حتما تا حالا با آدمایی که تصور می کنن همه چیز رو می دونن و از هوش و نبوغ سرشاری بهره مند هستن اما در بیشتر موارد شانس با اونا یار نیس و نمی تونن دونسته هاشون رو نشون بدن، روبرو شدین.

شاید حق با این افراد باشه و واقعا انسانایی با استعداد باشن اما چیزی که اهمیت پیدا می کنه، نتیجه اعمال و رفتارای کلی افراده و بقیه با قصد، قصد و منظور اونا کاری ندارن.

به بیان دیگه، مهم نیس که چقدر هوش و استعداد دارین یا از چه پتانسیلایی برخوردارید؛ اگه همیشهً کارای نابخردانه انجام بدین، مطمئنا فردی بی خرد حساب میشین و تا وقتی که تلاشی واسه تغییر شرایط نکنین هم همینطور باقی می مونید.

هم اینکه یادتون باشه اگه بخاطر ترس از هوش مردم یا دلخور شدن اونا، درمورد موضوعی وارد بحث عمیق با بقیه نشید، بدیش اینه خود رو فردی بی اطلاع و نابخرد فرض کردین و خیالات کلی شما در مورد هوش و استعداد ذاتی تون تاثیری در این موضوع نداره.

امروز می خوایم شما رو با ۱۰ عادت رفتاری افراد باهوش آشنا کنیم که تاثیری عجیب در رسیدن اونا به موفقیت و ثروت شون داشتن. با سایت ما همراه باشین.

آدمای باهوش همیشه تصمیمای هوشمندانه می گیرن و این مهمترین عامل در پیشبرد اهدافشون در زندگیست. یکی از هوشمندانه ترین تصمیمایی که شما در محل کار خود می تونین بگیرین، رابطه و تعامل سازنده با افراد نخبه س.

از اونجا که فیلترهای هوشمند واسه تعیین افراد نخبه تو ذهن ما وجود نداره، در ادامه به ویژگیایی اشاره می شه که به کمک اون می تونین کسی رو باهوش خطاب کنین یا در گروه افراد بی خرد جای بدین.

۱- تصمیمات هوشمندانه اتخاذ می کنن

افراد باهوش خوب می دونن هر کاری بکنن، عواقبی به دنبال داره و هر تصمیمی که در هر لحظه از زندگی خود می گیرن، باید یافته های ثمر بخشی واسه کسب و کارشون داشته باشه. یعنی چند تماس تلفنی هوشمندانه نمی تونه از شما یه فرد عجیب در انجام امور بسازه؛ بلکه توانایی اتخاذ تصمیمای درست و هوشمندانه، به داشتن نظم و تمرکز دائمی نیاز داره.

۲- از اشتباهات گذشته خود درس می گیرن

آدما از اولین تا آخرین قدم در زندگی خود، همه چیز رو با آزمون و خطا یاد گرفتن. هممون در زندگی اشتباهاتی داشته ایم تا از اونا درس گرفته و تجربه به دست بیاریم. افراد باهوش هم از اشتباهات خود درس می گیرن. با این همه اگه شما نتونین با واقعیتا رو به رو شده و قضاوت مساوی ای از خود داشته باشین، نمی تونین پیشرفت کرده و کارای بعدی تون رو بهتر انجام بدین.

۳- جواب همه چیز رو نمی دونن

یه جمله قدیمی میگه، «آدمایی که ادعّا می کنن جواب همه چیز رو می دونن، اونا که بیشتر اهل عمل هستن رو به دردسر میندازن» شاید در اول خنده دار به نظر برسه اما اگه جدی به اون نگاه کنین، واقعاً آزار دهنده س. افراد باهوش واسه نشون دادن استعداد خود به بقیه وانمود نمی کنن که همه چیز رو می دونن، و عوضش به اندازه کافی باهوش هستن که بدونن چه چیزایی نمی دونن.

۴- با افراد نخبه در ارتباطند

هیچکی به تنهایی کامل نیس. شاید یه فرد باهوش باشه اما همیشه چند عقل بهتر از یه عقله و تیما کارکرد بهتری نسبت به افراد دارن. شاید استیو جابز مدیر عامل فقید اپل کمی دمدمی مزاج بود اما خوب می دونست که باید ۸ تا ۹ نفر از باهوش ترین افراد شرکت در تیم رهبری اش حضور داشته باشن و به اونا هم یادآور می شد که همین کار رو در تیمای خود بکنن. این کار بسیار هوشمندانه س.

۵- کاردان هستن

از اونجا که هوش آدم خاصیت تکاملی داره (نئوکورتکسای مغز بی دلیل پرورش  نیافته ان) افراد باهوش در استفاده مناسب از محیط دورو برشون واسه رسیدن به هدف خود در زندگی، سازگارتر و خلاق ترن.

۶- دلیل آوردن می کنن

"تا وقتی که زنده ام، محاله که اینجور اتفاقی برام اتفاق بیفته". بعضی از مردم حتی وقتی که با دلایل رد ناپذیر در رد تفکرات نادرست شون روبرو می شن هم اونقدر در برابر اون مقاومت می کنن که گویی تموم زندگی شون به اون وابسته. یادتون باشه بدون داشتن تفکر انتقادی، دلیل آوردن منطقی، دلیل و روش علمی، آدما در تاریکی جهل خود باقی خواهند موند.

۷- دمدمی مزاج نیستن

ما در عصری زندگی می کنیم که مدها، باورها و خرافات، بیداد می کنه. رو راست بگیم هیچ فیلمی به اندازه ایندوکراسی (ساخته میک جاج)، حماقت یه جامعه رو با این دقت به تصویر نکشیده بود. درمورد این اثر گفته شده، فیلمی که واقعاً کمدی بود اما به یه مستند تبدیل شد.

۸- بیشتر از درآمدشون خرج نمی کنن

مطمئنا همتون در جوونی، خودتون رو واسه گرفتن چیزی به آب و آتیش زده این؛ اما وقتی که به چیزی رسیدید، دیگه نمی خواین اونو از دست بدین. یادتون باشه اصلاً نباید چیزایی رو که با زحمت بدست آورده اید، با ولخرجی تباه کنین.

۹- از نقاط ضعف خود به شکلی به درد بخور بهره می گیرن

لوب پیشونی به یه تیکه از مغز می گن که در مهارتای شناختی و مهم آدم مانند حافظه، زبون، قضاوت، رفتارای جنسی و… نقش داره. هر اندازه که لوب پیشونی رشد کنه، آدما هم دست کم یه نقطه کور احساسی پیدا می کنن که همیشه با اوناس. بعضی وقتا همین نقاط کوره کهآنها رو به آدمایی نخبه تبدیل می کنه. در واقع، در این افراد، یه نقطه ضعف به دلیلی واسه رشد افراد تبدیل میشه.

۱۰- همیشه هم موفق نیستن

وقتی که حرف از موفقیت در کار و کاسبی مطرح می شه، داشتن هوش یه شرط لازمه نه کافی! به یا داشته باشین واسه شروع و مدیریت یه کار و کاسبی موفق، باید در همه حال و همیشه باهوش بود اما شاید این هوش هم واسه پیروزی شما کافی نباشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *