هنوز تقریبا دو ماه تا آخر سال جاری میلادی باقی مونده اما بدون کمترین تردیدی از همین حالا می تونیم Red Dead Redemption 2 رو بهترین عنوان سال خطاب کنیم. بازی به اندازه ای کم مشکل بود که در بررسی سایت ما نمره کامل یا ۱۰۰ رو بگیره و در مطلبی دیگه از داستانا و تجربه هایی شخصی گفتیم که نمونه‎اش رو تنها می تونین در آخرین ساخته راکستار پیدا کنین.

اما غرب وحشی در Red Dead Redemption 2 بسیار وسیع و گسترده س و ساختارای زیادی هم واسه اولین بار به این نسخه اضافه شده‎ان. نکات ریز و بزرگ زیادی هم در گیم پلی نهفتهه و تقریبا میشه گفت که بازی هیچ کدوم از اونا رو به طور کامل و دقیق به شما آموزش نمی ده.

درسته که این ویژگی ایراد به حساب نمیاد، در واقع راکستار تصمیم گرفته تا با الگو گرفتن از عنوان موفقی چون زلدا، کشف بیشتر این ویژگیا و حیرت زدگیای دنیای تشویق برانگیزش رو به مخاطب واگذار کنه. پس باید بدونین که در Redemption 2 خبری از آموزشای کامل و تصویری عناوین دیگری چون اساسین کرید نیس و ممکنه ساعتا طول بکشه تا با بعضی از المانای اصلی گیم پلی به طور کامل آشنا شید.

اما اگه وقت یا حوصله ای واسه کشف ندارین و ترجیح می دین تا قبل از قدم گذاشتن به جنگلای سرسبز یا بیابانای بی آب و علف آمریکای شمالی، با چند تا نکته مهم Red Dead Redemption 2 بیشتر آشنا شید، ۱۵ نکته زیر به طور اختصاصی واسه شما نوشته شده. البته به زودی در چند مطلب جداگونه دیگه ذره بینی بزرگ تر ورداشته و به آموزش بخشای جور واجور بازی هم می پردازیم.

  • قسمت اول: ۱۰ نکته‎ای که بهتره قبل از تجربه Red Dead Redemption 2 یاد بگیرین
  • قسمت دوم: چیجوری در Red Dead Redemption 2 پولدار شیم؟
  • قسمت سوم: راهنمای بازی Red Dead Redemption 2؛ کمپ و ارتقای اون
  • قسمت چهارم: آموزش کامل شکار در Red Dead Redemption 2
  • قسمت پنجم: راهنمای پیدا کردن بهترین اسلحه‎ها و لوازم در Red Dead Redemption 2
  • قسمت ششم: هر اون چیزی که باید در مورد اسب‎ها در Red Dead Redemption 2 بدونین
  • قسمت هفتم: راهنمای بازی Red Dead Redemption 2؛ جذاب‎ترین مکان‎ها
  • قسمت هشتم: سیستم Honor در بازی Red Dead Redemption 2 چیجوریه؟

ساختار نوارهای سلامتی، انرژی و Dead Eye یا به چه دلیل خواب کافی و تغذیه مناسب مهمه؟

تقریبا همه بازیا از جمله حتی ساخته هایی قبلی خود راکستار ساختار ساده و سر راستی واسه نوار سلامتی دارن. GTA V رو در نظر بگیرین، نواری سبز رنگ در گوشه تصویر وضعیت سلامتی کاراکتر شما رو نشون میده، خطی آب نمایانگر اندازه استامینا یا همون انرژیه و نوار نارنجی رنگ انتهایی مربوط به قدرت خاص فرانلکین، مایکل یا تروور می شه.

اتفاقا Red Dead Redemption 2 هم سه المان مشابه داره که نواری به دور نماد هر کدوم کشیده شده. اما خود این نمادها هم پر و خالی شده و روی حلقه یا همون نوار دور خودشون هم تاثیر می ذارن. واسه درک بهتر اجازه بدین از همون نامایی استفاده کنیم که طراحان بازی این دو رو می گن، حلقه (Ring) و هسته (Core).

ساختار کارکرد حلقه بسیار ساده و آشناست. اگه آسیب ببینین، حلقه سلامتی خالی شده و هنگام دویدن هم حلقه استامینا شروع به کم شدن می کنه. واسه پر شدن دوباره این حلقه ها می تونین کمی منتظر بمونین و یا از آیتمای مختلفی چون تونیکا استفاده کنین.

هسته های سلامتی، استامینا و Dead Eye رو  هم میشه به سطلایی سوراخ تشبیه کرد که حتی اگه کامل هم پر باشن، با گذشت زمان خالی می شن. اینکه چه مقدار زمان میبره تا هر نوار تخلیه شه، به عوامل مختلفی بستگی داره، مثلا آرتور مورگان شما چاقه یا لاغر؟ در کوهستانای برفی و صفر درجه لباس تابستونی پوشیدید یا چند روزه که چشم روی هم نگذاشتید؟

اما ساختار و هدف این هسته ها یا Coreا چیه؟ در مرحله اول این هسته ها نقش منبع ذخیره رو دارن، مثلا اگه واسه یه مدت طولانی بدوید و حلقه استامینا خالی شه حالا دیگه با برداشتن هر قدم اضافه، هسته ایستادگی هم با سرعت بیشتری خالی می شه تا در آخر به پایان برسه. اما مهم تر از این، وضعیت این هسته ها روی سرعت خالی یا پر شدن حلقه ها هم اثر میذاره.

حالا شاید می پرسین که چیجوری میشه وضعیت این هسته ها رو بهتر کرد؟ خوردن غذا، داشتن خواب کافی و آیتمای جور واجور دیگه چون نوشیدنیا همه می تونن کارکرد هسته ها رو تحت تاثیر بذارن. همین موضوع دلیل می شه که هیچ کدوم از المانای رئالیسم Red Dead Redemption 2 بی هدف و چرت نباشن.

دیگه فقط کافیه تا قبل از خوردن غذا یا به کار گیری آیتمی، به مشخصات اون توجه کنین تا متوجه اثر اون روی هر کدوم از هسته ها شید. واسه همینه که شاید کشیدن یه نخ سیگار لذت زیادی داشته باشه اما باید مراقب اثر اون روی هسته ایستادگی یا همون Stamina باشین.

مراقب از دست دادن ماموریتای فرعی بازی باشین

اگه خط داستانی بیشتر از ۶۰ ساعته و ماموریتای اصلی بازی براتون کافی نیس، اصلا نگران نباشین چون که جهان بزرگ Red Dead Redemption 2 مملوه از اتفاقات و غالفگیریای جور واجور. همه این ماموریتا، اتفاقات و شخصیتای فرعی با رنگ سفید مشخص شدن در حالی که آیکونای زرد رنگ نشون دهنده ماموریتای اصلیه.

اما موضوع مهم اینه که خیلی از این ماموریتای فرعی با جلو رفتن در بازی و پشت سر گذاشتن ماموریتای اصلی از بین می رن و دیگه امکان تجربه اونا وجود نداره. پس پیشنهاد می کنم همزمان و موازی با جلو بردن خط داستانی، این ماموریتای فرعی به خصوص اونایی رو که مربوط به اعضای کمپ می شن، از دست ندین.

همه اسبا نجیب نیستن

خجالت نکشید، هیچ کدوم از ما سوارکارهایی که فکر می کردیم نیستیم. کنترل اسبا در Red Dead Redemption 2 به اندازه ای واقع گرایانه و دقیقه که اصابت با درخت یا هر مانع دیگری می تونه خیلی راحت شما و اسب بیچاره رو کله پا کنه.

اما حتی وقتی که به کنترل اسب خود عادت کرده و سوارکاری ماهر شدید، بازم باید مراقب اسبای وحشی و رام نشده دیگه باشین. اسبایی که در طبیعت پیدا می کنین و یا اسبی که تازگیا خریدین، به آرومی و مهربانی یار دوست داشتنی قبلی شما نیستن. کافیه از پشت نزدیک یکی از اونا شید تا با یه جفتک آرتور رو در کسری از ثانیه اون دنیا بفرستن. فکر کنم احتیاجی به گفتن اون نباشه که مشت زدن به اسب هم بدترین تصمیمیه که می‎تونید تو زندگیتون بگیرین.

نگران نباشین، سرتون بی کلاه نمی مونه

هر شغل و حرفه ای لباس و لوازم مخصوص به خودشو داره. محققان روپوشای سفید رنگ به تن می کنن و مدیره های میانسال رو هم شاید با کت و شلوارهای شیک‎شون می شناسین. اگه هفت‎تیرکشی و گاوچرانی رو هم شغل حساب کنیم، تصور یکی از اونا بدون کلاه کابویی و چکمهای بزرگ کمی سخته.

اما اگه کمی دنبال دردسر باشین، اون کلاه زودتر از اون چیزی که فکرش رو بکنین از روی سرتون می افته. پرتاب یه مشت به سمت صورت یا اصابت یه گلوله در نبردها کلاه آرتور رو به باد میده و دیگه پیدا کردن اون بعد از کشتن ده ها نفر کار آسونی نیس.

ولی اگه فکر می کردین که با از دست دادن هر کلاه مجبورین دوباره اونو بخرین، نشون میده که خیلی در منوهای اینونتوری بازی جستجو نکردید. مهم نیس چند تا از کلاه هاتون رو از دست بدین، همه اونا در خورجین اسب موجود هستن و کافیه با نگه داشتن دکمه L1 به تب Horse برید و کلاهی رو که می خواین، انتخاب کنین.

اسب خودتون رو روی حالت پرواز خودکار بذارین ولی افسار اونو محکم بگیرین

دنیای Red Dead Redemption 2 به حدی بزرگه که چه سوار بر اسب بتازید و یا قطار رو واسه حمل و نقل انتخاب کنین، بازم مدتا زمان میبره که از نقطه ای به نقطه دیگه اون برید. درسته که واقعا در بازی خود راه لذت بخش و مهم تر از مقصده و اونقدر اتفاقات مختلفی در این سفرهای کوتاه میفته که خستگی راه رو فراموش می کنین اما به هر حال اگه حوصله سوارکاری ندارین، کافیه نقطه ای رو در نقشه انتخاب کرده و دوربین بازی رو در حالت سینمایی بذارین تا اسب‎تون به طور خودکار شما رو به اونجا ببره.

البته به کار گیری این توانایی خطرا و مشکلاتی هم داره. اول از همه اسب شما در این حالت با سرعتی متوسط حرکت می کنه و مدت زمان بیشتری زمان میبره تا به مقصد برسین. اما مهم تر از اون، با قرار دادن دوربین در حالت سینماتیک ممکنه در راه اسب شما با سوارکارهای دیگه برخورد کنه و یا راهزنا چند گلوله مهمانتان کنن.

پس به چه دلیل نمی تونم با دو هفت تیر به دل دشمن بزنم؟

اگه تریلرهای بازی رو قبل از عرضه دنبال کرده باشین، تقریبا در بیشتر اونا دیدید که آرتور مورگان با دو هفت تیر در دست هاش درست مانند مکس پین، یه ریز دشمنانش رو به گلوله می بنده. اما در کاتالوگ مغازه های اسلحه فروشی به دنبال اون نباشین چون که در چند ساعت اولیه بازی خبری از این ویژگی نیس.

واسه آزاد کردن این توانایی باید یکی از مراحل اصلی بازی رو بگذرونین که در فصل دوم و همراه با مایکا (Micah) روایت می شه. پس از تموم کردن این مرحله س که مایکا غلاف دیگری به آرتور میده و از این پس اون می تونه از دو هفت تیر یا یه هفت تیر و یه شاتگان کوچیک استفاده کنه.

قبل از شروع مرحله، اسلحه هاتون رو یادتون نره

آخرین ساخته راکستار مطمئنا واقع گرایانه ترین عنوانیه که این شرکت ماهر ساخته و المانای رئالیسم در نقطه به نقطه گیم پلی بازی دیده میشه. یکی از محدودیتای Red Dead Redemption 2 اینه که بر خلاف GTA V و دیگه بازیای قبلی اجازه نمی ده تا چندین اسلحه جور واجور رو همزمان به همراه داشته باشین.

درست خوندین، آرتور دیگه نمی تونه مانند CJ یا مایکل، در میان درگیری از جیب شلوارهایش اسلحه بزرگی چون تک تیرانداز در آورد. همه لوازم شما از اسلحه ها گرفته تا تونیکا در خورجین اسب نگهداری می شن، پس شاید اوایل تجربه بازی بارها اتفاق می افته که بدون برداشتن هیچ سلاحی و فقط با همون هفت تیر خود ماموریت رو شروع می کنین.

راه حل ساده س!؛ یادتون باشه که قبل از صحبت کردن با یکی از کاراکترها و یا شروع مرحله، حتما به کنار اسب خود برید و با نگه داشتن دکمه L1 (در پلی استیشن ۴) اسلحه هایی رو که می خواین، انتخاب کنین.

همیشه یه کیت نجات اسب به همراه داشته باشین

در دنیای Red Dead Redemption 2، اسبا بهترین یار و همراهتون هستن. این حیوان دوست داشتنی که حتی خودتون اسمش رو انتخاب می کنین؛ نه فقط شما رو کیلومترها از شرق تا غرب یا جنوب تا شمال بازی جا به جا می کنه، بلکه همه لوازم و اسلحهاتون رو هم به دوش میکشه.

پس تعجبی نداره مردن اسبی که ساعتا مراقبش بودین، یکی از دردناک ترین لحظاتیه که در بازی با اون مواجه میشین، به خصوص اگه خود مجبور شید حیوان بیچاره رو از درد نجات بدین.

بهترین راه اینه که تا حد امکان جون اسب خود رو در خطر قرار ندین و موقع درگیریا فراری اش بدین اما اگه هم آسیب دید، به همراه داشتن یه کیت نجات اسب یا همون Revive Kit می تونه جون یار همیشگی‎تون رو نجات دهد. این کیتا رو هم می تونین در فروشگاه اصلی بازی (General Store) پیدا کنین.

اسلحه ها رو حتما تمیز کنین

اسلحه ها شما خیلی راحت کثیف می شن و این آلودگی کارکرد اونا رو تحت تاثیر قرار میده. به خاطر همین بعضی وقتا اونا رو تمیز کنین و چند روغن مخصوص هم به همراه داشته باشین چون که روند تمیز کردن رو سریع تر و بهتر می کنه.

اسلحه های آرتور هیچ وقت خراب نمی شن اما در اثر استفاده زیاد و کثیف شدن، دقت و قدرت اونا کم میشه. واسه تمیز کردن اسلحه ها و دیدن وضعیت کلی اونا کافیه در منوی انتخاب اسلحه، روی هر کدوم دکمه R3 (یا RS در ایکس باکس) رو فشار بدین.

لازم نیس واسه دویدن پشت سر هم دکمه فشار بدین

این نکته آخر شاید تا حدودی سلیقه ای باشه اما خیلی از فشار دادن پیوسته دکمه X یا A واسه دویدن خیلی دل خوشی ندارن. اگه شمام یکی از اون آدمایی هستین که از فشار دادن پشت سر هم یه دکمه زود خسته میشین، جایی واسه نگرانی نیس. به بخش تنظیمات بازی برید و با تغییر دادن گزینه Toggle Run، دیگه فقط کافیه یه بار دکمه اشاره شده رو فشار بدین تا آرتور شروع به دویدن کنه.

دنیای Red Dead Redemption 2 به اندازه ای بزرگ و وسیعه که ۱۰ نکته بالا بیشتر نقش پیش غذا رو دارن. به یاد داشتن این نکات باعث می شه تا در چند ساعت اولیه بازی کمتر گیج شید اما اگه به دنبال آموزشای تخصصی تر و با جزییاتی بیشتر هستین، قسمتای بعدی این سری مطلب آموزشی رو از دست ندین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *