ” استفاده کنین که به گوگل میگه دقیقا مثل این عبارت رو پیدا کنیم تا در آخر یافته های جستجو دقیق تر باشه.

۳-      در منوی بازشوی Result Type ، نوع نتایجی رو که می خواین انتخاب کنین. واسه دیدن همه چیز گزینه Everything  ، واسه دیدن اخبار گزینه News  ، و دیگه گزینه ها هم  Blogs ، Video ، Discussions و Books هستن که می تونین یافته های خود رو طبق اونا فیلتر کنین.

۴-      در منوی بازشوی How Often  ، زمانبندی ارسال یافته ها واسه خود رو مشخص کنین. با انتخاب گزینه As it happens ، به محض ایجاد شدن عبارت مورد نظر در اینترنت، واسه شما فرستاده میشه. می تونین هم اینکه یه بار در روز (Once a day) یا یه بار در هفته(Once a week) رو واسه دریافت یه ایمیل از کلیه  یافته های طی این زمانبندیا انتخاب کنین.

۵-      در منوی بازشوی How Many  می تونین تعداد یافته های جستجویی رو که می خواین درهر آلرت ببینین رو مشخص کنین.اگه می خواین گوگل بهترین نتیجه رو واسه شما بفرستد می تونین گزینه Only the best results  رو انتخاب کنین. واسه دریافت همه چیز هم می تونین All results  رو انتخاب کنین.

۶-      در باکس Your Email  هم، نشانی ایمیل خود رو وارد کنین. گوگل از شما نمی خواد که حتما با حساب کاربری گوگل(Gmail ) خود کار کنین و می تونین از هر سرویس ایمیل دیگری هم بهره بگیرین.

۷-      واسه ایجاد آلرت، درآخر روی گزینه   Create Alert کلیک کنین.

۸-      به ایمیل خود وارد شید و ایمیلی که گوگل واسه تایید فرستاده س رو باز کنین. بعد واسه فعال سازی آلرت خود مراحل لازم رو انجام بدین.

منبع: آسارایان – chegoone.ir